אודי סגל וענת דוידוב

הפעולה באיראן: "זה כמו שיורידו לנו את מערכת הצפייה כלפי חומות עזה"

בני סבטי, חוקר איראן במכון למחקרי ביטחון לאומי INSS, על משמעות התגובה שמיוחסת לישראל באיראן: "רמז עבה על מה ניתן לעשות בצעד הבא, המסר עבר"


על רקע התגובה שמיוחסת לישראל למתקפה האיראנית בשבוע שעבר, עולה השאלה האם המערכה הגלויה בין המדינות הסתיימה, לפחות לתקופה הקרובה. בני סבטי, חוקר איראן במכון למחקרי ביטחון לאומי INSS, התייחס לדברים.

"הם מזלזלים, מכונת התעמולה האיראנית היא המכונה הכי משומנת אולי בעולם", הבהיר. "היא עובדת שעות נוספות. עכשיו יש כותרת בעיתון איראני שאומרת שמכונת התעמולה לא פחות חשובה מטיל. הם יודעים מה קרה שם, אף אחד לא אומר בדיוק מה".

עוד אמר לגבי הדיווחים בארה"ב על הפעולה: "תראו כמה הדלפות אמריקניות יש. אני לא זוכר מקרה כזה שדרך החשיפות האמריקנים מבקשים לייצר הרתעה הדדית. זה משהו שלא ראיתי אף פעם".

מה האיראנים אומרים?
"הם יותר מגמדים את זה".

בהמשך הוסיף לגבי הסיוע שמקבלים האיראנים מרוסיה, הכולל בין היתר מערכת ההגנה S-300: "זאת מערכת שלקח לה הרבה מאוד זמן להגיע מרוסיה ובהרבה מיליארדים איראנים, ועכשיו הרבה מאוד איראנים מזלזלים בדבר הזה. הם אומרים 'אם מערכת ההגנה לא הגנה עלינו, אז מה הולך להיות הצעד הבא?'. איכות הפעולה הייתה כל כך גבוהה כך שאנשים משתאים, וגם זה נמצא בשיח, פשוט בשיח מקביל".

מה היה שם?
"כמה כלים, בין אם זה טילים או בין אם זה רחפנים מסוג מסוים או כמטב"מים, פגעו במכ"מ של מערכת S-300, שבכלל אחראית על הגנה ולא על התקפה. כשהדבר הזה נפגע, זה כמו שחלילה יורידו לנו את כל מערכת הצפייה כלפי החומות בעזה. אתה פשוט מעוור את הצד השני, וזה רמז עבה על מה ניתן לעשות בצעד הבא. אני מקווה שהאיראנים ייקחו את זה ויירגעו קצת. המסר עבר".

"הרבה פעמים הם מגיעים למצב של היבריס ולא עושים הערכות אובייקטיביות", אמר סבטי בסיום דבריו לגבי איראן. "בסך הכול איראן רוצה שרידות, הדבר הכי חשוב למנהיג האיראני זה לשרוד את הדבר הזה ולהשאיר אחריו שם טוב". 

עריכה: מיכל קדוש 

21/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איראן
איראן  |  צילום: ATTA KENARE/AFP via Getty Images
Paris