אודי סגל ואלי כהן

"מרגיש שכמעט כלום לא השתנה"

חברת הכנסת דבי ביטון, תושבת שדרות, על התחושות הנוכחיות בצל המלחמה והאזעקות: "שומעים לפעמים צרור יריות שעושה לך דז'ה וו ל־7 באוקטובר"


בימים האחרונים נשמעו לעיתים תכופות אזעקות מירי רקטות לעבר יישובי הדרום. חברת הכנסת דבי ביטון (יש עתיד), תושבת שדרות, שוחחה עם אודי סגל ואלי כהן ב־103fm ושיתפה אותם בהרגשתה על רקע המלחמה והתסכול הגדול של התושבים, רגע לפני חג הפסח. 

"צבע אדום ביום שישי. מרגיש שכמעט כלום לא השתנה. העיר ריקה ושקטה מאוד, מעט מאוד אנשים מטיילים, אין רעש של ילדים, וזה משהו שמאוד חסר לי", סיפרה ביטון והוסיפה: "אנחנו עדיין שומעים כאן את הדי הלחימה של צה"ל, אתה שומע לא פעם צרור יריות שעושה לך דז'ה וו ל־7 באוקטובר, וכמובן אנחנו שומעים את כל ההפצצות ומנסים לקרוא לזה שגרה, שגרה כואבת".

לגבי פתרון אפשרי למצב אמרה: "אני לא ביטחוניסטית, הלב שבוי עם החטופים יחד איתם, אז הדילמה לא פשוטה. בראש ובראשונה מבחינתי זה להחזיר אותם, אבל אחרי שנחזיר אותם, פשוט צריך להרוס כל חלקה שם (עזה). זה לא רק נוח'בה ומחבלים". לדבריה, "אחרי הסרטון של ירדן ביבס ראינו שאלה גם אזרחים מן המניין. אם לא נשמור על עצמנו, כנראה שהם יעשו בנו לינץ' חוזר".

את חושבת שצריך להרוס את רצועת ולחסל את כל האנשים בעזה?
"לחסל לא את כל האנשים, אבל בהחלט את כל ארגוני הטרור, את כל המנהרות, לא לחשוב על שום מנהרה שתישאר. אני עדיין מדי פעם רואה שמשדרים את הבית של סינוואר שעוד לא פירקו אותו, בשבילי? לא עושים את העבודה. זה שהרסו בפנים, סבבה - למחוק, כי בטוח שמתחת עוד יש מנהרות, והפחד שעוד יוצאות מנהרות מנחל עוז ומי יודע מעוד אילו אזורים - לא נותן לי מנוח".

"יש לי ילדה ונכדים בקיבוץ כפר עזה. זה מטריף את הדעת. אבל אני בוחרת בתקווה, ובסוף אני אומרת שנולדנו למבחנים האלה, ואני רוצה להיות במקום שאנחנו מנצחים. והניצחון הוא שנחזור לישובים שלנו באופן מלא לשגרה בלי קסאמים כי זה לא נורמלי מה שקורה כאן", הוסיפה. 

"אני מאוד סומכת על צה"ל, לא על ממשלת ישראל"

בהמשך הבהירה: "אני מאוד סומכת על צה"ל, לא על ממשלת ישראל. ממשלת ישראל לא הוכיחה את עצמה במשך שנים. אני מצדיעה לצה"ל וללוחמים, בלעדיהם אני לא רוצה לחשוב מה היה גורלנו וגורל עוטף עזה. עם כל הקשיים, אני בוטחת וסומכת על צה"ל. וזו הסיבה שאני עדיין בוחרת להישאר בעיר שלי".

לקראת סיום השיחה סיפרה על חג הפסח בצל המלחמה: "השנה, מבחינתי, חג הפסח יהיה שונה לחלוטין. בדרך כלל יש שירה ושמחה, והפעם זה לא יקרה. נעשה את הכול בשקט, נעשה את שולחן הסדר כהלכתו, נשאיר כיסא ריק להשבת החטופים, יהיה חג שונה ממה שהתרגלנו לאורך השנים".

"אנחנו נשב גאים סביב השולחן, אני מודה שנשארנו בחיים, מבחינתי זו באמת יציאה לחירות, ואף אחד לא ישבור את רוחנו. עברו שואה ואת כיפור, ובעזרת השם אני רוצה להתעורר בעוד חמש-שש שנים שהאירוע הזה יכאב אבל לא כמו היום. אם החטופים שלנו שומעים אותנו, תחזיקו מעמד אנחנו עושים הכול על מנת שתשובו", סיכמה. 

22/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דבי ביטון
דבי ביטון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris