רון קופמן ואריה אלדד

הסנקציות האמריקניות? "סיפור פוליטי בגלל סמוטריץ' ובן גביר"

אריאל כהנא ('ישראל היום') על החלטת הממשל הצפויה באשר לגדוד נצח יהודה: "הפגיעה היא במדינת ישראל - הם פוגעים בעצמם"


אתמול (א') התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו להחלטת ארצות הברית להטיל סנקציות על גדוד נצח יהודה, וטען: "אני פועל בשבועות האחרונים נגד הטלת סנקציות על אזרחים ישראלים, כולל בשיחות שלי עם בכירי הממשל האמריקני. בשעה שחיילינו נלחמים במפלצות הטרור, הכוונה להטיל סנקציה על יחידה בצה"ל זה שיא האבסורד ושפל ערכי". הכתב והפרשן המדיני אריאל כהנא ('ישראל היום') הביא פרטים נוספים על הידיעה. 

"מה נתניהו יכול לעשות?", תהו צמד המגישים בפתח השיחה, וכהנא השיב: "נשק יום הדין, שאני מאוד מקווה שלא נגיע אליו, זה להגיד שהממשל הדמוקרטי זורק אותנו מתחת לאוטובוס, כמו שזה נאמר במשפט הידוע. הוא לא חייב להגיד את זה בעצמו, אפשר לשלוח אנשים. זה לא שאין מה לעשות בכלל, זה לא צריך להיות דווקא ביבי".

עוד טען כי "זאת שאלה מאוד טובה, למה האמריקנים כמעט מהיום הראשון של המלחמה עוזרים ביד ימין ומפריעים ביד שמאל. הם בצד אחד עוזרים וביד השנייה מפריעים. הסיפור הוא פוליטי, יותר מזה, הוא פוליטי בגלל סמוטריץ' ובן גביר. אני אומר לך שזה המסר, וזאת ההנחה אצלנו".

"רוצים את ההדחה של סמוטריץ' ובן גביר?", הקשה פרופ' אלדד, וכהנא הדגיש: "אפשר לסכם את זה ככה. הפגיעה היא במדינת ישראל, מטילים סנקציות על צה"ל, ארה"ב מטילה סנקציות על צה"ל. הם מהדהדים כל הזמן את השקר הזה שיש רעב בעזה, ברגע שהממשל אומר שיש מחסור באוכל בעזה, אז כבר מדברים על רצח עם מתגלגל בעזה".

כהנא המשיך והסביר כי "הם בוחרים להדהד את הסיפור של האו"ם, של אל ג'זירה, כאילו יש סכנת רעב בעזה. יש פה שני נזקים גדולים שנגרמים - דה־לגיטמציה לישראל ארוכת טווח וקשה מאוד, והם פוגעים בעצמם, כי אם ככה אתם מתייחסים לחברים שלכם, מה יגידו האויבים? איך אפשר לסמוך על הממשל הזה? יש פה התנהלות, אני מנסה להתבטא בנימוס, אבל היא מאוד לא חכמה באינטרסים שלהם. מול האמריקנים זה סיפור גם לטווח המיידי וגם לארוך, הוא מאוד קשה".

"בעיניי זה מאוד חשוב ונכון שדווקא צד שמאל של המפה - לפיד, גנץ, איזנקוט - שמו איזה קו אדום לאמריקנים או לא. בלילה גם גלנט דיבר עם בלינקן, ניסה לשכנע אותו לרדת מזה, לא יודע אם זה יקרה או לא", ציין והוסיף: "ברגע שנוצר קונצנזוס ישראלי זה דבר מאוד חשוב. האם זה יספיק או לא? אני לא יודע להגיד".

עריכה: שני רומנו

22/04/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר
בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris