בן כספית ואריה אלדד

"הגורמים הפוליטיים לא חייבים להגיע"

ראש עיריית כפ"ס רפי סער לקראת טקסי הזיכרון הצבאיים לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ברחבי הארץ: "יש זעם ציבורי שיתפרץ ביום הזה"


אתמול (ג') פרסמה מזכירות הממשלה את רשימת השיבוצים של שרי הממשלה וחברי הכנסת שעתידים לפקוד את בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. רפי סער, ראש עיריית כפר סבא, התייחס למתנגדים להכנסת הפוליטיקה לטקסי הזיכרון. 

"אנחנו צריכים לעשות סוג של אבחנה ליום הזיכרון הזה שהוא אחר מימי הזיכרון הקודמים", הדגיש. "המשפחות השכולות מתחילות להיכנס לוויכוח כואב מאוד, שגם כך אנו מבינים את מצבן, נוספו לא מעט משפחות חדשות, ויש פה פגיעה ברגשות. לכן אני חושב שברגע שהגיעה בקשה מהמשפחות, הגורמים הפוליטיים המגוונים לא חייבים להגיע, הממשלה הייתה יכולה לחשוב על הטקס הצבאי בצורה אחרת כדי למנוע את השיח והמחלוקת שנוצרה".

עוד הוסיף: "היו צריכים לשבת ולהתחבט על הטקס כמו שאני התחבטתי על טקס הזיכרון בכפר סבא. יש פה משפחות של חטופים וחטופות שצריך להתחשב בהן גם. כל האירוע היה צריך להיות בסוג של שיח והבנה. ברגע שהיה מתקיים שיח, והיו קובעים אולי את הטקס בצורה אחרת ושונה, אני חושב שזה היה עובר בצורה אחרת. אך ברגע שאנו מקבלים רשימות של עולם כמנהגו נוהג, התפקיד שלנו זה לחבר, והמדינה הייתה יכולה להתייחס לטקס בצורה שונה". 

בסיום השיחה הציע סער: "אולי זה הזמן להוציא את הפוליטיקה מהטקסים הצבאיים. המטרה היא לשמור על קדושת היום. אני רואה את השיח שנוצר, ואני חושב שהוא מאוד לא בריא בתקופה הזו. זה פוגע בכולם. יש זעם ציבורי שיתפרץ ביום הזה. כשיש זעקה, צריך להתייחס לזה בצורה אחרת". 

עריכה: מיכל קדוש  

01/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה
יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris