בן כספית ואריה אלדד

"עוד יתפרסם הקשר בין הבית הלבן לארגונים האסלאמיסטיים"

ראש המועצה לביטחון לאומי לשעבר אלוף (מיל') גיורא איילנד תקף את המעורבות האמריקנית במלחמה • טען: "נשיא ארה"ב מתעב את נתניהו"


על רקע המלחמה הקשה והמהומות ההולכות וגוברות נגד ישראל באוניברסיטאות רבות בארצות הברית, עולה השאלה האם עסקת החטופים המתגבשת אכן תצא לדרך. אלוף (מיל') גיורא איילנד, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי, התייחס למעורבות האמריקנית בהתנהלות המלחמה. 

"המצב הולך ונעשה רע, הולך ומתרחק מהניצחון המוחלט", פתח. "יש פה בעיה קשה בצד הישראלי, ובעיה לא פחות קשה בצד האמריקני. ארה"ב הרבה יותר עם חמאס מאשר איתנו. ארה"ב איתנו רק בנושא אחד - החטופים. בכל דבר אחר הם עם חמאס. אם מדובר על הנושא של רפיח והכנסת סיוע כלכלי לעזה, הם עם חמאס, בנושא של סיום המלחמה ארה"ב וחמאס הם שני הגורמים שהכי רוצים שהיא תסתיים. ארה"ב היא בצד של חמאס, וסינוואר מבין את הדברים הללו היטב, ולכן הוא גם לא לחוץ. התשובה הטובה ביותר בראייתו היא לא לתת תשובה. יש פה בעיה עמוקה מאוד עם הצד האמריקני. הממשל ודאי לא בולם את המהומות בארה"ב, ולדעתי גם מעודד אותן. יום אחד עוד יתפרסם הקשר בין הבית הלבן לארגונים האסלאמיסטיים הקיצוניים". 

"ארה"ב משחקת משחק לא מוצלח מבחינתנו, ובמידה רבה גם צבוע"

בהמשך העריך: "מה שהכי חשוב לארה"ב זה לסיים את המלחמה. הם הניחו שהמלחמה תסתיים תוך כמה חודשים. נמאס להם. הממשל הזה עושה אבחנה חדה בהשוואה לבעיה של ישראל מול איראן, במובנים הללו הם איתנו. הם לא איתנו בנושא העימות הישראלי פלסטיני, נקודה. ארה"ב מסייעת לישראל, אך בראש ובראשונה מסייעת לעצמה. מה שהם נותנים בתור סיוע אלה דברים ראויים, מול איראן הם בצד שלנו, הם יהיו בעדנו במלחמה מלאה מול חיזבאללה, אך יגידו לנו להילחם ושלא נעז לגעת בתשתיות האזרחיות בלבנון. ארה"ב משחקת משחק לא מוצלח מבחינתנו, ובמידה רבה מאוד גם צבוע. את חלק מהדברים הרווחנו בצדק". 

"נשיא ארה"ב מתעב את נתניהו, וזה במידה רבה לא באשמתו של ביידן אלא באשמת הצד האחר", הודה אלוף (מיל') איילנד בסיום, "אנו לא הולכים לשום מקום טוב, אי אפשר להגיע לתוצאה בעזה אם אומרים רק ניצחון צבאי. אין שום מנוף אמיתי על חמאס כרגע, זה המצב העצוב". 

עריכה: מיכל קדוש 

01/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גיורא איילנד
גיורא איילנד  |  צילום: פלאש90
Paris