סיון כהן

"בסיום הקרב על רפיח לא יהיו חטופים"

אלוף (מיל') איל בן ראובן, לשעבר מפקד גיס וחבר כנסת, תקף בחריפות את בנימין נתניהו: "ראש ממשלה פחדן שלא מוכן לעשות שום דבר אלא למען שרידותו"


לצד ההתקדמות במלחמה מול חמאס, שזהו יומה ה־209, נראה כי ישראל פועלת בניסיון להשיב את החטופים הביתה באמצעות עסקה. האם כניסה קרקעית לרפיח הפכה לבלתי נמנעת? ומה יעלה בגורל הלחימה בלב הרצועה? סיון כהן דנה בכך ב־103fm עם אלוף (מיל') איל בן ראובן, לשעבר מפקד גיס וחבר כנסת, אשר הביע את דעתו בנושא ותקף בחריפות את בנימין נתניהו וממשלתו.

"אנחנו מדינה שנתונה כרגע בידיים של ממשלה הרסנית, שפוגעת בכל הערכים שעליהם אני וחייליי נלחמנו במשך עשרות שנים", התרעם בן ראובן. "איבדתי כל כך הרבה אנשים על ערכים כל כך ברורים של הגנה ושמירה על אזרחי מדינת ישראל. הובסנו בשביעי לחודש, אנחנו ממשיכים להיות מובסים מאז, יש לנו צבא מצוין שנכשל בשביעי לחודש אבל מאז עושה עבודה, וממשלה שהורסת במו ידיה את כל הישגי צה"ל. סוגיית החטופים? מה עוד ניתן לומר? זאת אחריותכם".

בן ראובן המשיך וטען: "אחרי ששמעתי אתמול את הדברים האיומים והנוראיים של הגברת השפלה הזו, והיא וחבריה בן גביר וסמוטריץ' כופתים ראש ממשלה פחדן שלא מוכן לעשות שום דבר אלא למען שרידותו - ככה מובלת מדינת ישראל. עכשיו הוא צורח 'הקרב על רפיח', הוא הפך את רפיח למצדה של הפלסטינים. זה קרב שאם אנחנו יוצאים אליו ולא מחזירים את החטופים, בעיניי זה קרב לא מוסרי".

"אנחנו שולחים חיילים לקרב כאשר לקרב הזה אין תכלית, אין לו תכלית חוץ מאשר שרידות ראש הממשלה שלנו - זו התכלית של הקרב על רפיח שמדבר על ניצחון מוחלט", ביקר בחריפות ועלה למתקפה נגד ראש הממשלה: "מישהו מאמין לאיש הזה היום? למה שהוא אומר? למה שהוא רוצה? הוא כפות בידי אותם סמוטריצ'ים ובן גבירים שמדברים על התיישבות חדשה ברפיח או עזה. על מה אנחנו הולכים? כאשר שולחים חיילים לקרב, אנחנו יודעים מה המחיר. אנחנו נאבד חיילים, זה ברור, אבל כאשר יצאנו בשמיני לחודש או שבועיים אחרי למערכה - הייתה לזה הצדקה מוחלטת".

לדבריו, "פגענו בחמאס פגיעה קשה ביותר, מתוך 20 אלף הלוחמים שלו נהרגו למעלה מחמישים אחוזים. פגענו בחמאס פגיעה קשה. זה נראה ככה כאשר מדינה או ממשלה לוקחת הישגים צבאיים והופכת אותם להישגים אסטרטגיים מדיניים. אבל כאשר ממשלה לא עושה שום דבר, צה"ל נלחם, צה"ל מנצח, מביא הישגים, ומה עושים עם זה? כלום. ואז אין ברירה, אז כרגע בעזה ישנו כוח קטן, מדוע? כי אין לכוח גדול הרבה מה לעשות שם".

"הממשלה לא מסוגלת לנהל מערכה אסטרטגית"

כמו כן, כאשר נשאל אם המערכה שמתקיימת בימים אלו ברצועת עזה נחשבת למלחמה, השיב בן ראובן נחרצות: "לא, אנחנו כבר לא במלחמה. המלחמה זו הגדרה של נתניהו, ויש משמעות להגדרה, אבל היום זו לא מלחמה, זה מבצעים כאלה ואחרים. הנקודה המרכזית היא שכאשר אתה מחזיק כוח גדול מאוד בתוך מרחב כזה, אתה צריך לדאוג לכל מה שקורה שם - לאזרחים, אוכל, מים, דלק וכל מה שעושים שם. כל הרעיון של המערכה הזו מההתחלה היה לפגוע בחמאס קשה ככל האפשר ולבנות שם מערכת אחרת, אבל לא מערכת שבה הרמטכ"ל הוא יהיה המנהל של עזה".

"הממשלה לא עושה שום דבר, כי היא לא מסוגלת לנהל מערכה אסטרטגית, כי הכוחות שם הם כוחות ששולחים אותנו לכל מיני הזיות משיחיות שאין להן שום תכלית ושום דבר, וכך גם הקרב על רפיח. אנחנו הולכים לקרב, למלחמה, אם נלך לשם, סמוטריץ', בן גביר וסטרוק, הם כרגע מובילים את ראש הממשלה", תקף והוסיף: "ראש הממשלה יודע מה זו המילה 'אתה הולך הביתה', אתה הולך למשפט שלך חזרה, לנבכי ההיסטוריה שרשמה אותך כמנהיג הרע ביותר שהיה למדינת ישראל מאז הקמתה. זה כבר נרשם, לזה לא יעזור שום דבר, אבל עכשיו לפחות תראה מה אתה עושה".

עוד הסביר כי "יש חוסר אמון מוחלט, על מה נבנה הרעיון של צבא העם? שאנחנו הולכים למלחמה כמו בשמיני לחודש, כי מאמינים במדינה שלנו ובין השאר בהנהגה שלנו - איבדנו את זה. סוגיית החטופים מעל הכול, מה אומרת אימא שצריכה לשלוח את הבן שלה לשדה הקרב והיא רואה שמדינת ישראל לא מחזירה את הילדים האלה הביתה? הפסדנו בשביעי לחודש, ועל הפסדים משלמים מחירים. אני לא מוותר על ירושלים, אבל אם צריך להפסיק את המלחמה תפסיק. איך תקבל את החטופים? למול המחיר שנשלם אם נחזיר חזרה 133 ארונות. הקרב על רפיח כמעט מבטיח את זה".

"כמה האנשים האלה עוד יכולים לשרוד? הם לא ישרדו עוד שלושה חודשים של מלחמה ברפיח שראש הממשלה יסביר לנו על הניצחון המוחלט והוא מביא לנו את החטופים - בסיום הקרב על רפיח לא יהיו חטופים", זעק.

עריכה: שני רומנו

02/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איל בן ראובן
איל בן ראובן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris