רז שכניק

"טופז כתב את הטקסט שמתאר את סופו"

לאורך הקריירה שיתף אבי טולדנו פעולה עם אמנים רבים, ביניהם גם דודו טופז עם הלהיט 'זירת חיי' • על מחסום השפה כעולה חדש: "שנים לא העזתי לכתוב"


בתוכנית הרדיו 'תשואות ראשונות' נחשף הקהל הישראלי לראשונה לאבי טולדנו, שהיה עוד לפני שירותו הצבאי. עם אלבומו הראשון החל הזמר והמלחין לכבוש פסגות ועם מרוצת השנים יצירותיו הפכו לחלק בלתי נפרד מהפסקול הישראלי. חלק מפרויקט אלבומי המופת, התארח טולדנו באולפנו של רז שכניק ב־103fm, ושב לצלילים וללהיטים הגדולים. 

אחד השירים הבולטים באמתחתו של טולדנו הוא לא אחר מאשר 'ידידי טינטן', שיר ילדים שעל רקע צליליו גדלו דורות רבים. "'ידידי טינטן', נכנסתי עם השיר הזה לפסטיבל שירים משוררים לילדים. זכיתי במקום הראשון. אני זכיתי לאורך כל הקריירה לעבוד עם אנשים מהשורה הראשונה. הרבה שנים לא העזתי לכתוב בעברית, ומאוד רציתי לכתוב, אבל לקח לי המון זמן עד שהתחלתי, ומאז אני לא מפסיק".

הלהיט 'זירת חיי', שאת מילותיו כתב דודו טופז וביצע טולדנו, זכה גם הוא להצלחה רבה. טולדנו סיפר על החיבור המפתיע בינו לבין כוכב הבידור דאז. "אני שר את זה בכל הופעה כמעט, ואני מציין את העובדה, אני אומר 'שימו לב על הנבואה שכמעט התגשמה', הוא כתב את הטקסט שמתאר את הסוף שלו. דודו ואני היינו חברים מאוד קרובים, נסענו לאמריקה לסיבוב הופעות של ארבעה חודשים. הכרתי גם את אחיו, מיקי. עם מיקי היינו חברים טובים, וזה היה טבעי שאני אכיר את דודו".

"גם בספר שכתבתי 'לחישות ברוח' אני מספר על כל התקופה הזו עם טופז, איך ששנינו היינו המפיקים במיאמי", שיתף והתייחס לרגע שבו החליט חברו לשים קץ לחייו: "שנה לפני ישבנו יחד ברמת החייל לארוחת צהריים, הוא אמר לי 'תזכור מה שאני אומר לך, יש לי מעט מאוד זמן לחיות'. אמרתי לו 'תיסע לאמריקה, תנוח כמה שנים', אבל מעולם לא תיארתי שזה ייגמר ככה".

בימים אלו, בהם מדינת ישראל נלחמת על עצמם קיומה, לא ניתן שלא להזכיר את שירותו הצבאי של טולדנו - כששירת בלהקה צבאית והופיע בפני חיילים רבים במלחמות השונות שידעה המדינה.

"כולנו קצת בפוסט טראומה אחרי כל מה שקרה", הודה והשווה בין המלחמות הקודמות לנוכחית: "אולי הייתי במקום אחר, כשאתה בן 20 בלהקה צבאית ואתה נחשף למלחמת יום הכיפורים או ששת הימים, ומופיע לאורך כל התעלה, חמש־שש הופעות בבונקרים, זה היה נראה לי קל. תמיד אמרתי לעצמי 'לי זה לא יקרה', זה דבר הזוי שיש לך כשאתה צעיר. כשאתה יותר מתקדם בגיל אתה מבין שזה יכול לקרות, ולכל אחד מאיתנו".

עוד שיתף כי "כל הזמן חשבתי על משהו, כשהייתי שם, מופיע, עובר מקווים לקווים, גם בששת הימים וגם בכיפורים, אתה פשוט במקום אחר בראש. אתה יודע מה היה חסר לי? המוזיקה של הסרט. זה כאילו סרט, ואיפה המוזיקה של מה שקורה? הראש הוא אחר לגמרי. עם השנים אחר כך הייתי בלבנון. במלחמת 82' בלבנון, אז בדיוק חזרתי עם 'הורה' מקום שני באירוויזיון. כל המדינה הזו, אנחנו 'בזירת חיי' כל הזמן".

בהמשך שב אבי טולדנו לצידו של רז שכניק ללהיטים נוספים שיצאו מאמתחתו, ביניהם 'ליאורה', 'שתי גיטרות' ו'אדם נשאר ילד'. 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

עריכה: שני רומנו

09/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דודו טופז
דודו טופז  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris