רון קופמן ואריה אלדד

"תכריעו את הלחימה בעזה, אחר כך תעסקו במינויים"

תא"ל (מיל') אפי איתם, לשעבר מפקד עוצבת הגליל, התרעם לנוכח המינויים בצמרת הצבא: "צה"ל עומד בפני תבוסה - פסטיבל כשהספינה הביטחונית טובעת"


בצל שבעה חודשים למלחמת חרבות ברזל בצמרת צה"ל החל סבב מינויים. רון קופמן ופרופ' אריה אלדד דנו בכך ובביקורות בעקבות המינויים עם תא"ל (מיל') אפי איתם, לשעבר מפקד עוצבת הגליל ושר בממשלות ישראל, אשר תקף בחריפות את המהלך.

"צריך להבין שהעיתוי של מינוי האלופים לא יכול להיות מנותק מההקשר של חצי שנת מלחמה, שבה אנחנו עומדים - והלוואי ואתבדה - בפני תבוסה", טען איתם בפתח השיחה והוסיף: "כל העניין הפרסונלי כזה או אחר, ואפשר להיכנס לרכילות ושיקולים, צה"ל עומד בפני תבוסה, והתבוסה הזו תוצאה ישירה של המצרף הפוליטי, האזרחי והמטה הכללי. אל תתעסקו בכלום, תכריעו את הלחימה בעזה, אחר כך, שלושה חודשים מהיום תעסקו במינויים, התפטרויות".

איתם המשיך והדגיש כי "אנחנו עכשיו מנהלים קרב של פיראטים על איזה סיפון של ספינה שהולכת ומתמלאת במים, הולכת וטובעת - ספינת הביטחון של מדינת ישראל, אחרי שחצי שנה כל צה"ל, חיל האוויר, המילואים, הטנקים, כל מה שיש למדינת ישראל לא הצליח לכבוש את עזה ולהכריע את ארגון הטרור הקטן מאלו שעומדים מולנו, זה צריך לעורר בנו רעדה, זעם, כעס וקריאה נחרצת, בלי לעסוק עכשיו בשום קרבות צדדים".

לדבריו, "צריך להגיד אמירה חד משמעית - אתם, המטה הכללי והממשלה, לא תביסו את מדינת ישראל ואת עם ישראל. זו יצירה קולקטיבית של כולנו, ואם הבאתם אותנו לעבר פי פחת כאלה, תשתקו ותתעסקו רק בדבר אחד - להביא את החטופים, להכריע את חמאס, לכבוש את רפיח, לא לקנות סיפורים. רק זה, כמו בולדוגים, אחר כך נתעסק בדברים אחרים".

"מה אתם ממנים עכשיו? צה"ל לא יכריע את סינוואר אם יחכו עם המינוי של אלוף פיקוד מרכז או ראש אכ"א החדש?", תקף. "צריך להוציא אנשים מנוסים מאוגדות השדה כדי למנות אותם למז"י ואכ"א? זו אמירה. אנחנו מנהלים את הצבא כאילו אין מלחמה. תהיה ראש אכ"א של צבא שלא הצליח לנצח את חמאס אחרי חצי שנה של לחימה? זה הכול פסטיבל כשהספינה הביטחונית טובעת".

"המשמעות של תבוסה בעזה היא הכנסת מדינת ישראל לסיכון קיומי"

כמו כן, כאשר נשאל אם חוסר ההצלחה בהכרעת חמאס נובע מהתנהלות הדרג המדיני או הצבאי, הבהיר תא"ל (מיל') איתם: "ההנהגה הכושלת, הצבאית, וזה בוודאי בשבעה באוקטובר ראינו, והמדינית. שר ביטחון שלא מסוגל להניע את הצבא להכרעה תוך חצי שנה, כשכל משאבי עם ישראל עומדים לרשותו, היה צריך להגיד 'או שאני מביא את ההכרעה בימים הקרובים או שאני מתפטר'. אני ידוע בגיבוי המאוד רחב שאני נותן להנהגה הצבאית והמדינית של מדינת ישראל - אם אתם תתעסקו עכשיו במינויים וסיפורי סבתא על סעודיה ונורמליזציה, תלכו כולכם הביתה. אני אומר את זה כי המשמעות של תבוסה בעזה היא הכנסת מדינת ישראל לסיכון קיומי".

עוד התייחס לסוגיית החטופים שבשבי חמאס 210 ימים והקריאות לפעולה צבאית ברפיח. "המטרה של המלחמה הזו היא להכריע את חמאס, להשמיד את יכולותיו, כולל יכולותיו להחזיק את החטופים שלנו. לא נקבל מהם הנחות, מתנות חינם. המתנות שהם מוכנים לקבל מאיתנו פירושן תבוסה, תבוסה של מדינת ישראל, נסיגה מכל שטח עזה, החזרת חמאס, וכל מי שנפל במלחמה הזו נפל לשווא. אלו תנאים שאנחנו לא נקבל, לא יכולים לקבל. אם חס וחלילה נקבל יותר טוב שלא יצאנו למלחמה הזו".

"גורל החטופים תלוי בגורל ההכרעה של המלחמה ומיטוט חמאס. אלו שתי מטרות שלובות, אי אפשר בשביל אחת לוותר על השנייה או הראשונה. הראשונה היא מיטוט חמאס, ככה זה הוגדר וזה גם ההיגיון הפשוט. כשיש לך מפלצת שמחזיקה את האנשים היקרים לך, ואתה יודע שהמפלצת בלתי ניתנת לריצוי, ריסון, אז יאללה, למלחמה. עם ישראל בלתי ניתן לשבירה, כשהנהגתו לא ראויה לו, כשהנהגה צבאית ומדינית לא ראויה לגבורת העם הזה - היא צריכה ללכת הביתה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

03/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


כוחות צה"ל, מלחמת חרבות ברזל (ארכיון)
כוחות צה"ל, מלחמת חרבות ברזל (ארכיון)  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris