איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"החזרת החטופים - יעד עליון, לא זיהיתי רפיון"

השר אבי דיכטר על המו"מ לעסקה • על הפעולה ברפיח: "תשתיות הטרור שם יושמדו" • על המתרחש בצפון: "הסיפור תלוי בזירה הדרומית"


על רקע המלחמה הקשה, יום הקרב הקשה בצפון, הניסיונות להוביל לעסקת חטופים נוספת והכניסה הצפויה לרפיח, חבר הקבינט ושר החקלאות אבי דיכטר שוחח עם גדעון אוקו ב־103fm והסביר איך הוא רואה את המצב.   

במהלך השיחה התייחס השר לדיווחים על המשא ומתן לעסקת חטופים וטען: "כל מהלך צבאי, כולל רפיח, צריך לבחון אותו בשני הכיוונים - גם האם הוא יקשה על עסקה או אולי יקל על עסקה, ואני מציע לכל אחד לחשוב על שתי האפשרויות ולא להתמקד באפשרות אחת בלבד. אני יכול לומר שכשר וחבר קבינט, מראש הממשלה נתניהו, דרך כל השרים, החזרת החטופים זה יעד עליון, ולרגע אני לא זיהיתי אצל אף אחד רפיון בסוגיה הזו".

לגבי המצב המורכב בצפון הסביר: "התשה מאוד קשוחה, קשוחה בכל מה שקשור לנפילות אצלנו, לפגיעות אצלנו, לחדירות של כלי טיס בלתי מאוישים, כטב"מים, היא קשוחה מאוד גם בתגובות של צה"ל. אני חושב שחיזבאללה מבין שכמעט 300 מחבלים הרוגים, זה לא מה שהוא צפה כשהוא החליט להיכנס למערכה, אבל בסופו של דבר אנחנו בודקים את עצמנו, בודקים את הנפגעים אצלנו, והיום ללא ספק במטולה הפגיעה היא קשה. ליבנו עם הנפגעים, המשפחות, הפצועים".

המערכה קשוחה גם עבור עשרות אלפי תושבי הצפון שכבר שבעה חודשים לא בבתים שלהם.
"ישבתי עם לא מעט אנשים שפונו גם מקריית שמונה וגם מהמושבים, קיבוצים, בצפון, העובדה שהם נמצאים רחוק מהבית כבר חודשים ארוכים ואין להם יכולת לומר לעצמם או לנו להם מתי הם יוכלו לשוב לבתיהם, בהחלט סיטואציה קשה מאוד, אבל הפינוי הזה הוא מתוכנן. הוא פינוי שנעשה כדי לשמור בראש ובראשונה על חייהם. אני חושב שאת העובדה החשובה הזאת כדאי גם לציין, בצד הקושי הלא פשוט שלהם להיות רחוק מהבית, רחוק מהעסקים, רחוק מהיום יום שלהם".

לדבריו, "כאחד שגר בעיר באשקלון, בסופו של דבר, ההחלטות של ראשי הרשויות, בין אם זה ערים או יישובים או מועצות אזוריות, לא יכולות להיות מנותקות מהמציאות הצבאית, הביטחונית שם ובסופו של דבר, הדרג המדיני, כשהוא מחליט שאי אפשר לחזור, אז אי אפשר יהיה לחזור. אני מקווה מאוד שנצליח בסופו של דבר לייצב את המצב בצפון בכל דרך שהיא, דרך צבאית או אחרת".

למה אנחנו קרובים יותר היום?
"הסיפור מורכב, הוא תלוי מאוד גם בזירה הדרומית, בעזה. בעזה אנחנו במלחמה, והעובדה שבעזה אנחנו במלחמה מקרינה ישירות על מה שקורה בצפון".

שבעה חודשים אחרי והיעדים לא הושגו.
"מי שזוכר את חומת מגן, לקח גם אז שלוש שנים להגיע למצב נסבל שאפשר להחזיר את החיים לשגרה. פה בעזה רק חלק מהחטופים חזרו, חלק ניכר מתשתיות הטרור הצבאיות הושמד, אבל לא הכול, והתשתיות האחרות זה סיפור ארוך. מעבר לזה, אנחנו לא חיים בעזה לבד, יש לנו שם גם מעורבות עמוקה מאוד של המצרים והאמריקנים".

"בסופו של דבר, תשתיות הטרור הצבאיות ברפיח יושמדו"

לקראת סיום השיחה הביע את דעתו על המבצע הצפוי ברפיח: "ריך לזכור שברפיח יש מיליון ו־300 אלף אנשים, שרק רבע מיליון אלה תושבי רפיח רבתי. הפינוי שלהם כנראה ייקח זמן. אני אומר לכל מי שהיעד הזה של השמדת תשתיות הטרור הצבאיות חשוב לו, גם ברפיח, צריך להבין, זה שיש לנו חיילים זה לא אומר שאנחנו מסכנים אותם, אם אפשר לעשות את זה בסיכון נמוך יותר".

לטענתו, "בסופו של דבר, אם אתה יכול להשיג את אותה תוצאה ביתר זהירות, ביתר חשש גם לחטופים, אם הם נמצאים שם, וגם לחיילנו שעושים את המלאכה... וצריך לזכור שרפיח, בשונה מכל הערים האחרות שצה"ל עבד בעזה, ברפיח אתה יכול לעבוד רק 180 מעלות בגלל הגבול עם מצרים. הזהירות שמא יזלוג חס חלילה פגז תועה לכיוון מצרים מחייבת שבעתיים את צה"ל בפעולה שלו. אין שום כוונה לפגוע חס וחלילה בצד המצרי, ולכן הפעילות שם תהיה זהירה מאוד. בסופו של דבר, תשתיות הטרור הצבאיות ברפיח יושמדו. אם זה יהיה לפני עסקה, אחרי עסקה, את זה גם המחבלים של חמאס ברפיח יודעים היטב".

06/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אבי דיכטר
אבי דיכטר  |  צילום: אבשלום ששוני
Paris