ינון מגל ובן כספית

"ההערכה - נכנסים לאזור עם לפחות 5,000 מחבלים"

נועם אמיר ('מקור ראשון' וערוץ 14) על התקדמות כוחות צה"ל ברפיח: "צה"ל משיג שליטה על מעבר רפיח, היממה הראשונה בהחלט טובה"


כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו במהלך הלילה על טנקים צבאיים שהחלו להיכנס למזרח רפיח, וגם בשעות האחרונות פועלים הכוחות באזור, זאת על רקע עסקת החטופים המתגבשת ותשובת חמאס. הכתב והפרשן הצבאי נועם אמיר ('מקור ראשון' וערוץ 14) הביא פרטים נוספים על המתרחש בשטח. 

"תמונת המצב ברפיח היא שצה"ל משיג שליטה על מעבר רפיח, אפילו אפשר לומר שליטה מלאה, זה קורה אחרי שאוגדה 162, חטיבה 401, גם גבעתי וגם יחידות מיוחדות, מתחילות את התמרון לכיוון המעבר", תיאר. "המטרה של הצבא היא לתפוס שליטה על המרחב, לבצע הרבה מאוד סריקות שם, כי מהמרחב הזה בוצעו שיגורים, בין היתר אלו שהביאו למותם של הלוחמים בכרם שלום. בדרך לשם צה"ל מחסל לפחות 20 מחבלים, מזהה פירי מנהרות ומסכל מכונית תופת. בנקודת הזמן הזו אין נפגעים לכוחותינו". 

בהמשך הבהיר: "ההערכה היא שאנחנו נכנסים לאזור שאמורים להיות בו לפחות 5,000 מחבלים. סביר להניח שחלק גדול מהם כבר לא שם, השאלה לאן יש להם לברוח. אי אפשר כבר לחזור לצפון הרצועה, ח'אן יונס הרוסה לגמרי. הם יכולים להסתתר או במחנות המרכז או ברפיח. סביר להניח שתהיה שם עבודה, צריך לחסל שם כמה שיותר. יש שם הרבה מנהרות, עכשיו השאלה הגדולה היא על החטופים ועל ההנהגה, האם חלק מהם שם".

"הפעולה שצה"ל התחיל אתמול בלילה נועדה למנוע את האפשרות שעזתים יברחו למצרים", אמר אמיר בסיום. "עשינו אולי 10 אחוז מרפיח. כרגע זה המקום היחידי בעזה שחמאס עוד מצליח לייצר שם שליטה. אם אחרי שנתפוס את השליטה, לא יצליחו עזתים לברוח לכיוון מצרים, אנחנו יכולים להמשיך לכיוון צפון ואולי גם למצוא חטופים והנהגה שם. יש עבודה, אך היממה הראשונה בהחלט טובה, צריך לצפות לעוד כמה יממות כאלה, ואז אפשר לדבר על פעולה שתימשך פחות מ־6-8 שבועות". 

עריכה: מיכל קדוש

07/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: דובר צה"ל
Paris