אודי סגל וענת דוידוב

"כל יום שעובר אנו יכולים להיות עם עוד ועוד רון ארד"

דניאל ליפשיץ, שסבו עודד מצוי בשבי וסבתו יוכבד נחטפה ושוחררה: "מצפה מהקבינט להגיד אם לא ראוי שיוציאו את צוות המו"מ עם מנדט לסגור עסקה"


עודד ליפשיץ בן ה־84 נחטף לצד רעייתו יוכבד בת ה־85 מביתם בקיבוץ ניר עוז. יוכבד שוחררה בעסקת החטופים הקודמת, ואילו עודד עדיין מצוי בשבי זה 215 יום. דניאל ליפשיץ, נכדם של השניים, שוחח עם אודי סגל וענת דוידוב ותיאר את תחושותיו בעקבות הזמן הרב שעבר. 

"סבתא פיזית, אני חושב, התאוששה לאחר מעל שישה חודשים", אמר. "מנטלית בכל פעם שאני שואל אותה היא עדיין שם, זה לא רק בגלל סבא אלא עוד אנשים רבים מקיבוץ ניר עוז שעדיין שם, אנשים שישבו איתה במנהרות. זה יהיה נס לראות אותם. הסכנה היא שבכל יום אנו מאבדים את האנשים הללו. מניר עוז אנו עדיין עם 36 חטופים, 26 עדיין אפשר להציל ועוד 10 שאפשר להביאם לקבורה. כל הרגשות המעורבים האלה, יחד עם זה יש לי את החבר הכי טוב שלי, דולב יהוד, ששם יחד עם ארבל". 

בהמשך הודה: "בחמשת הימים האחרונים אני לא מפסיק לחשוב על סיגל אשתו, על 215 יום שהיא לא יודעת כלום על דולב מהבוקר של 7 באוקטובר. מהשואה שהתרחשה בניר עוז. בניר עוז 117 מתוך 400, אף צבא לא הגיע, לא היה צבא שהגן על ניר עוז כפי שכולנו יודעים. סיגל ישבה בממ"ד שש שעות עם שלושת ילדים בשבוע 39. אני מצפה מהקבינט לחשוב על זה ולהגיד אם לא ראוי שיוציאו את צוות המשא ומתן עם מנדט לסגור עסקה. לפחות לתת את הסיכוי מהצד שלנו ולשלוח את ראש המוסד והשב"כ ואת ניצן אלון, כדי שיהיה אפשר הכי מהר לסגור את העסקה". 

"הלוואי שהיינו יכולים להביא עכשיו את כולם" 

"ראש ה־CIA לא זז מדוחא, קהיר, ישראל, אנו מבינים שיש כאן מאמץ אמריקני עצום", הוסיף ליפשיץ. "אני ממש מאמין וגם חושב שזו ההזדמנות האחרונה להביא את כולם הביתה, את החיים לשיקום ואת הנרצחים לקבורה. כל יום שעובר אנו יכולים להיות עם עוד ועוד רון ארד. הלוואי שהיינו יכולים להביא עכשיו את כולם. עוד לא ראיתי נוסח עם כיוון הסכמה על כזה דבר, לכן צריך להתחיל אתמול בפעימות". 

בסיום הדגיש: "כשסבתא שלי חזרה, היא אמרה שהרגישה שסבא נרצח ליד הבית, הוא נפצע ביד, אדם בן 83 וחצי באותו זמן עם בעיות לחץ דם ומחלת ריאות, היא חשבה שהיא לא בחיים, אך לאחר השחרור הראשון עדה שגיא אמרה שראתה אותו לידה. אחת השבות האחרות הייתה שם 55 ימים ואמרה שהוא היה איתה חודש. הוא הסבא רבא היחידי החטוף בעולם. עכשיו אנחנו כבר לא יודעים שום דבר ממנו". 

עריכה: מיכל קדוש 

08/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris