אודי סגל וענת דוידוב

"שחרור החטופים המתים - הורג את כל העסקה"

מתאם השבויים והנעדרים לשעבר ירון בלום על הסעיף שהוסיפו בחמאס לעסקה: "תרגיל מלוכלך שהמתווכים כנראה ידעו עליו" • טען: "נותר עוד חלון הזדמנות"


השבוע (ב') הסכים חמאס להפסקת אש עם ישראל כחלק מעסקת החטופים, אך אתמול (ג') פורסם כי ארגון הטרור הכניס להסכם סעיף של שחרור כל החטופים הישראלים בעזה, חיים או מתים, בתמורה לשחרור אסירים פלסטינים מהכלא הישראלי, מהלך המשנה את התמונה. ירון בלום, לשעבר מתאם השבויים והנעדרים, הגיב לדברים. 

"סינוואר הגיע לפסגות חדשות, והרבה מאוד פעמים הוא לא כל כך צפוי, אך נותר עוד חלון הזדמנות לפני שניכנס לרפיח", תיאר. "אם חמאס חו"ל ילחץ על חמאס פנים וסינוואר, אז יש סיכוי. תמונת המציאות שלו קצת לוקה בחסר".

עם זאת הסביר: "האיש יודע לנתח סיטואציות ומכיר את הצד הישראלי, צריך לזכור שהוא ארכי־טרוריטסט. הוא חושב עכשיו איך הוא שורד, ואם במהלך הוא יצליח להבין שיצליח לשרוד ולעבור את המלחמה כשהוא על הרגליים, הוא ילך לכיוון של פעימה נוספת. אם לא, הוא ימשיך לתעתע בנו. הוא מרגיש חזק בהיבט שעולים אליו לרגל דרך מתווכים ושליחים. האיש איבד את זה לחלוטין".

בהמשך הוסיף לגבי המבצע ברפיח כי "ההשתלטות על מעבר רפיח חשובה ביותר ובהחלט סמלית. זה בהחלט מאוד חשוב. נראה תוך יום יומיים אם זה באמת מכבש או לא. אך השליטה על המעבר בצד העזתי שלו והנפת דגל ישראל שם, זה מטריף את פעילי חמאס. גם סביב סינוואר יש מספר מח"טים ובעלי עניין, ולכן להמשיך ולשרוד ברצועה הוא חייב מעבר, יציאה לכיוון העולם החופשי. הוא תכנן להוציא 50 פצועי חמאס לטיפול רפואי במצרים. אני מאלו שחושבים שסינוואר לא מחכה ברפיח. שברגע שהוא שומע את הטנקים, הוא עובר למקום אחר. אלה מאות קילומטרים של מנהרות, היכולת שלו לנוע ממקום למקום כשאנו לא מאתרים אותו, צריכים הרבה מאוד סבלנות, בסוף ישימו עליו את היד ויחסלו אותו. עד שלא יחסלו אותו הוא ימשיך לתעתע בנו".

"מעבר רפיח הוא חלק מהשרידות שלהם"

במהלך השיחה הבהיר מתאם השבויים והנעדרים לשעבר: "אנו חייבים לעשות הכול כדי לשחרר את החטופים, ולכן יש משלחת של אנשי מקצוע מאוד מיומנים".

הוא ציין כי "בניגוד לכל הסיכומים הקודמים, ולכן האמריקנים מצדדים בצד הישראלי, סינוואר מדבר על שחרור של מספר חטופים חיים ופעימה של הרבה מאוד חטופים שלצערי כבר מתים. התרגיל שחמאס עשה זה תרגיל מלוכלך שהמתווכים כנראה ידעו עליו אבל ניסו להעביר אותו על הדרך. אנחנו צריכים לעשות כל מאמץ. בסופו של דבר, בניגוד לסיכומים הקודמים, הוא דיבר על זה שהשחרור יהיה של חיים או מתים. השחרור של המתים זה משהו שהורג את כל העסקה".

בסיום דבריו אמר בלום: "המודיעין הישראלי יודע מה הוא מבקש, ואין דבר שחמאס ברצועת עזה לא יודע. יש להם מערכת מודיעינית מאוד משמעותית, גם היום. אם אנו מפנים שטח מסוים, מהר מאוד חמאס מגיע לשם. אם יש חטופים אצל משפחות כאלה ואחרות, הם יודעים למפות את זה, ולכן הם מנסים להציג את ישראל כסרבנית, והם לא הצליחו במהלך. הם מאוד רוצים שלא ניכנס לרפיח. אסור לנו למצמץ, ואנו חייבים לעשות הכול כדי לשחרר את החטופים". 

עריכה: מיכל קדוש 

08/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: AHMAD GHARABLI/AFP via Getty Images
Paris