סיון כהן

חימוש אמריקני? "רחוקים מהיכולת לוותר עליו"

תא"ל (מיל') צביקה חיימוביץ', לשעבר מפקד ההגנה האווירית, על האפשרות שישראל תצליח להילחם בלי תמיכה אמריקנית: "הסיוע החיצוני חשוב מאוד"


על רקע דבריו הקשים של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן באשר לאפשרות שיפסיק לספק נשק לישראל אם היא תתקוף ברפיח, נשאלת השאלה האם ישראל יכולה להילחם בלי תמיכה צבאית אמריקנית. ענת דוידוב דנה בכך ב־103fm עם תא"ל (מיל') צביקה חיימוביץ', לשעבר מפקד ההגנה האווירית, אשר הביע את דעתו בנושא. 

"יש פה משהו הרבה יותר משמעותי, שיש לו כבר כמה תמרורי אזהרה בחודשים האחרונים - או שהעדפנו לא לראות או בחרנו להתעלם", טען חיימוביץ'. "זה התחיל מהימנעות בהצבעה באו"ם, ארה"ב לא הטילה וטו. אחרי זה שוקלים להטיל סנקציות על חטיבה שלמה של צה"ל, והינה עכשיו עיכוב משלוחים - הכול באותו עניין. אני לא מצדיק וגם לא אוהב, אבל במקרה הזה לא נותר לנו אלא להתבונן מהצד ולשאול את עצמנו איך הבאנו את עצמנו למצב הזה".

חיימוביץ' המשיך והדגיש כי "אם חשבנו שבשבעה או בשמונה באוקטובר אותו גיבוי, סיוע והתייצבות אמריקנית, אם מישהו חשב שהדברים האלה באים רק בצורה חד סטרית או חד צדדית, אז אסור לו להיות מופתע. נשיא ארה"ב אמר 'לא נפגע ביכולות ההגנה'. הם עושים את ההפרדה המאוד ברורה בין יכולות ההגנה להתקפה".

"בסוף המערכות האוויריות, בעיקר המאוישות, הישראליות הן מערכות אמריקניות. הן נשענות לא מעט בעיקר עם קיטים של חימוש, חימוש מדויק. חימוש שהוא נדרש, בטח בהקשרים של זירה צפונית שאנחנו באי ודאות מאוד גדולה, בטח אחרי מה שעברנו בשבעת החודשים האחרונים. לעכב אספקה כזו בהסתכלות עתידית, אין ספק שלדבר הזה לאורך זמן יכולות להיות השפעות, והן לא חיוביות", הבהיר.

לאור אמירותיו תהתה דוידוב אם ישראל יכולה לעמוד במערכה כזו ללא התחמושת האמריקנית, וחיימוביץ' השיב: "לישראל יש תעשייה ביטחונית מפוארת, בלי גרם אחד של ציניות, עם יכולות גם לייצר פלטפורמות וגם חימושים. צה"ל וחיל האוויר מצטיידים הרבה בחימוש הישראלי, אבל כשאתה במלחמה כל כך ארוכה, הייצור העצמי לא מספיק. פה הסיוע החיצוני הוא מאוד חשוב. כשאתה במערכה כזו, עם צריכה מאוד גדולה של חימושים, בהסתכלות רב זירתית, לא מספיק רק השוק המקומי. לסיוע החיצוני יש חשיבות גדולה מאוד, רחוקים מהיכולת לוותר עליו".

"יכולנו בלי רפיח?", הקשתה דוידוב, וחיימוביץ' סיכם: "חוכמה בדיעבד, את יודעת למי ניתנה. למרות מה שאומרים, אנחנו לא מתעלמים לגמרי מאזהרות האמריקנים. הבאנו את האירוע של רפיח במו עצמנו לדבר הזה. שלושה חודשים מנפנפים, יש שלב שבו אין לך ברירה. לכן הפעולה כרגע נראית מאוד מוגבלת, מתוחמת. למעבר רפיח וציר פילדלפי יש ערך הרבה יותר גדול מאשר לאזור המיושב רפיח עצמו. יכול להיות שגם בסוף נראה את רפיח מסתיים בפעולה הזו".

עריכה: שני רומנו

09/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ג'ו ביידן
ג'ו ביידן  |  צילום: Win McNamee/Getty Images
Paris