בן כספית ואריה אלדד

"השלכות הרוחב יותר גדולות מרק עסקאות נשק"

יקי דיין, לשעבר קונסול ישראל בלוס אנג'לס, וד"ר קובי ברדה, מומחה לפוליטיקה אמריקנית, ניתחו את המצב המתוח מול האמריקנים


יקי דיין, לשעבר קונסול ישראל בלוס אנג'לס, וד"ר קובי ברדה, מומחה לפוליטיקה אמריקנית, שוחחו עם יוסי יהושוע ודוד פורר על המשבר הדרמטי ביחסים עם ארה"ב על רקע הכניסה האפשרית לרפיח. 

תחילה הסביר דיין: "הגענו למקום שבו קיבלנו כרטיס אדום. הממשל האמריקני אומר לך חד משמעית 'אתה לא נכנס לריכוזי אוכלוסייה ברפיח', אם תיכנס, אז (העיכוב) המשלוח המורכב הזה, יהיו נוספים. מה שצריך להבין הוא שהשלכות הרוחב הרבה יותר גדולות וחשובות מרק עסקאות או מכירות נשק. דוגמת מועצת הביטחון". 

"ביום שאנחנו נחליט שאנחנו נכנסים לרפיח, בניגוד לעמדה האמריקנית, באותו יום ממש, אלג'יריה יחד עם סין ורוסיה מגישות הצעה למועצת הביטחון שאומרת 'הפסקת אש מיידית', ואז השאלה הגדולה היא אם ארה"ב תטיל וטו על עמדה שהיא עצמה לא מוכנה לה, אם לא מטילה וטו, המשמעויות הכלכליות הן אדירות. אם העולם יתחיל להחיל סנקציות על ישראל, אתה לא תוכל לנחות במקומות מסוימים, והתל"ג לנפש שעומד כרגע על 52 אלף דולר לאדם, יירד ל־30 אלף דולר לאדם", הסביר בחשש דיין. 

ד"ר ברדה הוסיף כי "אנחנו צריכים להיות הרבה יותר קשובים ולמצוא את הדרך. כאשר אתה מתעורר בבוקר ורואה ציוץ של שר בקבינט שמצייץ כמו שהוא מצייץ, אני הייתי מסוגל לחשוב שלכל הפחות הוא נקרא לנזיפה, אם לא מפוטר מתפקידו". 

לדברי ברדה, "אתמול בריאיון ב-'CNN' זה כרטיס אדום. הבעיה של הכרטיס האדום הזה הגיע כאשר ככל הנראה התקבלה החלטה להיכנס ככל הנראה 'אול אין' לרפיח, עם כל המשתמע, למרות שלאורך הרבה מאוד זמן, אנחנו מקבלים אזהרות חוזרות ונשנות מכל דרג קיים כמעט בממשל, עד אתמול, מפי הגבורה עצמה בריאיון, שלא לעשות את זה". 

"אין ספק שהעימות הזה פוגע בנו קשות"

בהמשך סיפר דיין כי "גורמים בארצות הברית שמחוברים היטב וחשוב להם היחסים בין ישראל לארה"ב עבדו הרבה מאוד כדי למנוע ולהגיע למצב הזה. זה מצב שהוא מצב בהידרדרות, הוא לא נוצר יש מאין. כל העימות הפומבי הזה גורם לסעודיה ולמדינות ערביות אחרות לומר ש'הדרך לוושינגטון לא עוברת בירושלים' ושהם ימצאו את הדרכים שלהם, אין ספק שהעימות הזה פוגע בנו קשות", ציין.

עריכה: אליעזר בן יהודה

09/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נתניהו וביידן
נתניהו וביידן  |  צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ
Paris