רון קופמן ואריה אלדד

"נהיינו כל כך תלויים שזה מסכן את ביטחון ישראל"

אלוף (מיל') אליעזר (צ'ייני') מרום, לשעבר מפקד חיל הים, התייחס לאיום נשיא ארה"ב לעצור את אספקת הנשק ההתקפי לישראל • תקף: "אנחנו כמו מסומם"


משבר דרמטי ביחסים בין ישראל לארה"ב על רקע החלטתו של הנשיא ביידן שלא לספק לישראל נשק התקפי בעקבות הפעולה ברפיח. אלוף (מיל') אליעזר צ'ייני, לשעבר מפקד חיל הים, הסביר את טיב מערכת היחסים בין שתי המדינות לאורך הלחימה ואת ההשפעות המכריעות של הנושא על מדינת ישראל. 

"כמה זמן להערכתך היה לוקח לישראל אם הייתה מחליטה היום להיות עצמאית בתחום החימושים?", תהה פרופ' אלדד, והאלוף (מיל') מרום השיב: "לפי דעתי מספר לא רב של שנים, חלקי מפסי הייצור קיימים, אבל פשוט רידדו אותם בצורה משמעותית. אנחנו כמו מסומם שממש נהיה עם תלות מוחלטת בסיוע האמריקני, כמעט 4 מיליארד דולר בשנה. סגרנו פסי ייצור, העברנו דברים לארה"ב, והיה שלב אפילו שהייתי במשלחת ואמרו לי שאפילו קונים טונה מארה"ב. ירדנו מהפסים בעניין הזה. נהיינו כל כך תלויים שזה מסכן את ביטחון מדינת ישראל".

עוד הדגיש כי "יש לנו את היכולות, כולל הקיטים האלה שאנחנו יודעים להרכיב, אנחנו מייצרים את זה. התעשייה הביטחונית הישראלית מוכרת קיטים כאלה בעולם. אנחנו עכשיו תלויים בקיטים האלה. כל מיני כאלה דברים שבכלל מיוצרים בישראל. יש בתעשייה הביטחונית את הידע, נכון, חסר לנו כסף, וטוב שיהיה לנו אמריקה לידנו, אבל אני חושב שאנחנו הפכנו להיות מכורים, וצריך לעשות את זה במידה. בסוף 4 מיליארד זה באזור ה־15 מיליארד ש"ח למדינה שהפכה כבר מכמה מאות אלפים לעשרה מיליון תושבים - זה כבר פחות כבד על התקציב".

"תהליך הלמידה פה פשוט לקוי ולוקה בחסר", הכריז. "הכטב"מים האיראנים שנמצאים בידי חיזבאללה, הייתה לנו את מלחמת אוקראינה, הכתובת על הקיר. כל מלחמה יש לה מעבדה באיזשהו מקום, המעבדה הזו הייתה באוקראינה. אנחנו יושבים, והכטב"מים האלה נופלים לנו על הראש, הורגים חיילים, אזרחים, אני פשוט רותח. לא עשינו כלום. סדרי העדיפויות שלנו לדעתי היו לקויים ולא נכונים".

לדבריו, "הדוגמה הכי בולטת זה איך התנהגנו עם המנהרות עד 2023. החוכמה נמצאת בצבא, הצבא צבא טוב, מתוחכם, עם אנשים טובים, יכולות - אי אפשר לבנות על הגנה בלי התקפה. פשוט אי אפשר".

בהמשך התייחס מרום לסבב המינויים בצמרת צה"ל ולביקורות המופנות לרמטכ"ל על כך. "צריך להגיד שני דברים: יש סמכות מוחלטת, חוקית, לרמטכ"ל ולשר הביטחון למנות אלופים בצה"ל. שתיים, מינוי אלופים בצה"ל הוא מינוי שנעשה בחדרי חדרים, אין ועדות. הרמטכ"ל מחליט, הולך לשר הביטחון, סוגרים, ובזה נגמר העניין".

"בגלל שאין ועדות ומעורבות של אנשים נוספים, אין פיקוח, אין כלום, המינויים נעשים בידי הרמטכ"ל ושר הביטחון", אמר והדגיש: "קרה משהו בשבעה באוקטובר, חמור מאוד, ויש שאלות נוקבות לגבי תפקודם של קצינים בכירים, אני מדבר על אלופים, שתפקדו במערכות השונות ולא ביצעו את עבודתם והמערכות תחתיהם קרסו. צה"ל לא היה שם, צריך להגיד את האמת. זה לא נעים, זה לא נחמד, שירתי באירגון הזה 40 שנה".

צ'ייני המשיך והסביר: "במצב שנוצר זו הזדמנות בלתי רגילה להסתכל מחדש על שיטת המינויים, על איך ממנים, למה, מה קורה והאם אפשר לשנות. זו הזדמנות לשאול את עצמנו מי צריך להיות ראש אמ"ן. האיש הזה צריך לייצר מעין גוף הערכה עצמאי שהוא עצמו בסוף עומד מול כולם. לצורך זה אחד הדברים החשובים של איש מודיעין זה לדעת לקרוא חומר. אתה לא יכול להציב בעמדה הזו מישהו שיש לו קוצים בתחת ולא קורא חומר. הוא לא יכול להיות מרכז הערכה נוסף, זה צריכים להיות אנשים מסוימים".

"אני חושב שראש אמ"ן צריך להיות איש בכיר ולא תת אלוף מקודם", הודה. "בואו נמנה את הרמטכ"ל הבא עכשיו, כולנו יודעים מיהו, זה קונצנזוס. הוא לא יהיה רמטכ"ל מחר בבוקר, יהיה באוקטובר, אחרי התחקירים והרצי יפרוש. שב בצד, תבנה מטכ"ל בצלמך, יהיה בתפקיד חפיפה בינתיים, ובעוד ארבעה חודשים תיכנס לתפקיד. כל כך פשוט, אלגנטי ונכון. בואו נעשה את זה".

עריכה: שני רומנו

10/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


האלוף (מיל') אליעזר צ'ייני מרום
האלוף (מיל') אליעזר צ'ייני מרום  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90
Paris