רון קופמן ואריה אלדד

הצהרת ביידן: "איתות למזרח התיכון שמצבנו לא הכי שקט"

אבי אשכנזי, הכתב הצבאי של 'מעריב', התייחס להחלטת הנשיא ביידן לאיים בהשהיית משלוחי נשק לישראל • עוד ביקר את התנהלות הדרג המדיני במערכה


אבי אשכנזי ('מעריב') שוחח ב־103fm עם רון קופמן ופרופ' אריה אלדד והציג את המשמעויות המכריעות של החלטת ארה"ב להכריז בפומבי על השהיית משלוח הנשק. עוד התייחס לאופן שבו מביטים על ההחלטה האמריקנית בחמאס, בחזבאללה ובשאר המזרח התיכון.

"העניין הזה ביום יום, על פניו לפי מה שאומרים בצה"ל ובמערכת הביטחון, לא יגביל בשלב המיידי את החימושים. לא ידרשו לכלכלת חימושים בשלב הראשוני, אבל לטווח הארוך זה בהחלט דבר שמעורר דאגה במערכת הביטחון, בצה"ל", הסביר. "אותו קרע שבעצם סודק את מערכת היחסים הזו, פוגע ברמה האסטרטגית בכוחה של ישראל בזירה. אם מדברים על פתיחה של חזית נוספת, עוצמתית יותר, אז בהחלט ישראל תזדקק ליותר חימושים לתקיפה. אנחנו רואים פה איזשהו איתות למזרח התיכון, לזירה, שמצבנו לא הכי שקט".

אשכנזי המשיך והדגיש כי "במקום כלכלת חימושים היה צריך להיות כלכלת פליטות פה או הצהרות של מנהיגים. פה אני חושב שלא נהגנו בצורה הולמת. קיבלנו את כל הקרדיט שבעולם בשבעה באוקטובר לצאת למתקפה. אנחנו כל הזמן מדברים על רפיח, אבל יש עוד שני מחנות פליטים שלא נכנסנו במרכז הרצועה".

"אתה מאשים את הדרג המדיני בדשדוש?", תהה פרופ' אלדד, ואשכנזי השיב נחרצות: "כן. הדרג המדיני בסופו של דבר הוא זה שמנחה את הצבא לפעולות. הצבא הגיש כבר מזמן את התוכנית לכיבוש רפיח, ופעם אחר פעם התוכנית נדחתה. גם היום התוכניות מונחות בפני הדרג המדיני וממתינות לאישור. אתה צריך לבוא ולהסתכל על הדברים - הדרג המדיני אחראי לאשר ולתת את האור הירוק".

באשר לסבב המינויים בצמרת צה"ל אמר: "צה"ל ממנה את צוותי התחקיר של שבעה באוקטובר. לכל אירוע מלחמתי שהיה וכל אירוע לחימה שהיה בעוטף עזה מונה צוות. הצוותים אמורים לסיים את התחקירים בתוך חודשיים, לקראת תחילת הקיץ".

כמו כן, כאשר תהו צמד המגישים מדוע אלו שהיו אחראים למחדל שבעה באוקטובר הם אלו שאחראים על המינויים כעת, ביקש אשכנזי להזכיר: "הם לקחו על עצמם את האחריות, לא רק הם, גם ראש השב"כ, הרמטכ"ל. הדרג המדיני גם צריך להניח את המפתחות עכשיו? הוא זה שצריך למנות את הרמטכ"ל הבא".

עריכה: שני רומנו

10/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ג'ו ביידן
ג'ו ביידן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris