אודי סגל וענת דוידוב

"היוזמה ללכת עם הארון הריק - רעיון של המשפחות"

אודי גורן, בן דודו של טייל חיימי שנרצח בבוקר השבת השחורה, על הנחיית טקס האשכבה שערכו משפחות החטופים לחללים שגופותיהם עדיין בידי חמאס


מספר ימים לפני יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ערך מטה משפחות החטופים טקס אשכבה לזכרם של החללים החטופים שגופותיהם עדיין מצויות בידי חמאס. את הטקס הנחה אודי גורן, בן דודו של טייל חיימי ז"ל שנרצח בבוקר השבת השחורה, שסיפר על ההחלטה.

"זה היה צורך מאוד ברור שעלה מצד המשפחות, ושבוע לפני שהתקרבנו לימים הללו היה ברור שזה הולך להיות שבוע שהמשפחות באופן כללי מאוד יסבלו", טען. "החלק הזה של משפחות החללים החטופים, זה פשוט שבוע של גיהנום שכולם עולים לקברים, לכולם יש מקום להתייחד עם החלל שלהם, והמשפחות הללו עדיין לא התאבלו, הם עדיין לא הצליחו לעבד את האבל כי הם עדיין במאבק של להשיב את הגופה". 

"אין טקס ממלכתי שיכול לייצג את האבל הספציפי הזה"

עוד הוסיף: "המשפחות הללו אפילו לא מחפשות חזרה לנורמליות, רק שיהיה קבר כדי שיוכלו להתחיל את האבל ולסגור מעגל. אין אף טקס ממלכתי שיכול לייצג את האבל הספציפי הזה. חלק גדול מהטקס היה ביוזמת המשפחות, גם היוזמה ללכת עם הארון הריק, הפתוח, ובסוף לכסות את זה כאקט סימבולי שאנו רוצים לסגור הפרק הזה, זה היה רעיון של המשפחות. יש במטה קבוצה שנפגשת, היה חשוב לשמוע מה נכון להם. גם אני בתוך הקבוצה הזו. לכן היה חשוב לשתף אותם ולהעביר דרכם את הרעיונות ואת מהלך הטקס". 

"הרמטכ"ל אמר אתמול דברים מאוד נחרצים על כך שחוסר קבלת ההחלטות על מה שישראל רוצה לעשות פוגע גם בחטופים, מסכן את אלה שבחיים, וכל יום שעובר משאיר אותנו באופציה גדולה יותר לעוד רון ארדים במדינה הזו", הבהיר גורן בסיום. "רון ארד זה אחד הפצעים הכואבים בחברה הישראלית. אם נסיים את המלחמה עם עוד עשרות כאלו, זה יהיה אות קלון לדיראון עולם". 

על חיימי ז"ל סיפר: "ביום הטקס היה ברית של התינוק שנולד לטל, ילדם הרביעי של טל ואלה. אלה היא אישה יוצאת דופן בכוחות שהיא מצליחה לגייס. אני עדיין שומע אנשים שהכירו את טל, שעבדו איתו. הוא אובדן מאוד גדול.". 

12/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: JACK GUEZ/AFP via Getty Images
Paris