אודי סגל וענת דוידוב

"החלטה מדינית להחליף את חמאס - זאת נקודת ההכרעה"

אלוף (מיל') ישראל זיו על המלחמה: "היכולת להכריע חייבת להיות שת"פ בין עשייה צבאית למדינית - אתה חוזר עכשיו למועד ב' בכל המקומות שהיית בהם"


הבוקר נפתח יומה ה־219 של המלחמה על רקע המשך פעולת כוחות צה"ל בשטחי רצועת עזה, החטופים שעדיין מצויים בשבי חמאס במשך יותר משבעה חודשים והתגברות האש בצפון. אלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים, התייחס להתקדמות הלחימה בשלל הגזרות. 

"היכולת להכריע במלחמה חייבת להיות שיתוף פעולה בין עשייה צבאית למדינית", תיארה. "העשייה הצבאית לא מושלמת, זו עובדה, אבל מהלך אסטרטגי מדיני היה יכול להשלים את העשייה ולהביא למנופי לחץ. יש פה משא ומתן לא צבאי להחזיר את החטופים. הדבר השני הוא להתחיל לבנות את התשתית החלופית. אתה חוזר עכשיו למועד ב' בכל המקומות שהיית בהם, משלם מחיר יותר גבוה והישג נמוך. אין יד מדינית, כלום". 

עוד הוסיף כי "בלבנון נשארנו 18 שנה. תמיד הפתרון המדיני לא יכול להיכנס על קרקע חלקה. ברור שכניסה של גורם שלטוני אחר כרוכה במהלך מאוד מורכב, שגם הוא לוקח שנים. זה מחייב החלטה אמיצה. אתה צריך להכניס 30 גדודים של משטרה כדי לתפוס כל אזור וכל מקום ולהשתלט עליו, ולעשות זאת בתיאום עם הכסף של הבנייה מחדש של עזה, ושילוב כל הדברים יחד עם פעולה צבאית יכול לייצר את הסיכוי לאותה חלופה". 

מי צריך לשבת שם?
"רק הרשות הפלסטינית, מי יש חוץ מהם? זה או חמאס או פת"ח, ופת"ח זה הרשות הפלסטינית. אין משהו אחר. אתה תמיד יכול לחזור למצב של מלחמה, החוכמה היא שאתה לא כל הזמן בתוך המלחמה. אתה חייב קצת לאגור כוחות, להחזיר את הנשימה, את הכלכלה, את המצב הבין־לאומי של ישראל". 

לגבי סוגיית החטופים אמר: "אין דיון שהחטופים צריכים לחזור, וככל שהזמן עובר המחיר נהיה יותר יקר, וצריך באיזשהו שלב להסתפק בהישגים הצבאיים ולאפשר את החזרת החטופים, אלא מה? יש פה קו מאוד עדין בין המקום שישראל לא יכולה לצאת כנועה מתוך המהלך הזה, ויש פה את העניין של כמה מחיר מוכנים לשלם. צריך לשלם עם מקסימום המחיר ובלי ללכת לקו שישראל יוצאת פה מוכנעת על ידי חמאס, וזה קו מאוד עדין ובעייתי, אבל הדרך גם להגיע אליו היא בזה שמכניסים מנוף מדיני של תחליף לחמאס, כי אז ישראל לא נכנעה, אז ישראל החליפה את שלטון חמאס. זה הכול הולך לאותה נקודה, החלטה מדינית להחליף את חמאס בשלטון אחר. זאת נקודת ההכרעה ולא לחפש את המחבל האחרון בעוד חמש-שש או 15 או 20 שנה". 

על הזירה הצפונית אמר אלוף (מיל') זיו: "גורל הצפון תלוי מאוד במצב הדרום. אם אין לך הסכם, אתה חוזר לדרום לבנון הקודם. אתה חייב ללכת למהלך מדיני אמיץ שיש בו סיכונים ויש בו גם ויתורים, אין ברירה. ברור שאי אפשר להשאיר את חיזבאללה במצב כזה, אבל אי אפשר מלחמה אחרי מלחמה". 

עריכה: מיכל קדוש 

12/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל זיו
ישראל זיו  |  צילום: גיא חמוי
Paris