יום הזיכרון

"אבי ראה גולגולת וזיהה אותה כאחיו הבכור"

בן כספית שיתף בסיפור נפילת דודו טוראי ישראל זילברמן שנלחם במלחמת השחרור: "ישראל לחם את כל המלחמה בקרבות הכי קשים בחטיבת גבעתי בחזית הדרום"


לרגל יום הזיכרון, איריס קול שוחחה בתוכנית מיוחדת עם אנשי 103fm ששיתפו בסיפורם האישי על קרוב אליהם שנפל בקרב. בן כספית סיפר על דודו טוראי ישראל זילברמן, שנפל במלחמת השחרור. 

"ישראל ואבא שלי לחמו במלחמת השחרור. ישראל לחם את כל המלחמה בקרבות הכי קשים בחטיבת גבעתי בחזית הדרום, בתפקיד הכי קשה, של זה שרץ ראשון עם הבונגלור טורפדו. זו הייתה הדרך שאז פרצו את גדרות התיל כדי לכבוש את המוצבים של הצבא המצרי", סיפר כספית. 

"בקרב האחרון של גבעתי בחזית הדרום ישראל נהרג, והגופה לא חזרה מעולם. זה היה קרב קשה מאוד, והמצרים לא שחררו אחריו, לא גופות ולא כלום", שיתף. 

בהמשך הסביר כספית על הדרך הקשה שבה הודיעו למשפחה על היעדרותו של ישראל: "איך בכלל הודיעו על הנופלים? בטבריה באותו זמן משחק מתתיהו זילברמן, שזה דודי, עם החברים שלו בכדור סמרטוטים ליד השכונה. עצרה מונית, ירד ממנה אדם, שאל אם יש פה זילברמן, והוא אמר 'תגיד להורים שישראל נעדר' ונסע". 

לאחר מכן עדכן כספית כי שנה-שנתיים לאחר נפילתו של זילברמן, אביו של כספית הלך לנחלת יצחק, "לשם הביאו את כל העצמות שמצאו. הוא ראה גולגולת וזיהה אותה כאחיו הבכור. יש לנו תמונה. כשאבי נפטר, מצאנו אותו מחזיק את הגולגולת, ומתברר שהייתה לישראל שן דפוקה אחת, והאמת שרואים בגולגולת את השן הזו. יכול להיות שאפילו הזיהוי היה נכון, אבל אבא שלי אמר בזמנו 'ההורים חרדים, אנחנו לא יכולים בלי קבר. אני רוצה שיהיה להם קבר לבכות על אחי'. אנחנו עמדנו עשרות שנים, כל יום זיכרון בצפירה, באותו קבר של ישראל זילברמן בנחלת יצחק".

13/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל זילברמן ז"ל
ישראל זילברמן ז"ל  |  צילום: אתר יזכור
Paris