אודי סגל וענת דוידוב

"בצבא יש תרבות של לקיחת אחריות, בפוליטיקה זה כנראה רחוק"

השר אופיר סופר טען על רקע המתיחות בחברה: "גם לאחריות יש משמעות" • הוסיף: "אחדות זה אומר לדעת להתפשר, זה נוגע לחוק הגיוס וגם ליום שאחרי"


שר העלייה והקליטה אופיר סופר שוחח עם אודי סגל וענת דוידוב ב־103fm על המתיחות בעם ברקע יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה וקרא לאחדות. במהלך השיחה גם התייחס להמשך המלחמה מול חמאס. 

"אתמול הייתה לי שיחה עם אחד העובדים שלי, ודיברתי איתו על המושג של אחדות. הוא שאל אותי 'מה זו אחדות מעבר לסיסמה?'. אמרתי לו 'זו ממש לא סיסמה. אחדות זה אומר שיש הרבה דברים שאולי התרגלנו לעשות אותם בצורה אחת, ואנחנו צריכים לעשות אותם הרבה יותר בקונצנזוס. אחדות זה אומר לדעת להתפשר ולדעת לעשות את הדברים האלו ביחד'. זה נוגע להכול, זה נוגע לחוק הגיוס, וזה נוגע לאיך פועלים כאן, וזה גם נוגע ליום שאחרי".

לדבריו, "גם לאחריות יש משמעות. המשמעות היא שצריך לדעת מתי לדעת לעשות כל מעשה וכל דבר בעיתו. אני מציע לכל האנשים כמוני שנושאים בתפקיד, זאת הבקשה שלי, ואני מקווה שאני אעמוד בזה, להתעסק כל אחד באחריות של עצמו. יש ועדת חקירה, יש ציבור, יש אנשי ציבור, יש עיתונאים, יש שיח ציבורי, יש הכול, יש אנשי תקשורת. שכל אחד יעסוק עם האחריות שלו. נכון, בצבא יש תרבות של לקיחת אחריות, בפוליטיקה זה כנראה רחוק, ולא רק בישראל".

אתה יכול להבין את התחושה של משפחות שקשה להם עם הנוכחות של חברי הממשלה?
"אני בוודאי יכול להבין כל אמירה של כל משפחה שכולה. משתדל להבין כל כאב, אי אפשר שלא להבין. זה לא אומר שאני מכאן קורא לאבד את הטקסים או את מה שנהוג לפי פרוטוקול הממלכה, כי אנחנו באמת מדינה, וכן - דורש מאיתנו לנהוג באחריות ובחוכמה גם ועם המון המון רגישות. אין לנו ברירה אחרת".

לגבי המלחמה מול חמאס טען: "אני חושב שבהקשר של חמאס, ללא ספק יש כאן הישגים משמעותיים של צה"ל, ולהגדיר מהי הכרעה של חמאס שזו הגדרה אחת, ולהשיג אותה זו הגדרה אחרת. אני מעולם, כולל אצלכם כאן בתוכנית, לא אמרתי ולא חשבתי שנצליח להכריע את חמאס בתקופה כזו קצרה. אני מאלה שאמרתי שההכרעה הזו של חמאס תיקח שנים. אני לא חושב שלגמור את חמאס, לחסל אותו, זה אירוע של הכרעה אחת".

כלומר אנחנו שנים במקום הזה?
"זאת מלחמה עיקשת שאנחנו נצטרך לעשות אותה. הלוואי שנופתע".

13/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אופיר סופר
אופיר סופר  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90
Paris