אודי סגל וענת דוידוב

"אם היה בא שר בלי גינונים - הוא היה מתקבל בשמחה"

אלוף (מיל') נעם תיבון התייחס למתיחות על רקע הגעת הפוליטיקאים לבתי העלמין: "סברתי שהדבר הנכון הוא לעשות השנה טקסים ללא פוליטיקאים"


אבי אשכנזי ('מעריב') פרסם אתמול (א') כי אנשי האבטחה של משרד השר איתמר בן גביר החליטו להציב חיץ בינו לבין המשפחות השכולות בבית העלמין באשדוד, שאליו הוא צפוי להגיע. אלוף (מיל') נעם תיבון, לשעבר מפקד אוגדת איו"ש והגיס הצפוני, התייחס למתיחות הצפויה בבתי העלמין.

"אם חברי הממשלה ובראשם בנימין נתניהו היו לוקחים אחריות על המחדל והכישלון והטבח, והיו אומרים 'אני אחראי למחדל הזה. אני לוקח אחריות מלאה, ואני מתכוון להתפטר מתפקידי ולהוביל את עם ישראל לבחירות, שהעם יבחר', אני מניח שכל מערכת היחסים בבתי העלמין הייתה אחרת. מכיוון ששרי הממשלה, שרובם, כמו בן גביר, לא שירתו בצבא, והם גם עושים פעולות פרובוקטיביות, כמו ששמענו עכשיו בבית העלמין באשדוד (חיץ שיפריד בין השר בן גביר למשפחות השכולות), אז אנשים אומרים 'זה לא עובד. מצד אחד אתה שולח את בנינו למוות, מצד שני אתה לא לוקח על זה אחריות, מצד שלישי, אתה רוצה להיות זה שכביכול מגיע לבתי העלמין'", אמר.

"אני מתכוון להגיע היום לבקר את משפחתו של חן בוכריס באשדוד. הוא סמג"ד של מגלן שהוביל את פריצת הדרך לקיבוץ נחל עוז ונהרג ממש לידי ב־7 באוקטובר. אני תכננתי גם להגיע לבית העלמין, אבל ברגע ששמעתי שבן גביר הוא נציג הממשלה, אדם שלא שירת מעולם בצבא, שלא לקח שום אחריות, במסגרת זה שכל שרי הממשלה לא לקחו אחריות למחדל ולטבח, אז אני החלטתי שאני לא אהיה שם במהלך הטקס אלא אגיע למשפחה", הוסיף.

לדבריו, "אני חושב שמה שמאפיין את יום הזיכרון השנה, שבאמת אנחנו מגיעים אליו בלי שהספקנו גם כפרטים וגם כאומה לעכל את הכאב הגדול ולהתייחד בכאב הגדול. אנחנו עדיין שבויים בכאב, כי רק בשבוע האחרון נהרגו למעלה מעשרה חיילים, ולא הספקנו בגלל גודש האירועים להתאבל כמו שצריך. לכן אני סברתי שהדבר הנכון הוא לעשות השנה טקסים ללא פוליטיקאים, שהם הגורם המתסיס שיוצר את הפרובוקציה. אם היה בא שר או חבר כנסת ועומד ליד קבר בלי במה, בלי גינונים, בלי מאבטחים, בלי כל הכבוד והשררה, בא ועומד ליד קבר של חייל לוחם או לוחמת, ניגש למשפחה - אני חושב שהם היו מתקבלים בשמחה ובאהדה. ברגע שהם מתעקשים לנאום, אנשים שחלקם הגדול לא שירתו בצבא, אנשים שעכשיו פועלים שיהיה חוק שלא יגייסו את האנשים שלהם, כמו חברי הכנסת החרדים, איזו זכות יש להם? איזו זכות מוסרית? איזו חוצפה לבוא ולדבר בטקס על חיילים שנהרגו?", סיכם.

"היינו כבר צריכים להכריע את חמאס מזמן"

במהלך השיחה התייחס גם לאמירותיו של הרמטכ"ל הרצי הלוי אתמול במהלך טקס יום הזיכרון בהר הרצל בירושלים באשר לאירועי 7 באוקטובר, שאמר כי "אני הוא המפקד ששלח את בניכם ובנותיכם לקרב שממנו לא שבו ואל העמדות שמהן נחטפו. אני אחראי לענות לכם על השאלות הנוקבות המדירות שינה מעיניכם". תיבון הדגיש: "כבר ב־8 באוקטובר אמרתי שכל מי שאחראי למחדל, להשפלה, לטבח ולהפקרה, כל צמרת הצבא, כל צמרת השב"כ וכל ממשלת ישראל, וראש וראשון מכולם בנימין נתניהו, צריכים לקחת אחריות ולהתפטר".

"לצערנו, וזה ההבדל הגדול בין לובשי המדים ואנשי השב"כ לבין ראש הממשלה ושריו, זה שהם לקחו אחריות ולכן הם ראויים להילחם. הוא הדגיש כי "מי שצריך לסיים את תפקידו ראשון זה ראש הממשלה, ואחריו אני בטוח שיתפטרו הרמטכ"ל וראש השב"כ ואלופים נוספים. אני חושב שאחת הבעיות הקשות שלנו זה שכל אותם אנשים שאחראים למחדל עדיין נושאים בתפקידיהם, ואני חושב שזה מוביל לזה שאנחנו מדשדשים במלחמה, אנחנו לא מצליחים כמו שהיינו צריכים".

"היינו כבר צריכים להכריע את חמאס מזמן. התוצאות שהצבא סיפק היו טובות מאוד, לא ניצלנו אותן ולא הפכנו אותן לניצחון. לכן אני באמת חושב שכל מי שאחראי חייב ללכת, כי אני באמת חושב שככה אין לנו סיכוי לנצח את המלחמה", טען.

עריכה: אמיתי דואק

13/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נעם תיבון
נעם תיבון  |  צילום: גרשון אלינסון/פלאש90
Paris