אודי סגל וענת דוידוב

"את האיומים האלה צריכים לקחת ברצינות"

שגריר ישראל במצרים לשעבר ד"ר חיים קורן על הדיווח בדבר האפשרות לסיכון היחסים עם ישראל: "איום בשינוי בהסכם השלום - החמרה מדאיגה בעמדתם כלפינו"


אתמול (ג') פורסם כי מצרים שוקלת את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל, כך על פי גורמים במדינה שאמרו את הדברים ל'וול סטריט ג'ורנל'. ד"ר חיים קורן, שגריר ישראל במצרים לשעבר (אוניברסיטת רייכמן), הגיב לדברים. 

"עצם השימוש בטרמינולוגיה של הצטרפות לתביעה של דרום אפריקה בהאג, העניין של איומים בשינוי בהסכם השלום, זו החמרה מדאיגה בעמדה המצרית כלפינו, והיא נובעת ממספר סיבות", טען. "אני משער שהמנהיגים אצלנו מנהלים סיג ושיח עם המצרים מעבר להתכתשות הפומבית, ומנסים להוריד קצת את גובה הלהבות. המצרים בלחץ גדול, לא רק בגלל שאנו יושבים להם על הגבול, אלא שמצרים במלחמה הזו סובלת מאוד מאוד מהציר החותי, שיעי, איראני בים האדום ובאוקיינוס ההודי, הכנסותיה נפגעו מאוד וגם ככה מצרים במצב כלכלי גרוע. כל זה יחד עם דברי ביידן שאמר שלא יחמש אותנו בפריטים מסוימים אם ניכנס לרפיח, כנראה יצרו אווירה לפיה סברו שהם יכולים ללכת יותר רחוק ממה שהלכו עד עכשיו". 

בהמשך הוסיף: "איומים מסוג כזה צריך לקחת ברצינות, גם אם הם באים לשרת עמדה שתקדם מדיניות מצרית. העובדה ששר החוץ פנה לשרי חוץ באירופה וביקש שידברו עם המצרים מעידה על כך. זה שרה"מ לא החליט על מה יהיה ביום שאחרי - מקשה על מדיניות החוץ שלנו, וברור לי שגם צה"ל מתקשה לדעת איך הוא ממשיך לפעול כשאין לנו את הראייה קדומה של היום שאחרי. זה מאוד מדאיג את המצרים. הייתי חותר להגיע להבנות כדי לא להחמיר יותר את המצב". 

עריכה: מיכל קדוש 

15/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נשיא מצרים א־סיסי
נשיא מצרים א־סיסי  |  צילום: Platt Getty Images
Paris