אודי סגל וענת דוידוב

"לא רואה שאנחנו אלה שמאפשרים את קיום הממשלה"

ח"כ מתן כהנא על הביקורת כלפי המחנה הממלכתי • על אפשרות של פטור גורף מגיוס לחרדים: "אם הדברים ילכו למקום הזה, אמליץ שלא להיות חלק מהממשלה"


הבוקר נפתח יומה ה־222 של המלחמה הקשה, זאת על רקע הקרבות הקשים ברצועת עזה, התגברות הירי מצפון והניסיונות להוביל לעסקת חטופים מול חמאס. השר לשעבר מתן כהנא התייחס לדברים, לביקורת על היותם בממשלה ולחזרת חוק הגיוס לסדר היום. 

"אני רואה את השותפות נמשכת על תנאי שנרגיש שאנו מספיק משפיעים על מה שקורה, שיש ניסיון כן ורציני לעשות עסקת חטופים, גם אם היא תהיה לא פשוטה וכואבת, ולראות בהקשר של חוק הגיוס שהולכים לכיוון של חוק ולא של גרירת רגליים", הבהיר. "החטופים נמצאים ברצועה בגלל חמאס, שאנו רואים שהוא ממשיך לסרב לכל הצעה שהוא מקבל ממדינות כאלה ואחרות בעולם. אני חושב שצריכים להגיד שכל ישראלי רוצה לראות את החטופים בהקדם. בהקשר של נתניהו, מצד אחד הוא אומר כן לתת למשא ומתן חופש לפעול, ואחר כך פועל משיקולים כאלה ואחרים, אולי קצת הפוך". 

בהמשך הודה: "אנו קצת מתקשים לראות לאן הוא לוקח את הספינה הזו. ראש הממשלה בוודאות גמורה רוצה לראות את החטופים בבית, אבל מאוד רוצה לראות שהקואליציה שלו מחזיקה מעמד. אנו צריכים לוודא שהתפקיד שלנו הוא להוביל לכך שתהיה עסקה, כי המחויבות שלנו כלפי החטופים היא אין־סופית. אין עסקה, ולכן צריכים להמשיך עם הלחץ הצבאי כי אנו יודעים שהוא מאוד משפיע על חמאס".

עוד אמר: "אנחנו מבינים שאנחנו נמצאים במלחמה כוללת מאוד מורכבת עם המון אילוצים. יעדי המלחמה לא השתנו, בראשם החזרת החטופים ומיטוט שלטון חמאס. זה לא ששום דבר לא קורה, אנו ממשיכים להשמיד מחבלים כל הזמן ופועלים למיטוט שלטון חמאס. התוצאה הסופית בהקשר של החטופים מתסכלת ונוראית, אין שום דילמה שהדבר הכי דחוף הוא החזרת החטופים. אנו עושים מה שאנו יכולים מתוך הממשלה".

"אני לא רואה שאנחנו אלה שמאפשרים את קיומה של הממשלה, כי לנתניהו יש 64 מנדטים די יצוקים בקואליציה המקורית שלו", אמר ח"כ כהנא. "ברגע שנבין שעדיף למדינה שנהיה בחוץ, לשם נלך". לאחר מכן הבהיר: "ברור שאנו צריכים בחירות בהקדם האפשרי. כדי להתחיל את השיקום ולהגיע לתוצאות הנקובות, אנו צריכים בחירות". 

באשר לחוק הגיוס הבהיר:  "כאשר ישאלו אותי, במידה והדברים ילכו למקום הזה, אמליץ לא להיות חלק מהממשלה הזו. אי אפשר להמשיך באותו קו שהיה בשנים עברו. צריכים לשאוף לכך שכל נער ונערה ישרתו את מדינת ישראל. הבנו שהיכולת לפעול יחד היא אולי הנכס האסטרטגי הכי חשוב שיש לנו".

באשר לסוגיית ההתיישבות ברצועה טען: "נושא ההתיישבות ברצועה כל כך שנוי במחלוקת. הלוואי שיהודים יגורו בכל מקום שאפשר, כרגע הנושא נתון במחלוקת אדירה. גם סמוטריץ' מאוד נזהר בלשונו בנושא". 

עריכה: מיכל קדוש 

15/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מתן כהנא
מתן כהנא  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris