אראל סג"ל

"האמריקנים רוצים כאן את חמאס ולא רוצים בהשמדתו"

צבי יחזקאלי ('I24news') התייחס ליום שאחרי ברצועת עזה ולתחושות הדשדוש של המערכה: "שבעה חודשים לא ניצחנו את חמאס - איפה הכוח של ישראל?"


על רקע המלחמה המורכבת, שזהו יומה ה־222, והניסיונות להוביל לעסקת חטופים נוספת מול חמאס, עולה השאלה כיצד ייראה היום שאחרי ברצועת עזה. צבי יחזקאלי ('I24news') שוחח עם אראל סג"ל ודוד ורטהיים והביע את משנתו בסוגיה. 

"הרעיון של הגליית מנהיגי חמאס עלה כבר בתחילת המלחמה, שחשבו להוציא את סיבת הבעיה, את סינוואר", אמר. "אם מוציאים אותו, אפשר לטפל אחרת בעזה. כל עוד סינוואר לא נתפס, סביר להניח שהרצועה מתנהלת אחרת. יכול להיות, זה פתרון, חמאס יודעים לעשות את זה, ואני מאמין שהם יציירו את זה כסוג של ניצחון אם הוא יצא עם וי באצבעות. זה הכול עניין של איך שימתגו את זה. למה שלא ימתגו זאת כניצחון?".

"שבעה חודשים ישראל לא מצליחה לנצח את חמאס"

בהמשך הוסיף: "נסראללה אומר 'בואו אמנה לכם נקודות הניצחון', והוא מונה בראש ובראשונה את דעת הקהל העולמית". הוא מעודד סטודנטים, הוא ראה בפעם הראשונה דגלי חיזבאללה באוניברסיטת קולומביה, למה שהוא לא יראה זאת כהישג? שבעה חודשים ישראל לא מצליחה לנצח את חמאס. סינוואר כפה עלינו לדבר רק על עזה בשנים הקרובות. בקטע הזה הם הצליחו. אני חושב שישראל צריכה לעסוק באיך ליצור מהלך של ניצחון. למה נותנים לתושבים לחזור למקומות הללו? בחקירות הנוח'בה הם דיווחו שכשיצאו מהצפון, הם השאירו שם מחסני נשק וחזרו בחסות האוכלוסייה. אין מה לעשות, האוכלוסייה היא מגן אנושי. אתה בג'בליה פעם שנייה, ותחזור לשם פעם שלישית. תמיד אומרים שהיום שאחרי - מה זה משנה היום שאחרי אם לא סיימתם אותו באופן שאי אפשר לדבר עליו?". 

"למה לא מעודדים את הפלסטינים, לפחות לשים בפניהם אופציה של הגירה?", שאל יחזקאלי בסיום. "האמריקנים משמרים את חמאס, לא רוצים בהשמדתו, ואני לא יודע אם הם רוצים בהחזרת החטופים". על התנהלות המצרים אמר, "המצרים תלויים בנו, אחרי המשבר באוקראינה הם היו צריכים את העזרה שלנו. זה שהם מתנהגים כמו שהם מתנהגים, זה בגללנו. הם לא רואים שאנחנו דופקים על השולחן. אנחנו צריכים לדעת להתנהג. מצרים נפלה מגדולתה, היא כבר לא אם העולם. כבר חיים בה מתחת לקו העוני. אפשר להגיד למצרים בפגישה חשאית שאין לנו בעיה שיוציאו הודעות כאלה למס שפתיים, אבל שיש דברים שהם יצטרכו לסבול מתוקף המלחמה שחמאס פתח עלינו. זה דיבור בין שני ידידים. השלום הקר הוא שלום חם ביטחונית. אנחנו מזמינים את ההתנהגויות כלפינו, כי אנו לא עומדים על שלנו". 

עריכה: מיכל קדוש 

15/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה
Paris