בן כספית ואריה אלדד

"מעבר רפיח זה עניין חשוב אצל המצרים"

פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז המזרח התיכון באונ' ת"א, על המצב באזור: "אם נאמר את האמת, חשיפת כל המנהרות ברפיח תחשוף גם את אחריותה של מצרים"


פרופסור עוזי רבי, ראש מרכז המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב, שוחח עם אריה אלדד ובן כספית ב-103fm והבהיר את תמונת המצב בלחימה בעזה ואת הקונפליקט מול המצרים

לדבריו: "מעבר רפיח הוא דבר חשוב מבחינת המצרים, היסטורית מצרים הייתה עיר אחת שחולקה לשתיים לאחר הסכם השלום. למצרים בסופו של דבר צריך להיות חוש אחריות, די ידוע שב-20 השנים האחרונות כל מה שבא בתוך המנהרות ברפיח שימש את החמאס".

"מי שמכיר יודע שיש שיתופי פעולה עם מצרים מתחת לפני השטח"

"שמעתי את שר החוץ המצרי שאמר שישקול את הסכם השלום של ישראל על פי ביצועי ישראל ברפיח, יש פה בהחלט שני צעדים שהמצרים זזים לכיוונם וזה הסיפור של התביעה בהאג על ידי ממשלת דרום אפריקה ואיום הורדת דרג היחסים, כל אלה עבור הציבור המצרי, מי שמכיר יודע שיש שיתופי פעולה חזקים ואפקטיבים מתחת לשטח", טען.

עוד הוסיף: "יש פה בעיה אך יש כאן גם מורכבות. לא הייתי ממהר לסגור את הדלתות. אם נאמר את האמת, אם תיחשפנה כל המנהרות בסביבת רפיח, אחריותה של מצרים לכך תיחשף גם היא ולכן הייתי מצפה מארה"ב שתראה להו שהיא מסוגלת לקחת את ישראל ומצרים ולייצר עשן לבן גם בנושא רפיח, כי בסופו של דבר צריך למגר את החמאס".  

בסיום השיחה עוזי רבי סיכם: "צריך לדעת לדבר עם המצרים, בסופו של דבר לטפח את הקשר, אני לא חושב שמה שהשר ישראל כ"ץ עשה הוא נכון, יש לי ביקורת גדולה על המצרים אבל זה לא עוזר כי הדבר הזה בסוף רובץ לפתחך. צריך פה את האמריקנים, איך קורה שהאמריקנים לא מסוגלים להביא את ישראל ומצרים עם כסף מפרצי ולתפור את הבעיה בשקט? זה מראה לנו שיש הרבה דיבורים אבל פחות מעשים".

15/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' עוזי רבי
פרופ' עוזי רבי  |  צילום מסך: ערוץ 14
Paris