בן כספית ואריה אלדד

"רה"מ מתעסק בתרגילים פוליטיים באמצע מלחמה"

כך טען ח"כ מתן כהנא על הודעתו של רה"מ כי הוא יקדם את חוק הגיוס שעלה בממשלה הקודמת: "ספין פוליטי שמטרתו למשוך זמן, לגרור ולא להחליט"


ח"כ מתן כהנא ('המחנה הממלכתי') שוחח עם אריה אלדד ובן כספית ב־103fm על הודעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא יקדם את חוק הגיוס שעלה ואושר בקריאה ראשונה בזמן ממשלת בנט־לפיד "נתניהו לא קיבל אף החלטה קובעת בחודשים האחרונים. זו השיטה של נתניהו בהכול - למשוך זמן ולגרור".

לדבריו: "ראש הממשלה באמצע מלחמה מתעסק בתרגילים וספינים פוליטיים. זה הרי תרגיל מ־א' ועד ת'. מדובר בחוק גישור, הכול היה ברור, הכול היה כל כך שקוף. רק לשמוע את מה שח"כ גפני אמר אז על החוק, שהוא חוק מתועב ומבזה, ופתאום החרדים מסכימים לזה. הכול שם זה ספין פוליטי שמטרתו למשוך זמן, לגרור ולא להחליט".

"זו השיטה של נתניהו בהכול, למשוך זמן ולגרור"

"בסוף אחרי ה-7 באוקטובר המציאות השתנתה, דברים שיכולנו לספוג אותם כבר לא רלוונטיים. עד עכשיו הנושא של חוק גיוס היה נשיאה בנטל ושוויון חברתי, זה כבר לא הסיפור. צה"ל צריך חיילים ולוחמים. זה עניין של צורך לאומי וקיומי, די עם הספינים", זעם.

עוד טען: "אני בעד שהחרדים ימשיכו ללמוד תורה, הרי כל כך הרבה מהם לא לומדים תורה, אתה יודע למה? כי ללמד תורה זה כל כך מאתגר, לא כולם יכולים ללמוד גמרא 12 עד 18 שעות ביממה, האנשים האלה רוצים להתגייס ולהיכנס למערכת הכלכלית של מדינת ישראל, אבל הפוליטיקאים החרדים והמפלגות החרדיות עוצרים אותם מלעשות את זה, ודי, צריך לדעת לסיים עם זה".

"נתניהו לא קיבל אף החלטה קובעת בחודשים האחרונים"

עד מתי אתם תהיו בממשלה הזו?
"יש לנו אחריות מלאה על כל החלטות הממשלה. נקודה. אנחנו לא נברח מאחריות מיניסטריאלית למה שקורה, אבל אנחנו מרגישים שקשה לנו להשפיע על המציאות, בין אם זה בעסקה לשחרור חטופים, ובין אם זה לאן המלחמה הזו מתקדמת. והקושי הגדול הוא שנתניהו מתקשה לקבל החלטות, הוא לא קיבל אף החלטה קובעת בחודשים האחרונים, וזה גם לא רק בגללנו. יש לו בעיה פנימית בתוך קואליציית ה-64 שלו. המחלקות על היום שאחרי היא בין סמוטריץ' ובן גביר לבין גלנט ועוד אנשים בליכוד, זה לא קשור אלינו", השיב.

אתה בעד חזרת שליטת הרש"פ לרצועת עזה?
"אף אחד לא מדבר על הרשות הפלסטינית, מדברים על מציאת גורם מדיני, על המדינות הערביות המתונות, זה לא יקרה ביום אחד וצריך לדעת מה הכיוון, ונתניהו מסרב לקבל דיון לאן זה הולך. אם אתה לא מייצר משהו מדיני עם ההישגים המדהימים של צה"ל, אז נמשיך עם אותו דבר, יכול להיות שהאיום השלטוני על חמאס על ידי גורמים מקומיים זה עוד דבר שיגרום לנפילת החמאס", השיב.

בסיום השיחה התייחס ח"כ כהנא לפעולה ברפיח וסיכם: "אני רוצה להזכיר שבני גנץ וגדי אייזנקוט כבר לפני ארבעה חודשים דיברו על הצורך בפעולה ברפיח, אבל נתניהו גם אז לא קיבל החלטה על רפיח והתחיל לפתח ספינים והפך את רפיח לעיר קודש. כן, יש שם גדודי חמאס שלא טיפלו בהם, אבל המערכה כל כך הרבה יותר מורכבת מזה - יש לנו את הצפון ואת החטופים, את החות'ים ואת האיראנים. סיסמאות כמו 'רפיח עכשיו' או 'עסקה בכל מחיר' הן סיסמאות נבובות, וצריך לנהל את זה בשום שכל ולקבל החלטות, ואת זה נתניהו מתקשה לעשות".

עריכה: אליעזר בן יהודה

15/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ מתן כהנא
ח"כ מתן כהנא  |  צילום: דני שם טוב/דוברות הכנסת
Paris