רז שכניק

ידע את הדרך

גידי גוב התארח בתוכניתו של רז שכניק ויחד השניים סקרו את אלבומו המצליח 'דרך ארץ' שיצא ב־1987 וכלל להיטים כמו: 'שלל שרב' ו'יורם'


גידי גוב הוציא בשנת 1987 את אלבומו 'דרך ארץ', שנחשב לאחד האלבומים הבולטים ברוק הישראלי בשנות השמונים. האלבום, בהפקתו המוזיקלית של לואי להב, כלל שורת להיטים כמו: 'שלל שרב', 'כמעט סתיו', 'לוליטה', שיר הנושא 'דרך ארץ', 'גבר בעיר', 'ערב בא נלך לרקוד', 'שיר אחד שמח' ושני שירים עצובים ומצליחים מאוד, 'פרח' ו'יורם'.

גוב חזר אל האלבום בתוכנית של רז שכניק וסיפר כיצד השתנה סגנון המוזיקה שלו, בעקבות המפגש עם להב. "לואי להב הוא אושייה. הוא הביא את האלבום הזה למקום אמריקני, פתוח, חזק, דברים שלא הכרתי. אני באתי מלהקת 'כוורת' ומשני תקליטים שעשיתי עם יוני רכטר. בא הבן אדם ואומר, 'ברדיו שומעים הרבה שירים, אני רוצה שמה שאנחנו עושים יקפוץ החוצה. לא רק מבחינת לחן ומילים, אלא בכלל'", אמר. לדבריו, "היה לו, ויש לו, עניין של סאונד".

על סגנון השירה שלו באלבום, שנשמע צרוד לעיני רבים, אמר גוב: "היה לי קשה. אני סבלתי. זה לא עניין של צרוד. כשאתה שר שש-שמונה שעות, אתה מצטרד טבעי וגם נגמר מזה, אז הייתי בידי לואי, ואתה עושה החלטה שאתה לא הולך לריב אתו".

"אמרתי, 'זה הבן אדם, הוא יודע ואוקיי, נלך ביחד, מה שהוא רוצה'. אני מאוד נהנה לשמוע את זה. זה יותר קרוב למה שאני שר היום מדברים אחרים. ברבות הימים, היום נגיד, אני שר מה שיוצא ומשתדל לשיר הכי מדויק שאני יכול. הזעקה הזו של אז, היא בסדר, אבל אני לא יכול לעבוד בזה", ציין גוב. 

הלהיט הגדול ביותר באלבום, שגם נבחר לשיר השנה ברדיו בשנת 1987 - היה 'שלל שרב', שכתב מאיר אריאל ז"ל ללחן של פוליקר. גוב סיפר שהצירוף 'שלל שרב' נולד מהאופן שבו פוליקר העביר לאריאל את הלחן, עם מילים בג'יבריש שכללו את הצירוף "שה לה לה לה לה".

בהמשך סיפר גוב על הצלחת אותו שיר: "לא הבנתי כלום, עשיתי מה שאהבתי. כמו היום בדיוק, לא השתנה כלום. המחשבה שהשיר יביא למכירות של האלבום לא קיימת. אין לי את הידע הזה וגם היום כשאני מקליט, זה רק מה שמתחבר ללב ואתה אוהב. כשאתה צעיר אתה טס ממקום למקום. היום אני יכול להרהר גם בשירים, מה אני שר, ויש לזה יותר משמעות, של מאיר אריאל. (השיר) נשמע לי נהדר, אני אוהב אותו. היום אני יותר אוהב לשיר (אותו)".

באלבום המצליח ישנם שירים רבים, אחד הבולטים והמרגשים שבהם הוא 'יורם'. "יורם ביאלר ז"ל היה חבר של עלי מוהר ז"ל. עלי כתב שיר לחבר שלו ויהודה הלחין. השיר עבר מהלך שהקשיח אותו באלבום שעשיתי", סיפר גוב. 

"אחרי זה שמעתי את יהודה מבצע את השירים האלה, 'יורם' ו'פרח' ושר אותם כפי שנכתבו, בשלווה, בשקט, בעצב, ולא בהפקה בסגנון ברוס ספרינגסטין. גם אצלי, באלבום הופעה חיה, 'יורם' חזר לגרסה רכה, כפי שיהודה כתב", הוסיף גוב.

לסיום, התייחס גוב לההשוואה בינו לבין שלמה ארצי: "אני לא מוכר, לא שום דבר שקשור בארצי במובן הגדול. ארצי זה מהגדולים בארץ בזמרות ובשלאגרים ובדברים נפלאים. אני לא שם. אני גם לא 'עשיתי קיסריה' בחיים שלי. הופעתי בקיסריה, אבל לא 'עשיתי'".

16/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גידי גוב
גידי גוב  |  עטיפת הדיסק 'דרך ארץ'
Paris