רון קופמן ואריה אלדד

"כשחיזבאללה בשקט, ישראל בשקט"

טל בארי, מנהל מחקר במרכז עלמא, מתח ביקורת על ניהול המערכה הצפונית • טען: "חיזבאללה מנסה לגרור את ישראל למלחמה מקיץ 2022"


היום ה־224 למלחמת חרבות ברזל: הסלמה נוספת נרשמה בגבול הצפוני, כשחיזבאללה שיגרו כטב"ם לעבר מתקן חיל האוויר סמוך לצומת גולני ועשרות רקטות לעבר יישובי הצפון. טל בארי, מנהל המחקר במרכז עלמא לחקר האתגרים הביטחוניים בזירה הצפונית, שוחח עם אריה אלדד ורון וקופמן ב־103fm והביע את דעתו באשר למתיחות הגוברת בגבול הצפוני. 

"גם פה התחושה היא שאין יוזמה, רק תגובה. למעט סיכולים שעושים פעם או פעמיים בשבוע", אמר בארי בפתח השיחה. "חיזבאללה מנסה לגרור את ישראל למלחמה מקיץ 2022. אתה רואה את זה לאורך כל התקופה - כל השתלשלות האירועים בצפון, פיגוע מגידו, האוהל בהר דב, רקטות בפסח שעבר, ירי נ"ט, התפרעויות. חיזבאללה ניסה בפירוש לגרור את ישראל ללחימה. חיזבאללה למעשה היה בדקת קריאה לאותה פעולה שחמאס למעשה גנב לו את ההצגה בדרום. מה שרואים בייחוד ביומיים האחרונים זו משוואת הכאב".

עוד טען כי "כמו שאנחנו מבינים את זה, אנחנו לא קשורים לאיזשהו ממסד ביטחוני, כחוקרים אנחנו לא ראינו שום הערכות או פעילות מיוחדת כדי למנוע. כיום מה שאנחנו רואים זה למעשה מי שלוקח את היוזמה כל הזמן, זה חיזבאללה, רואים את זה כל יום. כשחיזבאללה בשקט, ישראל בשקט. בסוף חיזבאללה, כמו שאנחנו רואים את העניינים, זה לא עניין של אם יהיה איתו עימות רחב, אלא רק עניין של מתי - לשם חיזבאללה חותר, זה מתיישב עם אינטרסים פנימיים שלו בתוך לבנון".

"החזון בסוף זה השתלטות על לבנון ברוח המהפכה האסלאמית, זה בסיס קיומו, לשם זה האיראנים הקימו אותו. והוא (כוח רדואן) מבחינתו, בניגוד אלינו, יש לו זמן", הדגיש. "רדואן עצמו ככוח ספציפי בתוך צבא חיזבאללה, הוא מוערך ב־3 אלף לוחמים. אם אתה לוקח את כוח הסדיר, מילואים וכל הסייענים, אפילו החקלאי בשדה שתפקידו בסוף רק לוודא שהרקטות עומדות במקומן, זה כבר מתקרב ל־100 אלף איש. זה בפירוש כוח מאוד מאוד גדול".

עריכה: שני רומנו

17/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


קריית שמונה (ארכיון)
קריית שמונה (ארכיון)  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris