רון קופמן ואריה אלדד

"צפיתי בדאגה בנאומו הפוליטי של שר הביטחון"

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, ביקר את השר גלנט • התרעם: "איזה מטורף מדמיין שאם יחזיר מיליון עזתים לפני ריסוק חמאס לצפון הרצועה זה יעשה טוב?"


אלון דוידי, ראש העיר שדרות, שוחח עם אריה אלדד ורון קופמן ב־103fm וסיפר על מצבם של תושבי הדרום ביום ה־224 מאז שפרצה מלחמת חרבות ברזל. חלקם חזרו לביתם לאחר חודשים ארוכים, אך האזעקות לא פוסקות, והם חיים עדיין תחת איום אש האויב. בהמשך ביקר בחריפות את שר הביטחון יואב גלנט על דבריו הקשים נגד ראש הממשלה ותפקודו המדיני. 

"אני צופה בדאגה, צפיתי בדאגה בנאומו הפוליטי של שר הביטחון", הודה. "אחרי עשרות רקטות שנורות לעיר שדרות, אזעקות, במקום לבשר לנו שהוא הולך להנחות את צה"ל להישאר בבית חנון, בית להיאא, ולמנוע את ההתעצמות והחזרה של החמאס לפעול, שמעתי נאום מדיני, נאום קצת מוזר. אני נמצא באותו מצב, יהודי ציוני שאוהב את העיר שדרות, את המדינה שלנו, את צה"ל וכולם. ככה גם כל תושבי שדרות. לא קראתי לאף אחד לחזור ולא לאף אחד שלא לחזור. הנהגת המדינה אפילו גם את זה לא אמרה, הנהגת המדינה הפקירה אותנו במשך שנים".

"מ־2001 אני מכיר את המציאות", תקף. "הנהגת המדינה והצבא הפקירו אותנו בשבעה באוקטובר, ומה שאני מבקש מהם - אל תפקירו אותנו שוב. אני עוזב את עצמי ותושבי שדרות לרגע אחד, אני פשוט מנסה להבין איזה מטורף מדמיין שאם הוא יחזיר מיליון עזתים לפני ריסוק החמאס לצפון הרצועה זה יעשה טוב? להכניס רשות פלסטינית ולהביא כל מיני גורמים וחושב שיהיה טוב? איזה בן אדם? לפחות תקחו אחריות, אם כבר אתה מנצל את הנאום, תחזק את התושבים, תן תשובות לתושבי הצפון. ריבונו של עולם, אתה יודע שאתמול חמישים אחוזים מתלמידי בתי הספר בשדרות לא הגיעו? איפה האמירה של שר הביטחון?"

דוידי המשיך ומתח ביקורת חריפה על התנהלות הדרג המדיני: "גם הוא וגם ראש הממשלה אף פעם לא מתייחסים לא לתושבי הצפון ולא לתושבי הדרום ברמה האבהית אלא ברמה סטטיסטית. הבעיה העיקרית היא מה האלטרנטיבה. כשאני שומע את גנץ ואיזנקוט, ואני ראיתי שהם רצו כבר לסיים את המלחמה ולהחזיר את מיליון העזתים - במי יש לי לתמוך? ראש הממשלה, יש לי המון ביקורת עליו וגם על שר הביטחון, אבל כל עוד המלחמה הזו נמשכת - זה הסיכוי היחיד שלנו שהחמאס יושמד והג'יהאד יושמד. אותם מומחים עמדו מעל הגבעות בשדרות ואמרו 'ההתנתקות זה הדבר הטוב ביותר לישראל'. המומחים האלה, אני מציע באמת, זוזו הצידה".

"אנחנו צריכים להמשיך את המלחמה הזו, אבל הרבה יותר חזק. מה שקורה, המלחמה הזו נמרחת. עושים מהלכים שצריכים להיות ימים הופכים אותם לחודשים. יש משהו שהוא עקרוני - במשך שנים ממשלת ישראל התעלמה, וזו לא רק הממשלה - זו הייתה תפיסת העולם הצבאית של הרמטכ"ל, אלופי הפיקוד והרמטכ"לים הקודמים. הם לא עבדו ברמה של לתת מכות וליזום", טען.

לאור אמירותיו ציין פרופ' אלדד שמדינת ישראל תמיד פעלה בצורה תוצאתית, ודוידי הוסיף: "תמיד. המחבל היחיד שחוסל על ידי ממשלת נתניהו זה שירה לכיוון אשדוד, שהיו צריכים להוריד את נתניהו למטה. תראה מה קורה ביו"ש, פתאום עושים פעולות. לצד הרצון שלנו להיות עם האמריקנים, האחרים, אירופיים ומערביים, השכנים שלנו לא עובדים לפי הקודים שלנו, ברציונל שלנו. הם מוכנים להקריב את חייהם. אני מתפלא על גלנט, אני נפגש איתו כל כך הרבה פעמים. תמיד בן כספית ואחרים אומרים 'עוד הפעם ליכוד?', אני מאוד מעריך את איזנקוט וגנץ, אבל אין לי בכלל שיח איתם, על מה אני אדבר איתם?"

"נתניהו?", תהו צמד המגישים, ודוידי סיכם: "אני יכול להגיד לך שאני לא נותן ציונים פוליטיים, מה שמעניין אותי זה ברמת ההישגים שאני רוצה. שיבינו שאם לא נכה ולא ננצח בצורה חזקה – נהיה בבעיה ארוכה".

עריכה: שני רומנו

17/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלון דוידי
אלון דוידי  |  צילום: יוסי זלינגר/פלאש90
Paris