רון קופמן ואריה אלדד

"אנחנו לא מנהלים את העסק - נכשלנו"

חיים רמון, לשעבר המשנה לראש הממשלה, מתח ביקורת על ניהול המערכה בצפון • טען: "נעבור להפסקת אש בלבנון כשנשיג הפסקת אש בעזה"


בנוסף למטחים הכבדים לעבר יישובי הצפון נרשמה הסלמה נוספת בחזית הצפונית - כטב"ם שמקור שיגורו אינו ידוע, התפוצץ סמוך לצומת גולני. חיים רמון, לשעבר המשנה לראש הממשלה, שוחח עם רון קופמן ואריה אלדד ב־103fm והביע את דעתו על המתיחות הגוברת בגבול לבנון. האם מדינת ישראל בדרך למלחמה כוללת?

"אנחנו נעבור להפסקת אש בלבנון כאשר אנחנו נשיג הפסקת אש או הפסקת מלחמה בעזה", אמר רמון בפתח השיחה. "הרצון הוא לא לפתוח במלחמה כוללת בצפון, כי תוכנית המלחמה שלנו מול חיזבאללה היא תוכנית מלחמה שבאה ומכה באופן גורף וטוטאלי בלבנון - לא איזה סוג של מלחמת לבנון השנייה שנכנסים, פועלים, וגם אז לקח קרוב לארבעה או חמישה שבועות. לכן המערכה שם והדרג המדיני לא רוצה, ולדעתי בצדק, לפתוח במלחמה כוללת בצפון לפני שאנחנו השגנו או לא השגנו או הגענו לאיזושהי מציאות בעזה".

רמון המשיך והסביר כי "כשהייתה הפסקת אש בעזה, בהחזרת החטופים הראשונה, גם הצפון היה שקט לגמרי. אנחנו לא מנהלים את העסק בצפון, כי אנחנו לצערי הרב נכשלנו בלנהל, בהשגת היעדים שנקבעו על ידי הקבינט. הממשלה, הקבינט קבע שאנחנו צריכים למוטט את חמאס הצבאי ולא פחות מכך את חמאס האזרחי - לא מוטטנו את חמאס הצבאי, האזרחי, אפילו לא התחלנו למוטט את חמאס האזרחי. רק אתמול אהוד יערי אמר שהסיוע ההומניטרי היה למעשה סיוע בחצי מיליארד דולר לחמאס".

"אנחנו לא הבנו ושר הביטחון בראשו, והצבא בראשו, שכדי להביא למיטוט חמאס הצבאי צריך לכבוש את רצועת עזה צבאית, כי אם לא - מכל מקום שאנחנו נסוגים החמאס חוזר", תקף. "אנחנו צריכים לכבוש אותם שוב. יותר מזה, כל ההזיות שיהיו עזתיים מקומיים, גורם חיצוני, צבא פרטי או מדינות ערב שיבואו במקומנו וישלטו אזרחית שם - כולן אשליות והזיות. מי ששולט באוכלוסייה האזרחית, מחלק אוכל ומים, הוא זה ששולט. לא עשינו את זה".

לאור אמירותיו ביקשו צמד המגישים להזכיר את דבריו של שר הביטחון יואב גלנט ואת טענתו כי אין אופק מדיני למערכה. רמון התרעם: "הוא לא אמר את זה, הרשות הפלסטינית ואף גורם אחר לא יבואו לרצועה. אומרים לנו את זה. כל עוד שתוכנית הצבא לא הייתה לכבוש את הרצועה, אני רוצה להזכיר שעד לפני חודש כמעט כל צה"ל היה מחוץ לרצועה. מה קרה? חמאס חזר חזרה. זייתון, כבשנו שלוש פעמים, בפעם האחרונה לפני כמה ימים, ויצאנו. ואז יש כתבה שמראה שאיך שיצאנו נכנס החמאס. זו הטעות הכי גדולה. אם אנחנו עכשיו נניח נכבוש את רפיח ונצא, אז הם יהיו".

עוד הבהיר רמון כי "קודם כול צריך להחליט מה אנחנו רוצים. האם מדינת ישראל והקבינט שהחליט באמת רוצה למוטט את חמאס צבאית ואזרחית? אם הוא רוצה הוא יכול. כל ההפחדות שזה יהיה במספרים עצומים, זה כל מי שלא רוצה. אנחנו משלמים מחיר נורא ואיום על כך שאנחנו מנסים למוטט את חמאס הצבאי, אבל זה הרבה פחות ממה שהצבא אמר כאשר החמאס היה הרבה יותר חלש. בצוק איתן, כאשר היה שר או שניים שאמרו 'בואו נמוטט את חמאס הצבאי', בא הצבא לקבינט דאז ואמר שזה יעלה לפחות ב־500 הרוגים, ואז החמאס היה חלש הרבה יותר מהיום. המצגת הודלפה על ידי כל אלה שלא רצו למוטט את החמאס כשהיה חצי ממה שהוא היה היום".

"ראש הממשלה, הקבינט, גלנט, גנץ - כולם נושאים באחריות יחד עם הרמטכ"ל"

"בסוף החמאס נשאר שם, וזה מבחינת כוח ההרתעה של צה"ל נורא ואיום. היה צריך לכבוש את עזה צבאית, להקים ממשל צבאי ובו זמנית לפנות לארה"ב ולהגיד 'אנחנו עושים ממשל צבאי זמני, רוצים שאתם יחד עם מדינות ערב המתונות, לרבות הרשות הפלסטינית, תציגו תוכנית שאנחנו מוסרים לכם את הממשל האזרחי בעזה'", הדגיש.

לסיום ביקר רמון: "לצערי הרב ההזיות של הדרג המדיני, ובראשם שר הביטחון, שנושא באחריות גם לתוכנית הצבאית שלא הביאה תוצאות, וגם להתנגדות שלו ושל הצבא לכל ממשל צבאי, חיזקו בסופו של יום את החמאס, והוא שולט באוכלוסייה. ראש הממשלה אישר את התוכניות, קבינט הממשלה אישר, גלנט, גנץ - כולם נושאים באחריות יחד עם הרמטכ"ל. אני מקווה מאוד שגם שר הביטחון וגם ראש הממשלה יסיקו את המסקנות ויתפטרו. אם לא, שיעמידו את עצמם מחדש לבחירה לראות אם העם ייתן בהם אמון".

עריכה: שני רומנו

17/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חיים רמון
חיים רמון  |  צילום מסך ערוץ 14
Paris