אודי סגל וענת דוידוב

"נכון היה למצות את חלון ההזדמנויות, אנו במבוי סתום"

ראש מחלקת שבויים ונעדרים לשעבר סא"ל (מיל') אבי כאלו על סוגיית החטופים: "הפתרון להשבתם בעת הזו הוא כנראה דרך הפסקת אש"


על רקע יומה ה־226 למלחמה, בסוף השבוע הודיע דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי כי גופותיהם של עמית בוסקילה, שני לוק, איציק גלרנטר ורון בנימין חולצו משבי חמאס על ידי כוחות צה"ל ושב"כ. סא"ל (מיל') עו"ד אבי כאלו, ראש מחלקת שבויים ונעדרים באמ"ן לשעבר, התייחס למצבם של החטופים שעדיין נמצאים בשבי. 

"האירוע של איתור הארבעה הוא ביטוי ליכולות מודיעיניות מאוד גבוהות ולעובדה שיש לנו רגל אופרטיבית מסוימת בשטח", פתח. "אי אפשר לתלות תקוות בכך שהקצה האופרטיבי הוא זה שיחזיר את כל החטופים ארצה. נראה שהחלון שדיברנו עליו בשבועות האחרונים הולך ונסגר, מרחב הנוחות של סינוואר הולך וגדל באופן שלא מצדיק תהליך מבחינתו. כל הדברים מניחים תמונת מצב אסטרטגית יותר נוחה לסינוואר. היה נכון למצות את חלון ההזדמנויות, כרגע אנחנו נמצאים במבוי סתום". 

בהמשך הדגיש: "בהיעדר פתרון אסטרטגי מערכתי למנגנון הסיום של היום שאחרי יהיה קשה להתקדם גם בנושא החטופים. הממשלה מתעקשת שלא לדון על הנושא, גם לא עם האמריקנים. מנגנון סיום מייצר עומק אסטרטגי גם ביכולת להשיב את החטופים. גם הכלי הצבאי מוגבל ביכולות שלנו. הפתרון להשבת החטופים בעת הזו הוא כנראה דרך הפסקת אש. פה המנהיגות נדרשת להחלטות קשות. אין פתרונות פשוטים בדבר הזה". 

עריכה: מיכל קדוש 

19/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אבי כאלו
אבי כאלו  |  צילום: אלוני מור/מעריב
Paris