אודי סגל וענת דוידוב

"קשה לראות איך מחזירים את כל החטופים"

מפקד אוגדת עזה ופיקוד מרכז לשעבר אלוף (מיל') גדי שמני ביקר את התנהלות הלחימה: "הממשלה הזו מובילה אותנו לאסון"


הבוקר (א') נפתח יומה ה־226 של המלחמה הקשה לאחר חילוץ גופותיהם של ארבעה חטופים בסוף השבוע במבצע של כוחות צה"ל ושב"כ, ושלושה לוחמים נוספים שנפלו בתקריות ברצועה. מפקד אוגדת עזה ופיקוד מרכז לשעבר אלוף (מיל') גדי שמני התייחס לדברים. 

"צה"ל מדשדש ברצועה, לא עושה שום דבר בצפון שהוא נגזרת של איזשהי תוכנית או מטרות שהוגדרו, וזאת התוצאה", אמר. "אנו רואים הנהגה, אם אפשר לקרוא לה הנהגה, מפולגת, משוסעת, אין מנהיגות, אין מבוגר אחראי, אין מישהו שמוביל קו, כולם מיישרים קו. אני חושב שדי ברור שלא נשיג את יעדי המלחמה שהוגדרו. תהיה פגיעה בחמאס אך לא מיטוט צבאי ושלטוני, כי אנו לא מדברים על זה. קשה לראות איך מחזירים את כל החטופים. הממשלה דנה אותנו לדשדוש של שנים, עם נפגעים, בידוד של המדינה ופגיעה קשה בכלכלה. הדבר החמור מכול הוא השחיקה הדרמטית במעמד של המדינה. עד 7 באוקטובר נחשבנו למעצמה אזורית. זה יזמין אלינו הרבה מאוד צרות". 

בהמשך הבהיר לגבי היום שאחרי: "אני האחרון שאגיד שזה פשוט להביא חלופה ולהכניס את הרשות או כוח בין־לאומי. זה דבר מסובך, צריך להיערך לזה בצורה רצינית, אין לי ספק שצריך להיות פרק זמן. אם אתה רוצה להביא מישהו שייקח שם אחריות, צריך קודם כול להחליש מאוד את חמאס, הרבה יותר מכפי שהוא חלש היום. רק במאמץ משותף יהיה אפשר ללכת על ניסוי, ואי אפשר להגיד שהוא יצליח בוודאות. האלטרנטיבה זה אותו דשדוש של שנים. פשוט הולכים במעגלים, מחזירים את הצבא עוד פעם להילחם בג'בליה, בח'אן יונס, ושוב נפגעים".

"בעד הלחץ הצבאי שמפעילים עכשיו ברצועה"

במהלך השיחה מתח ביקורת גם על מדיניות הממשלה בצפון: "בכלל לא הוגדרו מטרות, אין שום תוכנית. המינימום שהיה צריך להיות שם הוא השתלטות על האזור שממנו יורים ליישובים. צה"ל הוא צבא קטן שלא מסוגל להילחם בשתי זירות, ומה קורה עכשיו? הולכים לחוק השתמטות שיגביר עוד יותר את הלחץ על החיילים. אני חושב שהיום רוב הסד"כ של צה"ל עדיין נמצא ביו"ש. אני כבר רואה מורת רוח בקרב החיילים, בדגש על אנשי המילואים. הממשלה הזו מובילה אותנו לאסון. אני בעד הלחץ הצבאי שמפעילים עכשיו ברצועה". 

בסיום אמר מפקד אוגדת עזה ופיקוד מרכז לשעבר: "אני לא מבין למה הסירו אותו למשך חודשים. כשצה"ל היה בשיא התנופה ההתקפית, עצרו את ההתקפה ליותר מחודשיים. צריך היה להמשיך את הלחץ ולהגיע כמה שיותר מהר לעסקה. אני חושב שהלחץ כן עוזר בהקשר של עסקה, אך כשיש הזדמנות עושים אותה, גם אם זה אומר להפסיק את הלחימה בדרום. אם לא נפסיק, לעולם לא נוכל לטפל בצפון. אנחנו מכניסים את המדינה לתסבוכת שיכולה להסתיים בסופו של דבר בכישלון צורב. ללא חוק גיוס נורמלי שכל אזרח במדינה נושא נטל באיזשהי צורה, לא נוכל לשרוד באזור הזה. זה צורך קיומי". 

עריכה: מיכל קדוש 

19/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


גדי שמני
גדי שמני  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris