בן כספית ואריה אלדד

"ראיסי נחשב לנשיא הנאמן ביותר לחמינאי"

מהי המשמעות של מותו של נשיא איראן שנחשב לקיצוני? • ד"ר רז צימט, מומחה לאיראן במכון למחקרי ביטחון לאומי, הסביר


ד"ר רז צימט, מומחה לאיראן במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) ואוניברסיטת תל אביב, התייחס למצב הפוליטי החדש שנוצר עם מותו של הנשיא איברהים ראיסי. 

"ראיסי היה האיש מספר שתיים בפוליטיקה האיראנית. הוא נחשב לנשיא הנאמן ביותר של חמינאי מאז כהונתו של חמינאי כמנהיג איראן ב-1989, והוא אפילו נחשב לאחד המועמדים לרשת את חמינאי בבוא היום", הסביר. 

גם בנושא תוכנית הגרעין אני מניח שלנשיא אין משקל משמעותי.
"לא הייתי אומר שאין משקל משמעותי, משום שראיסי או הנשיא בכלל באיראן, הוא משמש גם בתפקיד מאוד בכיר של ראש המועצה העליונה לביטחון לאומי, שזה בעצם הגוף שמוביל ומעצב את אסטרטגיית העל בנושאי מדיניות חוץ וביטחון, ולכן בשבתו כראש המל"ל יש לו בהחלט אמירה והשפעה גם בנושא של אסטרטגיית גרעין. אבל בהחלט מי שקובע בסופו של דבר את האסטרטגיה הכללית, מי שמתווה את המדיניות, מי שמקבל החלטות בעיקר בנושאים הרגישים והמעניינים אותנו, זה מנהיג איראן ופחות הנשיא, שהוא יותר מתעסק בענייני פנים, בין אם זה כלכלה, חברה ופחות עניינים שנוגעים לחוץ וביטחון".

בהמשך הסביר: "לגבי האפשרות שיהיו גורמים בתוך איראן שיבקשו לנצל את הטלטלה שמותו חולל כדי לחדש גל מחאה כזה או אחר? בהחלט יכול להיות, אבל אני חושב שדווקא בעת הנוכחית, כשעצביו של המשטר ממילא חשופים והוא מאוד מאוד רגיש לאירוע הזה, אז יש להניח שכל אירוע, קטן ככל שיהיה, של ביטוי מחאה ציבורית - מהר מאוד ידוכא על ידי המשטר".

לקראת סיום השיחה התייחס לתאוריות קונספירציה שרצו גם בצד האיראני בעקבות התאונה: "באיראן תמיד יש תאוריות קונספירציה, זה חלק מהתרבות האיראנית. היו תאוריות קונספירציה שהאשימו את המוסד, את האמריקנים ואפילו את חמינאי עצמו. היו כאלה שאמרו שזה חמינאי בעצם חיסל את ראיסי על מנת להכשיר את הקרקע לבנו להחליף אותו בבוא היום. אבל אני חושב שרוב הציבור האיראני בהקשר הזה, במיוחד אחרי שראו את הצילומים והסרטונים מ-14 שעות פחות או יותר של חיפושים במזג אוויר סוער ושלג וגשם, הבינו מהר מאוד שמדובר בתקלה טכנית יחד עם מזג אוויר".

20/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איברהים ראיסי
איברהים ראיסי  |  צילום: ISHARA S.KODIKARA/AFP via Getty Images
Paris