סיון כהן

"מערכת הביטחון חולה ומדממת - ככה אנו נראים היום"

אייל אשל, אביה של רוני ז"ל שנפלה בשבת השחורה, הגיב לסרטון חטיפת התצפיתניות • טען: "נחל עוז זה הבושה של צה"ל, הבנות האמינו שיבואו לחלץ אותן"


סמלת רוני אשל ז"ל, תצפיתנית בגדוד 414 בחיל הגנת הגבולות, נפלה בבוקר השבת השחורה ב־7 באוקטובר לאחר שהוגדרה נעדרת במשך חודש. בנופלה הייתה רוני בת 19. אביה אייל אשל שוחח עם סיון כהן ב־103fm והתייחס לסרטון חטיפת התצפיתניות שפורסם אמש (ד'). 

"מהשבוע הראשון, כשהבנתי שאנחנו לבד, התיישבתי בבית ופתחתי חמ"ל", תיאר. "היית שם, היית שותפה לאורך הדרך הזו, הבנו את גודל המחדל. היטיב להגיד אתמול ישראל זיו היקר שאנשים שלובשים היום מדים, בבוקר הזה, זה אנשים שנמצאים והם שייכים לשרשרת פיקוד שלמה בצה"ל ובמערכת הביטחון שלא ראויים ללבוש את המדים האלה. בטח ובטח לא ראויים לבנות שאינן ולבנות היקרות שעדיין חטופות. זה הכשל. אנחנו בחטא היוהרה מלא על מלא".

אשל המשיך וזעק: "עם תחילת האירוע רוני הוכרזה כנעדרת בצה"ל, רק לאחר 34 ימים הגיעו והודיעו לנו שהיא הופכת להיות חלל בצה"ל. אבל זה 34 ימים שטיפסנו על הקירות, שרק ישבנו ולמדנו מה גודל הכשל פה, מה הרמה של אותה זחיחות ויהירות בקרב ההנהגה שתחתיה ישנו הצבא. רק אז הבנתי שמערכת הביטחון היא מערכת חולה ומדממת היום. כמו שנעמה לוי וקרינה ולירי יושבות וזועקות את נשמתן, אבל נעמה יושבת ומדממת כולה, ככה אנחנו נראים היום - בבושה הכי גדולה שנקראית נחל עוז. נחל עוז, האירוע שפתח את כל שבת שבעה באוקטובר, נחל עוז זו הבושה של צה"ל. הבנות האלה ישבו והאמינו שיבואו לחלץ אותן, בדיוק כמו ששירה אמרה".

"יושבים קצינים בצה"ל, פותחים עיניים ואומרים 'נבדוק, אנחנו מקבלים את מה שאתה אומר', אבל בעיקר הרבה מאוד טובים, אנשי צבא, אנשים מופלאים, שזזים באי נוחות בכסא מתוך הבנה ברורה ומוח מאוד צלול שיש פה כשל. הם לא אותם אנשים ששייכים לשבת שבעה באוקטובר. הם באו אלינו ואמרו לנו 'אנחנו פה לרשותכם'. אזרחים שעובדים במערכות הביטחון ידעו להצביע ולהגיד איזה מידע צריך לקבל. את כל המידעים האלה אספנו, את כל המידעים האלה קיבצנו לכדי מחברת עבה מאוד עם הרבה מאוד מידע שנמצא בפנים ושעדיין לא זלג החוצה", הדגיש.

עוד טען כי "אני מבין איפה אנחנו נמצאים, אנחנו מבינים כולנו שעוטפים אותנו מדינות אויב. מתוך הרבה רגישות ומחשבה שלא צריך ולא נכון עכשיו עדיין להוציא. אבל מידעים שלא עשו איתם כלום, הבטן רוצה להתפוצץ. מידעים שהיו שם, חוליות טכניות שאמונות על תיקון הגדר, כי התצפיתניות ישבו וראו שהמצלמה לא תקינה, חור בגדר במקטע לא תוקן. את הכול הן מדווחות, והבטן רוצה להתפוצץ, כי החוליות הטכניות האלה לא הגיעו לתקן את הגדר, כי הם פחדו, כי פתחו עליהם באש. כי מערכת הביטחון רצתה שקט תעשייתי, ותראי לאן הגענו".

"תראה אתה אדוני ראש הממשלה למה גרמת, ותראו אתם מערכת הביטחון, מה עשיתם ואיפה הבנות האלה נמצאות", תקף. "היום אני מבין הרבה יותר לעומק את העובדה שהרבה מאוד חברי כנסת, בטח שרים, שלא אכפת להם וחזרו לשגרה. את יודעת למה? כי בהם זה לא נגע. אף אחד מבני המשפחה שלהם לא נרצח, נחטף או נאנס. בעיקר נאנס. עם הרבה מאוד מעשי זוועה. לכן הם ממשיכים בשגרת יומם, לכן זה לא נוגע להם, הם מעלימים עין - זו הבושה של כולנו. הלב רוצה להתפוצץ. הבכי הוא איום ונורא, כי בסוף רוני איננה, רוני ושאר הבנות מהחמ"ל, אבל יחד עם הבנות האלה לא נמצאות איתנו החטופות היום".

"בסוף לא הקשבתן להן, אז למה גייסתם אותן בכלל?"

רוני ז"ל, כמו חברותיה לבסיס, התריעה ככל שיכלה על העתיד לבוא ועל המתרחש בגבול עם רצועת עזה, אך גם זה לא עזר באירועי שבעה באוקטובר. "כל האירוע היה יכול להימנע אם מישהו היה מקשיב לבנות האלה. לעזאזל, למה אתם בצבא? הכשרתם את הבנות האלה, הכשרה כל כך ארוכה ויקרה, ובסוף לא הקשבתם להן. אז למה גייסתם אותן בכלל? למה אתה אדוני ראש הממשלה ואתה שר הביטחון והרמטכ"ל, למה אתם לא לוקחים את עצמכם בידיים? אנחנו בתחתית בור שהולך ונרקב עם הרבה אבל ושכול".

"אנחנו לא נשב בשקט דקה אחת. עכשיו אנחנו דורשים את ההדחה של הקצינים האלה ששייכים לשבת שבעה באוקטובר, לכל הכשל שהלך ונבנה. מהמג"דית, שקוראים לה רוני למרבה הזעזוע, יושבת היום ולומדת. בהיותה סטודנטית מצה"ל, אז נדרוש את הדחתה, את הפסקת הלימודים שלה, ואחרי זה את הדחת אותו מג"ד שלא ידע להיות שם בזמן כשהן היו צריכות אותו - שרשרת פיקוד שלמה, מערכת שלמה של קצינים בצה"ל שלא היו גם בשבת בבוקר בקריה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

23/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מלחמת חרבות ברזל - ארכיון
מלחמת חרבות ברזל - ארכיון  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris