רון קופמן ואריה אלדד

צו להפסקת המלחמה? "לא קל להעריך מה יקרה"

המשנה ליועמ"ש לשעבר עו"ד רועי שיינדורף על הדיון בביה"ד לצדק בבקשת דרום אפריקה: "אם השופטים יישארו בעמדותיהם, יש רוב דחוק שיתנגד לצווים"


היום (ו') בשעה 16:00 שעון ישראל צפוי בית הדין לצדק בהאג לפרסם את החלטתו בעתירת דרום אפריקה לעצירת המלחמה. ד"ר עו"ד רועי שיינדורף, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, התייחס לדברים.

"אנחנו מדברים על ההליך שהגישה דרום אפריקה נגד מדינת ישראל בבית הדין לצדק", פתח. "זה לא האירוע של צווי המעצר. דרום אפריקה טוענת שישראל מבצעת רצח עם ברצועה, ולכן בית הדין צריך להוציא צווים זמניים בינתיים שימנעו מישראל להמשיך לבצע את רצח העם ויורו לה להפסיק את המלחמה. עד היום בית הדין דחה את הבקשות הללו, והיא חזרה שוב ושוב. היום זו הפעם הרביעית שדרום אפריקה באה בפני בית הדין, והיום בית הדין יפרסם את ההחלטה שלו בבקשה הרביעית. בפעם השלישית היה רוב דחוק כדי להתנגד לבקשה, תשעה שופטים חשבו שלא צריך להוציא צווים אבל שבעה חשבו שצריך. המספרים מאוד קרובים. לכן לא קל להעריך מה יקרה". 

"דרום אפריקה מנצלת את האפשרות להגיש הליכים לבית הדין"

בדבריו הדגיש: "אם השופטים יישארו בעמדות שהיו בהן, עדיין יש רוב מאוד דחוק שיתנגד לצווים. אני חושב שיש חשש שזה ישתנה. יש מגוון צווים שבית הדין יכול להוציא. יכול להיות שהוא יוציא צו יותר רך שמחייב את ישראל להשלים את פינוי האזרחים לפני שהיא מבצעת פעולות צבאיות או לדאוג לתנאים בסיסיים לטובת האנשים שמפונים מרפיח. באירוע הזה מה שלא פחות מדהים הוא שדרום אפריקה מגישה תביעה נגד ישראל, וחמאס לא נמצא, בית הדין בכלל לא יכול להוציא צווים לחמאס. בית הדין רואה לנכון להיכנס בתור רגולטור של מלחמה שמוסמך לפעול רק נגד צד אחד. דרום אפריקה מנצלת לרעה את האפשרות להגיש הליכים לבית הדין". 

"בסוף לבתי הדין בהאג יש כוח מסוים", אמר עו"ד שיינדורף. "יש נזק במישור התדמיתי. הרבה אנשים רואים את זה כבית משפט לכל דבר ועניין. כשבית הדין אומר לך להפסיק את המלחמה ואתה לא עושה זאת, זה מזיק. יש מדינות שבהן מתייחסים לצווי בית הדין בכבוד מאוד גדול. אני חושב שיהיו מדינות שלא יתרשמו מצו כזה, אבל יהיו מדינות שכן יכולות לנצל צו כזה כדי להמשיך ולנקוט פעולות כלפי מדינת ישראל". 

עריכה: מיכל קדוש 

24/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הדיון בבית הדין בהאג. למצולם אין קשר לנאמר.
הדיון בבית הדין בהאג. למצולם אין קשר לנאמר.  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris