רון קופמן ואריה אלדד

הצפון אינו שטח צבאי סגור מסיבה כלכלית? "חושב שכן"

יו"ר מושב מרגליות איתן דוידי הזדעק לנוכח התנהלות הממשלה בזירה הצפונית: "כשראשי הרשויות נפגשו עם רה"מ, אמרתי שחבל על הדלק כי לא יצא כלום"


עשרות שיגורים נורו אתמול (ה') על ידי חיזבאללה אל עבר אצבע הגליל לאחר מספר שבועות של ירי כמעט בלתי פוסק ליישובי קו העימות. איתן דוידי, יו"ר מושב מרגליות, תיאר את המציאות היום־יומית שהפכה למורכבת במיוחד מפרוץ המלחמה, ותקף את התנהלות הממשלה בזירה הצפונית.

"בשבועיים האחרונים, מאז שהגיע השרב, מדליקים פה הכול", טען. "אנחנו בקושי יכולים לצאת החוצה. כשיש נפילות, אתה בכוננות דרגה 3, לא יכול לצאת החוצה, ואין לך אמצעים כדי לתפעל את האירוע. אני חושב שהמדינה צריכה לתפעל את האירוע. שמונה חודשים מפתיחת המלחמה, המדינה הייתה צריכה לחשוב איך מטפלים באירוע הזה, אבל כנראה שמתעסקים בדברים אחרים חוץ מלהתעסק במלחמה בצפון".

"חסרות לנו ידיים עובדות"

בהמשך הוסיף בשאט נפש: "כשראשי הרשויות הוזמנו לפגישה עם ראש הממשלה, אמרתי לחלקם שחבל על הדלק לירושלים כי לא יצא משם שום דבר. כל יישובי קו העימות האמיתי, המושבים שמפונים מפה, הם נתנו לחקלאות ולתושבים אפס תקציב. לפני חודש וחצי חודשיים נפל טיל נ"ט במשק והרג עובד אחד שלי, אז השגרירות ההודית הוציאה את ההודים מיישובי הגדר. אבל יש אחרים שמוכנים לבוא. יש לנו עובדים זרים, אבל זה לא מספיק, חסרות לנו ידיים עובדות. אני יודע שבמשרד החקלאות עובדים על זה". 

"אם ממשלת ישראל הייתה אומרת לנו שאנו בשטח צבאי סגור, ושאין לנו כניסה לשם, ושהם יפצו אותנו על כל מה שנדרש, אבל מדינת ישראל לא אמרה את זה", הדגיש דוידי. "אמרו לנו 'אנחנו נפצה עבור הנזק'. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לייבש את המטע, להמית את העופות ולחכות שהממשלה תפצה אותנו. אם היא הייתה רוצה, היא הייתה סוגרת את היישובים הללו". על השאלה האם לא הכריזו על שטח צבאי סגור מסיבות כלכליות, השיב: "אני חושב שכן". 

בסיום אמר יו"ר מושב מרגליות: "הצפון משותק, זה שלא פינו את היישובים הסמוכים אלינו, והם גם מופגזים, חלקם מובטלים ויושבים בבית כי העבודה שלהם בקריית שמונה. אנחנו כיישובי גדר, הסכנה פה היא סכנה מיידית. ראינו שנהרגו לנו חקלאים פה, אנחנו רואים שיש פגיעות ישירות. חיזבאללה לא הורג אותנו רק כי הוא עוד לא החליט להרוג אותנו. זה לא היעדר יכולת". 

24/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: מיכאל גלעדי/פלאש90
Paris