רון קופמן ואריה אלדד

"העם רואה שהקבינט לא יודע מה הוא עושה"

מפקד חטיבת החרמון לשעבר תא"ל (מיל') יובל בזק ביקר את אופן קבלת ההחלטות במהלך המלחמה: "ההתנהלות הזו ודאי לא תורמת, לא לביטחון ולא לאמון"


על רקע ניהול המלחמה, הנמשכת כבר כשמונה חודשים, עולה השאלה מה יעלה בגורל חידוש הירי אל יישובי העוטף והדרום, השיגורים הבלתי פוסקים של חיזבאללה אל עבר הזירה הצפונית, המפונים הרבים שעדיין לא שבו לבתיהם, והחטופים בשבי חמאס. תא"ל (מיל') יובל בזק, לשעבר מפקד חטיבת החרמון, הביע את דעתו על התנהלות המלחמה בשלל הזירות. 

"אין ספק שהאינטרס של איראן וחיזבאללה הוא למשוך אותנו למלחמת התשה", פתח. "הרצון שלהן ברור לצערי, בעת הזו הם גם מצליחים לעשות זאת. זה שיש לנו תוכניות זה ברור, זה תפקיד הצבא, השאלה איך התוכניות הללו מתכנסות בתוך המציאות האסטרטגית. במלחמה יש גורמים שתמיד היו נקודות התורפה של ישראל. כדי להוציא כוח צבאי גדול אתה צריך בהכרח להשבית משק למשך זמן או להוריד את הפעילות שלו. הסוגיה של העוצמה הפנימית עומדת למבחן. הסוגיה השנייה היא העניין החיצוני. ככל שהמלחמות מתארכות, החולשה שלנו בהקשר של הלגיטימציה הופכת להיות מאירוע מטריד לאירוע משמעותי. אלה שתי סוגיות שלא נותנות לנו להתנהג כאילו כל הזמן בידינו". 

"נכנסנו לסיטואציה מורכבת שדורשת מנהיגות"

עוד הוסיף: "אלה שאלות אסטרטגיות כבדות. אנחנו במקביל לניהול במערכה הנוכחית צריכים לחשוב היטב איך אנו בונים את הכוח ואת הסד"כ. חלקו זמין יותר, כי אלה יחידות מילואים או אנשים שפטרנו שאפשר לגייס, אבל חלקו דורש שנים. לסגור אוגדה זה עניין של חצי שנה, לבנות אותה - עניין של עשר שנים. הסוגיות הללו קשורות בעיקר לשאלות שנשאל את עצמנו על איך הגענו לכאן. אך כשאנו בעומדים בצומת, זה דורש איזון בין היכולת לבנות את הכוח הנדרש לבין הכוח להילחם ולהשיג את היעדים הביטחוניים עכשיו. הייתי אומר שנכנסנו לסיטואציה מאוד מורכבת שדורשת מנהיגות, דיוני עומק, החלטות אמיצות, ובעיקר דורשת לתת אופק לעם. העם יגייס את העוצמות שלו כשיבין לאן הוא הולך, גם כשהדרך קשה. היעדר האסטרטגיה וחוסר הרצון שלנו לגבש אותה ולגבש את העם סביבה היא גורם שמחליש אותנו. זו סוגיה שמעולם לא עמדנו בפניה". 

בסיום הבהיר תא"ל (מיל') בזק באשר להתנהלות הממשלה: "בלי שאתה מתווה כיוון ויוצר תוכנית, הסיכוי שלך במציאות הזו להגיע ליעד היא קטנה. קודם כול נדרש, ודאי מקבינט המלחמה, אם הגוף הזה לא יודע לשבת, לקבוע ולהחליט על סדרי עדיפויות ולדאוג פעם אחת לשדר לעם שיש כאן מישהו על ההגה וכלפי פנים לתת את התשובות לשאלות, העם רואה שהקבינט לא יודע מה הוא עושה. זה הסיפור המרכזי. ההתנהלות הזו ודאי לא תורמת, לא לביטחון, לא לאמון, זה הדבר הבסיסי שאנו צריכים כעם. שמי שנמצא למעלה יודע ומוביל אותנו למקום הנכון. כל עוד זה לא קיים, יהיה לנו קשה לנצח את המלחמה הזאת". 

עריכה: מיכל קדוש 

24/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: דובר צה"ל
Paris