רז שכניק

"השמעתי ללהקה את 'עירומים' - אמרו 'בואו נעבור הלאה'"

הזמר וחבר להקת 'מוניקה סקס' שחר אבן צור על 'עירומים', אלבומו הראשון החוגג 20 שנה • על ההופעה בהלוויה של חייל שנפל: "זה מפלח אותך"


שחר אבן צור, זמר, יוצר, ומתוקף להקת 'מוניקה סקס' המיתולוגית, הוציא את אלבום הבכורה שלו, 'עירומים', אי שם ב־2003. מפה לשם, חלפו כבר 20 שנה, והאלבום הפך לפסקול חייהם של ישראלים רבים, מאז ועד ימינו אנו. אבן צור התארח בתוכניתו של רז שכניק, סיפר עליו, על הימים בהם יצא, ועל העבודה עם הלהקה. 

"יש תחושה שהזמן עשה טוב לאלבום", הודה. "הוא עדיין איתנו, אני מקבל עליו פידבקים עד היום, יש את הילדים שגדלו על האלבום הזה והיום הם כבר הורים. הייתי בתחילת החיפוש, חזרתי אחרי 5 שנים בארצות הברית, וכל עניין הפאנק רוק, מן מודל שהבאתי איתי משם" 

על שיר הנושא של האלבום, שהפך לקאלט ברבות השנים, סיפר: "הוא נכתב בדירת גג בדרום תל אביב", תיאר. "תקופה של לילות שלא נגמרים, שנגמרים באמצע היום שאחרי, הרבה פתיחות הדעת ופתיחות הנפש. תקופה מאוד זכורה לטוב, מצאנו את המפלט שלנו. מתוך התקופה הזו נולד השיר. יש פה גם מטאפורה גדולה על הפתיחות שלנו כבני אדם. זה אפילו שיר שיש בו משהו קצת עצוב. הבית השני, "חיים בתוך דמיון, חיים בתוך ארון, יש כמה מכנסיים שקפצו מהחלון", רפרנס לחבר ילדות שבאמת קפץ אל מותו. משהו בשטיפת המוח הכללית. עשינו קליפ מאוד חמוד ומקסים במובן הזה, במכבסה, ואני חושב שזה הסתדר".

"2003 הייתה שנה מחוננת עבורי", הודה, ותיאר את הרגע בו החליט לפרוץ גם כזמר סולו לצד העבודה עם חבריו מ'מוניקה סקס'. "כשיהלי החליט שהוא רוצה לכתוב ספר עשינו ברייק, ובאותו ערב הקמתי להקה. התחלנו לעבוד על האלבום הראשון שלי, ובסופו של דבר שלום חנוך הזמין אותנו לנגן איתו. זה הדליק את מוניקה לעבוד במקביל. בגדול אני איש של להקה, אבל יצא מזה רק טוב. כשהשמעתי למוניקה סקס את 'עירומים', הם אמרו 'בואו נעבור הלאה'. זה לימד אותי שכשאתה מאמין במשהו, אתה חייב ללכת על זה". 

עוד שיר אייקוני ללא ספק של צור הוא, איך לא, 'דבורה'. "היא הייתה חברה שלי", סיפר לשכניק במהלך התוכנית, "היה לנו קשר רומנטי שאפשר לעשות ממנו סרט הוליוודי. נפגשנו בניו יורק. התברר לי שהיא עבדה בזנות בעיר הגדולה, אבל האהבה הייתה יותר חזקה באותה תקופה. היה לה אופי אדיר, היא לימדה אותי המון דברים. דבורה העבירה אותי מסע בעצמי, של מה זה לא לשפוט אנשים. היה פה סיפור אהבה מדהים של כמעט חצי שנה, היא גרה עם הלהקה בבית". 

במהלך המלחמה, עמלה להקת מוניקה סקס לילות כימים על מנת להופיע ברחבי הארץ, מצפון ועד דרום. "ניגנו שיר בהלוויה של סמ"ר איתי שהם, חייל שנפל בעזה", תיאר שחר אבן צור רגע שלא הצליח לשכוח, "שרנו את 'מספיק בן אדם' לבקשת המשפחה. אתה עומד באחת הסיטואציות הכי מורכבות, וזה מפלח אותך, גומר אותך. זה הולך איתך. כבני אדם יש לנו יכולת הישרדות כזו, שגם במצבים הכי קשים יש רוח שפורצת. ראיתי את זה גם בקרב החיילים. 

עריכה: מיכל קדוש

13/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


האלבום מ־2003
האלבום מ־2003  |  עטיפת הדיסק 'עירומים'
Paris