אראל סג"ל

"במקום עסקת השלבים, עדיף היה עסקה שבה שמים הכול על השולחן"

אייל עופר, מומחה לכלכלת חמאס, על המתווה לעסקה שתוביל לשחרור החטופים: "כולם תמורת הפסקת הלחימה - עסקה עדיפה על זו שכרגע מציעים לנו"


אייל עופר, מומחה לכלכלת חמאס, שוחח עם אראל סג"ל ויריב אופנהיימר ב־103fm והביע את דעתו באשר למתווה של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לעסקה עם ארגון הטרור שתוביל לסיום המלחמה ולשחרור החטופים.

לדבריו, "מה שאומרים לנו כל הזמן לגבי העסקה, זה שצה"ל יכול בכל עת לחזור ללחימה אם חמאס יפר את תנאי העסקה. זה התנאי הבסיסי שמדגישים שוב ושוב, ויש גם את גרסת ניר דבורי, שצה"ל ימשיך להשיג הישגים במהלך המו"מ לקראת סיום העסקה. ברגע שהעסקה הזו מתחילה מדובר על הפסקת אש, סיום מוחלט של כל פעולות צה"ל ברצועה. ביום השלישי שלה צה"ל נסוג מרוב חלקי הרצועה, פותח את כל הרצועה וחוזרים העקורים לבתיהם. זו הנקודה הבסיסית שכמעט לא מדברים עליה".

והוסיף: "איך תיאר אתמול דבורי? החמאס מקבל עוד דברים. זה הדבר שחמאס רצה יותר מכל, ואותו נתנו לו על ההתחלה במקום לשים את הפרס הגדול הזה בסוף. היה ריאיון מאוד מעניין של איציק כהן, שהוא דיבר בפירוט על כל מיני נושאים ואז שאלו אותו על הנושא של החזרת העקורים לבתיהם, פתאום הוא הפסיק לדבר בצורה מפורטת, והוא חייל טוב, אין שום ספק, ואז הוא אמר 'נעשה כל מה שהדרג המדיני והמפקד יגיד'".

לסיום שיתף כי "אתמול דיברתי עם ידידי, מומחה ללחימה אורבנית, הוא אומר בצורה מאוד ברורה - זה ברור שברגע שהעקורים חוזרים לשטח כלשהו אי אפשר להמשיך להילחם שם כי מלחמה היא דבר פוליטי, ולישראל אין את היכולת הפוליטית לפנות שוב את אותם תושבים. ג'ון ספנסר אומר שישראל לא תוכל לחדש את המלחמה. אני רוצה להבהיר, יש פה הונאה שאומרת 'אנחנו נוכל לחזור ללחימה', אנחנו לא. עדיף כבר היה במקום עסקת השלבים, עסקה שבה היו שמים את הכול על השולחן - כולם תמורת הפסקת הלחימה. זו עסקה עדיפה על העסקה שכרגע מציעים לנו".

03/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מחאת משפחות החטופים - ארכיון
מחאת משפחות החטופים - ארכיון  |  צילום: AHMAD GHARABLI/AFP via Getty Images
Paris