אראל סג"ל

"ההחמצה הגדולה של הפוליטיקה הישראלית"

עו"ד מיכאל קליינר, לשעבר מבכירי הליכוד וחבר קרוב של דוד לוי ז"ל, ספד לפוליטיקאי האגדי: "הוא לא היה היורש אלא הממשיך הטבעי של מנחם בגין"


אמש (א') נודע כי דוד לוי, לשעבר שר בממשלות ישראל וחבר כנסת אגדי בפוליטיקה הישראלית, הלך לעולמו בגיל 86. עו"ד מיכאל קליינר, לשעבר מבכירי הליכוד וחבר קרוב של לוי ז"ל, שוחח עם אראל סג"ל ויריב אופנהיימר ב־103fm וספד לו.

"הוא היה ההחמצה הכי גדולה של הפוליטיקה הישראלית", הכריז עו"ד קליינר. "הוא היה האיש, לא היורש, אבל הממשיך הטבעי של מנחם בגין. הוא עשה את המהפכה הגדולה בליכוד, הפך ממפלגה קטנה, מסוגרת, של אנשים שקופחו בתקופת המחתרות, והפך אותה לתנועה רחבה. הייתה לה תמיכה בשכונות, אבל הייתה בעיה עם עיירות הפיתוח, שבה המערך שלט בשיטות שבאו לידי ביטוי ב'סלאח שבתי'. דוד לוי, על ידי המהפכה, זה שהוא הכניס המוני אנשים לליכוד, הביא ראשי ערים - הוא הבין שהקיצוניות של אלו שמדברים מטעם ביטון, מרציאנו והפנתרים השחורים, לא מייצגת את המיינסטרים של עדות המזרח".

עוד שיתף כי "הוא ידע להתחבר לזרם המרכזי, ומהפכת הדורות - מי שהחזיק את עיירות הפיתוח זה ראשי ערים מבוגרים מטעם המערך שהיו מחלקים טובות הנאה, ואז בא מרד שדוד לוי הוביל של כל הכוחות הצעירים ורבים נוספים, והוא זה שיצר את המהפכה. דוד לוי לא היה בסיטואציה שהשתמשו בו, הוא לא ביקש טובות מאף אחד, הוא בזכות עצמו. בהחלט, גם בליכוד היו אנשים שהייתה להם בעיה עם עדות. דוד לוי היה צעיר, שמיר היה מבוגר".

לדבריו, "דוד לוי היה המחנה הכי גדול בליכוד. מה שקרה, שכל אחד שהיה מנהיג או חלם להיות מנהיג, כולם התאחדו כדי לעצור את דוד לוי, כי ראו בשמיר מועמד ביניים. דוד לוי היה איש פרגמטי, עשה יחסים דיפלומטיים עם המון מדינות. כשהוא היה בארה"ב בלי אנגלית דוד לוי הבין מה שמדברים אליו, יצר כימיה, ידע לקרב לבבות. היה יכול לבנות כאן שלום עם ביטחון. הוא בנה את העיר בחברון ובנה בירושלים יותר מכל שר שיכון אחר".

עריכה: שני רומנו

03/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דוד לוי ז"ל
דוד לוי ז"ל  |  צילום: פלאש90
Paris