בן כספית ואריה אלדד

"איראן מתכננת מתקפה כוללת תוך שנתיים"

השר לשעבר אביגדור ליברמן טען כי ירי חיזבאללה הוא "פרומו" למתקפה צפויה של ציר הרשע • על מתווה העסקה: "מציע לפוליטיקאים לשתוק, שיסתמו את הפה"


על רקע המלחמה הקשה מול חמאס והניסיונות להוביל לעסקת חטופים, הירי אל יישובי הצפון וקו העימות ממשיכים להתגבר. יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן שוחח עם בן כספית ואריה אלדד והגיב לדברים, ואף התייחס להתנהלות הממשלה במהלך המלחמה ולאפשרות להיכנס ולפעול מתוכה חרף חילוקי הדעות. 

"לפני הכול, במדינת ישראל חייבים להבין שאיראן מתכננת מתקפה כוללת תוך שנתיים של כל ציר הרשע על מדינת ישראל", טען. "מתקפה מתואמת ומסונכרנת מאיראן עצמה, מלבנון על ידי חיזבאללה, מרצועת עזה, חמאס, מסוריה על ידי מיליציות שיעיות מעיראק ומיליציות של חות'ים מתימן, וכמובן ינסו להדליק לנו גם את יו"ש. אני לא מתרשם שמקבלי ההחלטות גם בדרג המדיני וגם בצבאי מבינים את זה, הפנימו את זה ומתכוננים לכך. לי אין ספק כשאני עובר על הודעות התקשורת הבין־לאומית, זה הכיוון. כל מה שאנו רואים כרגע מצד חיזבאללה זה פרומו, הם מנסים ללמוד את מערך ההגנה שלנו, התגובות של הנ"מ שלנו, אופי ומהירות התגובה, זה תהליך לימוד". 

"שחיקת ההרתעה הביאה אותם למסקנה שהם יכולים לרוץ"

בהמשך הבהיר: "הם כבר עברו משלב של העשרת האורניום להשמה של החלק הצבאי. החלק הצבאי ייקח להם שנתיים. כשיתחילו את המתקפה, הם רוצים שתהיה להם מטריה של הנשק הגרעיני. לא רק אורניום מועשר. הם רצים כל הדרך לשם. שחיקת ההרתעה הישראלית הביאה אותם למסקנה שהם יכולים לרוץ. כשהם רואים את האנמיות בתגובה שלנו ואת ההצהרות ההיפוכונדריות. כשאני שומע שאנחנו נמצאים במגננה התקפית, זה בדיוק כמו חמאס מורתע". 

"מקבלי ההחלטות עדיין נמצאים ב־7 באוקטובר, שום דבר לא השתנה", אמר השר לשעבר בשאט נפש. "כשאנו משתמשים במילה קונספציה, הדבר הכי מרגיז ומקומם זו הכלה. אנו מכילים כל דבר. גם כרגע בלבנון ובגליל אנו מכילים את כל הפרובוקציות והמתקפה של חיזבאללה. אותו הדבר הסדרה במקום יוזמה, מכה מקדימה. צריך לעבור להכרעה, יוזמה בידינו. נכנסתי לממשלת אולמרט כי הכול התפרק. השלטון המרכזי, המקומי, וגם היה חשש שצה"ל יתפרק. אבל היינו רחוקים מהמצב של היום, וגם אולמרט, לזכותו ייאמר, נתן לעבוד. מה שאנו יודעים בדיעבד, שמענו שאם נסראללה היה יודע שזו תהיה התגובה הישראלית, הוא לא היה מתחיל. כרגע אין גם את זה". 

באשר לאפשרות לחבור לממשלה טען ליברמן: "כרגע אין מה להיכנס. ממשלה ששולחת מצד אחד צו שלישי ומסבירה שמילואימניקים יצטרכו לעשות 90 יום מילואים, ומצד שני פוטרת קבוצה שלמה באוכלוסייה מכל חובה. אלו שלא יעשו כלום ימשיכו, ואלו שעושים יעשו יותר. זה לא מתקבל על הדעת. אני מכיר את הלכי הרוח, לא ייתנו לעשות כלום. כרגע צריך להבין שאנו בניגוד לכל תורת לחימה של צה"ל העברנו לחימה לתוך שטח ישראל. בלבנון השנייה לפחות נלחמו בתוך שטח לבנון". 

"בששת הימים נלחמנו בשלוש חזיתות מול שלוש מדינות"

"זה שאנחנו שמונה חודשים לא יודעים להכריע ארגון טרור כמו חמאס, זה אומר דרשני", הזדעק. "לא יכול להיות שבששת הימים מדינה קטנה עם אוכלוסייה הרבה יותר קטנה, עם הצטיידות ונשק לא מתקדם יחסית למה שיש לנו היום, נלחמנו בשלוש חזיתות מול שלוש מדינות. עכשיו אנחנו לא יודעים להילחם בו זמנית מול שני ארגוני טרור. בזמן מלחמה ראש הממשלה ושר הביטחון לא מדברים שבועות. ראש הממשלה אוסר עליו להיפגש עם ראשי השב"כ והמוסד. קבינט המלחמה עסוק בתככים ומאבקים פנימיים, שם באמת מתנהלת מלחמה עזה. איך אפשר לנהל? ראש הממשלה לא עוסק בביטחון ובכלכלה אלא רק בלשמר את הקואליציה, ולפי מה שאני שומע מהסביבה שלו - בצווים שהוציא בית הדין. אי אפשר לנצח כך, אין טעם להצטרף למשהו שלא עובד". 

בסיום התייחס יו"ר ישראל ביתנו למתווה הישראלי לעסקת חטופים שהוצג בנאומו של הנשיא ביידן, וקרא: "אני מציע לכל הפוליטיקאים לשתוק ולדבר פחות. פשוט שיסתמו את הפה. כל הדיונים באולפנים וברשתות זה לא מקדם כהוא זה, אנחנו צריכים לקבל החלטות אמיצות, לשמור על האיפוק. תשוו את זה לאופן שבו מתפקד סינוואר בחור שלו, הוא מתפקד הרבה יותר טוב מראש הממשלה שיושב בקריה בחדר עם אמצעי טכנולוגיה ותקשורת הכי משוכללים בעולם. אצלנו כל דבר מודלף והופך לפולמוס ציבורי". 

עריכה: מיכל קדוש 

03/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו
ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris