מאהבה לשנאה

הסופר דן רדלר סיפר על הספר 'חיי גירושים', שמתחיל במערכת יחסים לבבית בין בני הזוג ונגמר בטרגדיה: "ספר חייב להזיז אצל הקורא"


הסופר דן רדלר, שכתב את הספר 'חיי גירושים', התארח באולפן 103fm בתוכניתה של ורדה רזיאל ז'קונט וסיפר על העלילה יוצאת הדופן, שמתחילה מאהבה גדולה מאוד ומגיעה למוות טרגי שנובע מייאוש.

בפתח השיחה הצביעה ורדה רזיאל ז'קונט על האירוניה שבאה לידי ביטוי בכך שהספר נושא את השם 'חיי גירושים', אבל הוא מתחיל באופן הפוך - עם המון תשוקה ואהבה - ושאלה את הסופר מהו הרעיון שהוא מבקש להגיד על חיים או על יחסים שמתחילים מהמון תשוקה וחוויית האהבה. רדלר השיב: "זה אכן מתחיל מתוך חוויית האהבה, החיזור הנהדר של דניאל אחרי מריה. רק שכמו בהרבה מקרים של חיי נישואים, כשמשהו פגום בתשתית - העסק משתבש, ובחיי האהבה שלהם היה סוד קטן ששיבש אחר כך את חיי הנישואים שלהם".

עוד אמר: "הסוד הזה הוא בעצם אופיו של האדם, כי לכל אחד משניהם היה אופי דומה ושונה, ובהתנגשות בין כוחות לפעמים נוצר מצב של מורכבות. גם פצצת אטום יכולה לצאת מתרכובת לא נכונה".

לדבריו, "אם הייתי יכול להגדיר את שתי הדמויות, הייתי אומר שמריה מאוד ליברלית ודניאל מאוד שמרן. שניהם מייצגים את ההשקפות האלה. מריה עושה את הדוקטורט שלה במקצועות הומניים, דניאל למד מקצועות ריאליים, והוא הולך להיות מורה לפיזיקה ומתמטיקה. תפיסת העולם שלו היא שמי שגר בישראל צריך להיות יהודי, ואם הוא לא יהודי ורוצה לחיות איתו - עליו להתגייר. מריה, מצד שני, אומרת 'אני לא באה למדינה שהדת היא הזהות שלה, מבחינתי אני לא יהודייה או נוצרייה'".

"אדם שדחף את אשתו להגיע למצב התאבדותי - אשם במוות שלה"

בהמשך העלילה לוקח דניאל את הילד ואת האפשרות של מריה לחיות בישראל. בעקבות כך, מריה החליטה "לחטוף" את בנם המשותף ולבצע מעשה התאבדות - היא עלתה לבד על גדר ביטחון, נחתה על משאית ונהרגה. רדלר הסביר: "זה נבע מייאוש גדול שבא בעקבות אכזבה".

ורדה תהתה למה רדלר נתן לה לבצע את הפעולה הטרגית כשבנה יושב במושב האחורי. "ההחלטה שלה הייתה רגעית לגמרי שהתבשלה עד הרגע האחרון", סיפר רדלר והוסיף: "התופעה שבה הורים שמתנכרים לילדים שלהם חושבים שלילד יהיה יותר טוב אם הוא לא יחיה עם הצד השני, היא נחקרה רבות ומופיעה במציאות. למעלה מ־150 מקרים כאלה היו בישראל".

רדלר המשיך והסביר: "אני שואל את השאלה מי אשם במוות? מי אשם בזה שמריה נכנסה למכונית ונסעה? האם מריה אשמה או מי שדחף אותה? וזו שאלה גורלית. לשאלה הזאת לא ניתן פתרון בשום משפט בישראל. לעומת זאת במדינות אחרות היה משפט על נושא דומה מאוד, ובית המשפט קבע שאדם שדחף את אשתו להגיע למצב התאבדותי - אשם במוות שלה".

"ספר חייב להזיז אצל הקורא"

במהלך השיחה טען רדלר: "ספר חייב להזיז אצל הקורא. אני יכול לקרוא ספרים של כל מיני ספרי מתח, ואני קורא וזהו זה. אני לא יכול לכתוב ככה. אני חייב לכתוב על נושאים שנוגעים לי, שמזיזים לי, שישפיעו גם על הקורא". ורדה הודתה: "אתה מאוד מזיז. אני קראתי את הספר בנשימה עצורה". 

04/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ורדה רזיאל ז'קונט
ורדה רזיאל ז'קונט  |  צילום: 103fm
Paris