רז שכניק

"מאז שעומר נחטף אז גם מוזיקה אין, הכול נעצר"

יותר מ־240 ימים בלי עומר: שלי ודנה שם טוב התארחו בתוכניתו של שכניק, האזינו לשירים שהוא כה אוהב וקיוו לחזרתו ארצה במהרה


ב־7 באוקטובר פתח חמאס במתקפת פתע אכזרית על ישראל, ביצע טבח בדרום הארץ ואף חטף מאות ישראלים לעומק רצועת עזה. עומר שם טוב בן ה־21 מהרצליה נחטף על ידי המחבלים מאזור מסיבת הטבע 'נובה' סמוך לרעים, לצד חבריו מיה ואיתי רגב, ששוחררו מהשבי. עומר השתחרר משירותו הצבאי כעשרה חודשים לפני אותה שבת שחורה, והיה חדור מטרה לחסוך לטיול הגדול - עד שברגע אחד הכול נקטע. אימו שלי ואחותו דנה התארחו באולפנו של רז שכניק, האזינו לשירים שעומר כה אוהב וקיוו לשובו במהרה.

את תחילת השעה ביקשו השתיים לפתוח עם שירה של מירי מסיקה 'עכשיו אתה חוזר בחזרה'. "המשפט הזה עכשיו מביא איתו משמעות אחרת", הודתה דנה ושחזרה: "יומיים לפני שעומר נחטף היינו אצל חברים של ההורים שלי, היה ערב מדהים, מרגש. בדרך חזרה הביתה עומר נהג, אני ישבתי לידו ועמית אח שלנו ישב מאחורה. עומר, הוא יכול לשמוע מזרחית, טראנס, טכנו, זה ממש לפי מצב רוח, וגם שירים ישראליים. אימא שלי מעריצה את מירי מסיקה, קרן פלס. היו לנו דיסקים באוטו, ואני ועומר תמיד צוחקים על אימא. הוא שם את השיר הזה בדרך חזרה על פול ווליום, ופשוט צרחנו".

"זה בית שלא משנה באיזו שעה תגיע, תמיד יש בו מוזיקה. זה הגיע ממלכי, למלכי יש אוסף של דיסקים שלא יכול לבייש תוכניות רדיו", סיפרה שלי. "תמיד הוא היה מביא את השירים הכי חדישים, ועומר ספג את זה בילדות ובחיים עצמם. ואז היוצרות התהפכו, עומר היה אומר למלכי 'אתה חייב לשמוע את השיר הזה'. הוא היה מעביר לו פלייליסטים שלו. כמו שדנה אמרה, עומר מדבר את כל השפות החברתיות. יש לו חברים מכל הסוגים, אותו דבר במוזיקה - הוא אוהב מגוון".

ב־7 באוקטובר בילה עומר עם חבריו בפסטיבל ה'נובה', עד שלפתע החל מטח טילים לעבר ישראל ואזעקות רבות נשמעו. עומר, שנכח במקום עם איתי ומיה רגב, ששוחררו באחת הפעימות בעסקה הקודמת, ניסה להימלט אך לבסוף נפלו השלושה בידי מחבלים ונחטפו לשבי חמאס. מאז ועד היום פועלת משפחתו במאבקה הפרטי והציבורי כאחד להשיבו לצד שאר החטופים.

"יום שישי אצלנו הוא יום כיפי, שמתחיל מהבוקר. הבית מתארגן, מוזיקה, בצוהריים פותחים יין, מתחילים לשתות כבר מיום שישי בצוהריים עם המוזיקה שמתנגנת", תיארה אימו שלי. "עומר כל יום שישי הולך לראות את השקיעה, הוא אוהב מאוד מאוד את השקיעה. לפעמים עם חברים, לפעמים לבד. תמיד בימי שישי הם הולכים, יושבים מול השקיעה, מקבלים את השבת בדרך שלהם, ובכל שישי כשהוא מגיע הביתה הוא מגיע עם זר פרחים. זה חסר. מאז שעומר נחטף אז גם מוזיקה אין, הכול נעצר".

שעות ספורות לפני שהחל חמאס במתקפת הפתע נכח עומר עם משפחתו וחגג לאימו את יום הולדתה, מבלי לדעת שבעוד מספר שעות ישמע את קולם בפעם האחרונה לחודשים הקרובים. "בשישי האחרון, שישה באוקטובר, חגגתי יום הולדת. זה היה יום שישי מיוחד, זה היה גם ערב חג. קמנו בבוקר, נסענו לירושלים, היה יום כל כך משפחתי וכיפי. אפילו בדרך חזרה הביתה הסתכלתי לשמיים והייתי בהודיה, אמרתי 'תודה בורא עולם, יש לי את כל מה שאני צריכה'", אמרה שלי.

עוד שחזרה כי "עומר יצא לפסטיבל ב־12 בלילה. השיחה האחרונה שלנו איתו הייתה ב־8:45. דיברנו איתו במהלך כל השעות האלה אחרי שהתחילו האזעקות. שיחה אחרונה שהוא כבר מבוהל, מפוחד, היסטרי. 'נכנסנו לרכב, אני אדבר איתך יותר מאוחר'. כשדנה מבקשת ממנו לשלוח מיקום, אנחנו מסתכלים על הטלפון שמתחיל לזוז, נעצר, ואז פתאום הוא זז לכיוון הגבול. דנה בהיסטריה, בוכה, אני מנסה להתקשר שוב לעומר, אבל הוא כבר לא עונה, ואנחנו רואים בלייב איך הנקודה נכנסת לעזה".

בימים אלו מתקבלים דיווחים על מגעים מתקדמים במשא ומתן בין ישראל לחמאס, וישראל אף הניחה על השולחן מתווה לשחרור חטופים בשלושה שלבים. למרות הדיווחים הסותרים על תשובת חמאס, בני משפחת שם טוב לא מאבדים תקווה שעומר ישוב בהקדם.

"אנחנו אופטימיים בנשמה. תמיד רואים קדימה איך אנחנו רוצים שיהיה והולכים בדרך הזו", הסבירה שלי והוסיפה: "גם בשבי איתי רגב, שהיה חטוף עם עומר, סיפר שהוא אמר לו 'אל תדאג, הכול יהיה בסדר, הם יבואו לקחת אותנו. אנחנו נחזור, אבל בוא נעשה רשימה של כל הדברים שאנחנו הולכים לעשות כשאנחנו חוזרים הביתה'. אצל עומר היה לראות את השקיעה שגרתי וחסר, ובגלל שהם היו רעבים כל הזמן אחד מהדברים זה סטייק גדול".

בהמשך שב רז שכניק לצידן של שלי ודנה שם טוב לשירים נוספים מתוך הפלייליסט של עומר בתקווה לשובו. 

שלי ודנה שם טוב, אימו ואחותו של עומר המצוי בשבי חמאס מ־7 באוקטובר // צילום: רדיו 103fm

עריכה: שני רומנו

06/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עומר שם טוב החטוף בעזה
עומר שם טוב החטוף בעזה  |  צילום: באדיבות המשפחה
Paris