רון קופמן ואריה אלדד

הרב בני קלמנזון על גיוס חרדים: "אין ברירה - אין לנו מספיק חיילים"

אביו של מנחם ז"ל, מגיבורי 7 באוקטובר, הבהיר: "אם נחשוב שיכולים להמשיך, שרק קבוצה קטנה תפגע במשפחותיה וגם תמות - והכול בשתיקה, זה לא יהיה"


חתן פרס ישראל הרב בני קלמנזון, אביו של מנחם קלמנזון ז"ל, מגיבורי 7 באוקטובר שהצילו חיים בבארי, הסביר מדוע לקח חלק במכתב של עשרות מרבני הציונות הדתית, שבו קראו לגיוס החרדים. 

"אני חושב שבגלל שמדובר פה במשהו שכבר התבצר והתגבש המון שנים, אי אפשר יהיה לבצע אותו בלי טלטלות. הייתה קואליציה מאוד נוחה שהנושא של גיוס כלל החברה הישראלית, הוא איזו מנטרה שלא עושים איתה שום דבר", טען והוסיף לגבי הגיוס: "אין לנו ברירה, אין לנו מספיק חיילים".

לדבריו, "המיינסטרים שהחזיק את המדינה, הולך ומצטמצם מבחינת חלקו באוכלוסייה. אם נחשוב שאנחנו יכולים להמשיך, שרק קבוצה קטנה במדינה תתן 200 ימי מילואים בשנה, תהרוס את עסקיה, תפגע במשפחותיה במערכות היחסים הזוגיות ובקשרים שבין הורים לילדים בשתיקה, וגם תמות באחוזים מסוימים, והכול בשתיקה, זה לא יהיה. ככל שננהל את העימות המתקרב בצורה נכונה, נמנע עימות קרב יותר וקריסה של מדינת ישראל". 

"התביעה שלנו היא לא רק מהחברה החרדית, היא גם מהצבא"

בהמשך הדגיש: "התביעה שלנו היא לא רק מהחברה החרדית, היא גם מהצבא. הצבא בהחלט לא מסוגל כיום לקלוט את החברה החרדית. בצבא יש איזה כור היתוך ותרבות ארגונית מסוימת שבהחלט יכולה להגדיל את החשש בחברות השמרניות. כאשר ידרוש מצד את גיוס החרדים, יצטרך הצבא למנות יועץ רמטכ"ל לענייני חרדים ולייצר להם אווירה מתאימה לתרבותם. אם הם באמת יחושו שהדבר הזה שובר את האמונות שלהם, אז הם באמת ילכו לכלא ולא יתגייסו ואני אצדיק אותם מבחינתם, גם אם אני לא מזדהה עם כל ערכיהם".  

"יש פתרונות, יש הבנה מצד הרבה גורמים בחברה החרדית, צריך להתחיל לפעול בכיוון והדבר הזה לא יפגע בחרדים, אולי גם ירים את מעמדם החברתי, הכלכלי וכו' מן הצד. כלומר, פתרונות קיימים וברירה אין", סיכם. 

07/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רון קופמן ואריה אלדד
רון קופמן ואריה אלדד  |  צילום: 103fm
Paris