אראל סג"ל

"התקדמות עקבית בלחץ צבאי יכולה להביא הפתעות"

צבי יחזקאלי ('I24news') התייחס להשלכות בתוך עזה בעקבות המבצע לשחרור החטופים בנוסיראת: "רואים שיש בישראל צד אחר, ממזרי, ערמומי"


הפעולה לשחרור החטופים בנוסיראת תפסה את העולם הערבי לא מוכן. צבי יחזקאלי ('I24news') ניתח את התגובות בעולם הערבי לפעולה הנועזת של צה"ל לשחרור ארבעה חטופים.  

"חמאס עשה את המשוואה 200 על ארבעה. אם תרצו את התגובה הרשמית שלהם, הם אומרים 'מה אתם מתלהבים? בכל המלחמה הזאת הוצאת קרוב לאולי שבעה חטופים, הרוב אצלנו. חטפנו לכם 250, והדבר הכי חשוב - שהעולם גם ראה שהתייחסנו אליהם טוב ואתם הרסתם וטבחתם והרגתם', זאת תגובת חמאס", אמר יחזקאלי. 

לדבריו, "אני חושב שיש היום, אולי באחת הפעמים הראשונות במלחמה, אפקט מול האוכלוסייה. פתאום הם רואים שיש מחירון חדש, וכנראה ישראל, יש לה גם צד אחר, צד שפעם הכרנו, הממזרי, הערמומי, זה שלא ויתר, שפשוט משחק בכלי שכביכול לחמאס יש אותו בעניין הסבלנות".

הרחוב או הציבור משפיע על סינוואר?
"לא. המסכנות שלו, הקטל, הדם - זה לא מזיז לסינוואר. סינוואר, מבחינתו, שייהרגו כמה שיותר. דבר אחד מעניין את סינוואר - לשמור חטופים, להחזיק זמן, הישראלים לבד, מהפיצול בתוכם, מהוויכוח בתוכם. מה אפשר את הפעולה? קודם כול מודיעין, אתה כבר בשטח, אתה כבר נכנס שם, אתה כבר נמצא. אני חושב שזה יכול רק לעלות, המגמה הזאת רק תעלה. זו יכולה להיות נקודת מפנה במלחמה, ובגלל זה חמאס דואג ויודע שהוא בסוג של בעיה".

אבל אם זה לא משפיע עליו, איך זאת תהיה נקודת מפנה?
"הכלל אומר כזה דבר - אם אתה נתת הזדמנות לעסקה במשך שלושה-ארבעה חודשים, ואתה הבנת שחמאס לא רוצה עסקה, למה? נוח לו, יש לו אוויר. אם תסגור את האוויר, אפילו בפעולות צבאיות מאוד מאוד כואבות שמטלטלות כמו זאת שהייתה, יש סיכוי שאתה תגלה הפתעות בתת קרקע ואפילו מעל הקרקע. אלה הוחזקו בתוך בתים. בנקזים שיצאו יש אוצרות מודיעיניים, אנחנו רק מתחילים את הסיפור".

לטענתו, "אתה עכשיו מבין שהמלחמה הזאת הולכת להיות הרבה זמן. זה די דומה להבנה שאתה יודע שבצפון צריכה להיות מלחמה מתישהו. אין מה לעשות, זה מה שיש לנו. כל עוד לא קיבלת את המהפך בדמות כניעה, הנהגת חמאס, סינוואר, זה לא יכול לקרות כי אתה לא לופת את רפיח כמו שלפתת את צפון רצועת עזה. כל עוד אתה חוזר, יוצא מאזורים בשיטת הפשיטות, שיטה לדעתי לא נכונה למסר במזרח התיכון, אז אתה כביכול בעיני האויב שלך מדשדש. אם אתה משנה מוד והופך להיות ממזר ודוקר וחושב ולוקח מודיעין, אני חושב שפה הכוח הצבאי עכשיו הוכיח את עצמו".

"בסופו של דבר זה ארגון טרור מוגבל"

בהמשך התייחס לאפשרות שסינוואר ילחץ לבצע עסקה לשחרור חטופים: "אני חושב שזה אמור להיות בנקודה שמאוד מאוד כואב לו וסוגרים עליו, אתה עוד לא שם, אבל מה הבעיה לעשות את זה? אתה כבר שבעה-שמונה חודשים למוד ניסיון מהסיפור, זה הזמן. גם הלך הרוח בציבור שלנו, זה משהו מדהים שקורה עכשיו, צריך את זה למנף לדעתי".

"ההתקדמות העקבית בלחץ צבאי יכולה להביא הפתעות, ואתה תראה שזה קורה כי אין מה לעשות, בסופו של דבר זה ארגון טרור מוגבל, עם יכולות מוגבלות, שאתה באמת דורס אותו. לראיה, כל מי שיוצא מעזה, כל לוחם, כל קצין, כל חייל מילואים אומר 'הורגים אותם. רק סבלנות'. תמשיכו ככה, זה הכול", הוסיף. 

אבל לנו אין את הסבלנות הזו כשיש לנו זירה צפונית פתוחה.
"אני חושב שסבלנות זה עניין של להבין מה עומד לנגד עיניך. היום העם שלנו כבר מבין - קמו עלינו לכלותנו. כולם מבינים שזה לאורך זמן".

לקראת סיום השיחה הביע את דעתו על המלחמה מול חיזבאללה: "אני חושב שאנחנו הפסדנו הרבה נקודות בהתרעה שלנו. ראו מה קרה עם חיזבאללה. אני חושב שהנזק להרתעה בזמן שהזמן עובר, לא קלטנו אותו, ואנחנו בבעיה עצומה בצפון, ואסור לשלוף מהמותן. ההיסטוריה מלמדת שאנחנו פועלים רק כשאנחנו מדממים, וזה לא נכון. אני חושב שהסיפור של איראן ייעצר רק בתוצאות המלחמה מול חיזבאללה. חיזבאללה חייב להיעלם כשחקן שמרתיע אותך לקווים שהם לפני 2006".

עריכה: אמיתי דואק

09/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/וואלה
Paris