בן כספית ואריה אלדד

מבצע החילוץ: "אירוע הירואי אבל לא גיים צ'נג'ר"

פרופ' עוזי רבי (אוניברסיטת תל אביב) על הפעולה לשחרור ארבעת החטופים: "ברמה הטקטית, חמאס כמו חמאס יעשה את החושבים שלו"


פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז משה דיין לחקר המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, שוחח עם ליאת רון ואריה אלדד ב־103fm על המצב של חמאס לאחר המבצע לשחרור החטופים שנערך אתמול (ש'). 

לדבריו, "זה אירועי הירואי, אבל הוא לא גיים צ'יינגר שיביא את החמאס למצב שהוא מוכן לעשות עסקה. כל הצמרת של החמאס חוזרת לעמדות המוצא ומסתגרת בהן. ישראל זכתה להצלחה רגעית, אבל יש להם הרבה מאוד חטופים ביד. מבחינתם גם חמישה או עשרה מספיקים בשביל כל האסירים בחזרה. הם בסופו של דבר במבוכה ואומרים את זה כדי לגמד את ההישג של ישראל".

"ברמה הטקטית, חמאס כמו חמאס יעשה את החושבים שלו, יבדוק אם אפשר לעשות רענון נהלים, כנראה שטקטית ישנה את המיקום של החטופים שנמצאים אצלו עכשיו, והוא יצטרך לעשות את זה בכך שהוא לא חושף את עצמו מודיעינית יותר", אמר.  

"ברמה הראשונה ברור שזה מביך", הוסיף פרופסור רבי, "יש חדירות מודיעינית ברורה. אנחנו בעיצומו של יום בכיכר השוק ההומה, והישראלים הצליחו להגיע אל קוף המחט ולמצוא את החטופים שהם חיפשו. ברמה הטקטית החמאס יעשה את החושבים שלו".

"החמאס באירועים כאלה מקשיח עמדות"

עם זאת הפרופסור מציע שלא לתלות תקווה מרובות במשא ומתן: "חמאס באירועים כאלה מקשיח עמדות. לחץ צבאי חייב להיות שם כל הזמן, ראינו מה קרה כשישראל הורידה את דוושת הגז לכמה חודשים".

"הם קוראים לזה טבח נוסייראת" ציין רבי, "וממשיכים לדבר אל העולם הגדול שלא מזמן שם את ישראל במקום אחד עם אפגניסטן בכל הקשור לרוע לב לילדים בזמן מלחמה. העולם בסופו של יום מראה שמי שהוא יכול לבקר ולהטיל סנקציות עליו הוא ישראל. אם אתם מעמידים את עצמכם בפוזיציה של סינוואר, וקטור הזמן מבחינתו משרת אותו היטב, מפני שבעצם על ישראל מופעלים לחצים שונים".

לקראת סיום השיחה התייחס רבי למצבה הבין־לאומי של ישראל: "בטריבונלים הבין־לאומיים חרצו את הדין. לדאבוני זה נראה כרגע כמאבק אבוד משום ש-7 באוקטובר נראה כמו שלג דאשתקד, ויש צונאמי של ידיעות שקריות והגזמות מטורפות והעולם פועל לפיהן. ישראל צריכה ליטול קורה מבין עיניה ולהביט נכוחה על קשת האתגרים הזאת. לייצר מצב שבו קיים איחוי של השסעים מבפנים, כדי שהיא תוכל לעמוד כגוף אחד מול אתגרים שכמותם היא לא חוותה מאז '48".

 

עריכה: אחיעד לוק

09/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עוזי רבי
עוזי רבי  |  צילום: 103fm
Paris