אודי סגל וענת דוידוב

"לא מרגישה הקלה, דאגנו מהשלכות היציאה"

ח"כ אורית פרקש הכהן בתגובה להחלטת השר בני גנץ: "ההשפעה הלכה ופחתה, והשיקולים הפוליטיים נכנסו יותר ויותר לחדר"


אתמול (א'), אחרי שמונה חודשים מבוקר השבת השחורה, הודיע השר בני גנץ כי החליט לפרוש מממשלת החירום על רקע התנהלותה מ־7 באוקטובר ואילך. חברת הכנסת אורי פרקש־הכהן התייחסה למהלך.

"עד היום כולם בתקשורת היו כותשים אותי על למה אנחנו לא יוצאים כי אין לנו השפעה", טענה. "אנחנו מאוד גאים בזה שנכנסנו לממשלה, עשינו מעשה אמיץ שהוא בניגוד לאינסטינקטים הפוליטיים. תרמנו רבות, אבל הגענו לנקודה, אחרי התלבטות מאוד ארוכה שנמשכה כמה שבועות, במסמך שיצא החוצה אל נתניהו. היום בחצות הממשלה, הקואליציה הזו, תעביר עוד שלב בחוק ההשתמטות בשביל החרדים. הגענו לנקודה שבה בעצם בלב כבד אבל שלם ההחלטה שלנו היא שלטובת המדינה, ונשרת טוב יותר את המדינה כשנצא, נתמוך בכל דבר מאוד חשוב ונכון, אבל אנחנו חייבים להיות חלק ממהלך השיקום. החלק העיקרי של הייאוש בעם הוא שאנשים מבואסים מההנהגה הזו". 

"ביבי נוקט בצורה של דחיינות" 

בהמשך הודתה: "אני לא מרגישה הקלה, כולנו היינו במתח מאוד גדול, התכתבנו בינינו לקראת הנאום של בני. דאגנו מהשלכות היציאה. ממשלה באמת לא מהטובות שידענו, בלשון המעטה, בעיניי הגרועה ביותר. לנוכח העובדה ששיקולים פוליטיים החליטו להיכנס לחדר - ביבי נוקט בצורה של דחיינות ולא מקבל החלטות שהוא צריך לקבל בנושא רפיח. יש לנו חיילים שם, יש לנו ילדים שם. היום בלילה, באישון לילה, כשהם מעבירים את חוק ההשתמטות ששר הביטחון נגדו, שאגף התקציבים אומר שזו קטסטרופה, זו חרפה. אנחנו יכולנו להישאר בממשלה כשהם מעבירים את זה? אין גבולות להנהגה הזו". 

בסיום הבהירה ח"כ פרקש־הכהן: "גנץ ואיזנקוט באו ואמרנו שאנחנו כאן בלי דרישות, הקמנו את קבינט המלחמה. ההשפעה הייתה דרמטית. כל ההחלטות שהתקבלו בחודשים האחרונים, של להתחיל ברפיח ולא בצפון, לקדם עסקת חטופים ראשונה, לחזור מייד לתמרון הקרקעי. גדי ובני ביקשו מנתניהו לצאת לרפיח עוד במקביל. להגיד שאין תרומה? האמת צריכה להיאמר - ההשפעה הזאת הלכה ופחתה, והשיקולים הפוליטיים נכנסו יותר ויותר לחדר. אי אפשר למסמס את איך רוצים לצאת מהמלחמה בעזה וכמה זמן עושים את זה ולא להסתכל על הצפון. הכול קשור להכול כלחץ על חמאס. אם היציאה היא זו שתגרום לחץ להתעשת, גם זה חשוב. לגבי הבחירות, אנחנו חושבים שהדבר הכי טוב היה שנתניהו ייצא ויאמר שעוד כמה חודשים יהיו בחירות. נהיה חלק מהמחאה בצורה חוקית ובלי סרבנות, ונקווה שהדבר הזה יגיע, כי זה הדבר הנכון לעשות". 

עריכה: מיכל קדוש 

10/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אורית פרקש הכהן
אורית פרקש הכהן  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris