אודי סגל וענת דוידוב

"הגה המדינה בידיים פחות בטוחות"

מפקד אוגדת איו"ש והגיס הצפוני לשעבר אלוף (מיל') נעם תיבון בתגובה לפרישת השר גנץ מהממשלה: "גנץ היה צריך לעשות זאת כבר מזמן"


אמש (א') על רקע יומה ה־247 של המלחמה הודיע השר בני גנץ כי החליט לפרוש מממשלת החירום. הדברים באים על רקע הודעת הפרישה מצה"ל של מפקד אוגדת עזה תא"ל אבי רוזנפלד בעקבות אירועי 7 באוקטובר. אלוף (מיל') נעם תיבון, לשעבר מפקד אוגדת איו"ש והגיס הצפוני, הגיב לדברים.

"רוזנפלד קצין מאוד רציני, אך הוא כשל כישלון נורא ב־7 באוקטובר. בגזרה שהוא אישית מופקד עליה חדרו מחבלי חמאס, רצחו ואנסו, וצה"ל לא נתן לזה מענה", אמר. "לכן לקח אחריות, ולטעמי עשה את הדבר הנכון, כתב את מכתב ההתפטרות. ואני חושב שכל מי שאחראי למחדל, כי אבי הוא רק חלק מהשרשרת - כל צמרת הצבא, השב"כ, וכמובן כל ממשלת ישראל וראש הממשלה נתניהו, שהם האחראים הישירים למחדל, צריכים לקחת דוגמה אישית ממנו, לקחת אחריות ולהוביל להתפטרות. זה הכי חשוב. אני חושב שהוא מכוון לכל מי שעליו, לרמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה. בעסק של לקיחת אחריות אין משמעות לדרגה אלא לאדם שמבין שקיבל אחריות, מנדט - בין אם בתחום הצבאי או המדיני - לא מימש אותו, הוביל את המדינה או את הצבא לכישלון, וצריך לקחת אחריות. זה חלק מהחינוך שאנו נותנים לקצינים שלנו". 

"מצבנו האסטרטגי לא טוב"

על פרישת השר גנץ אמר: "אני חושב שטוב עשה גנץ שפרש, ושהוא היה צריך לעשות את זה כבר מזמן, מהרגע שבו הבין שנתניהו מוביל אותנו לא בהתאם לצורכי מדינת ישראל אלא בהתאם לצרכים הפוליטיים שלו. הוא היה צריך לפרוש כבר מזמן, ברגע שהבין שאין לו שום השפעה על המהלכים של המלחמה. אני חושב שההגה של המדינה בידיים פחות בטוחות. מצבנו האסטרטגי לא טוב, התוכנית האיראנית היא להציף את ישראל בכל גבולותיה במלחמת התשה ללא הכרעה. אנחנו נמצאים במצב שבו בדרום לא השגנו את היעדים שהצבנו לעצמנו, וגם בצפון השרוף, הנטוש. יש דרך לצאת מהאירוע בכיוון של אותה עסקה שמציע ביידן. עושה רושם שנתניהו, שתלוי יותר מתמיד בסמוטריץ' ובן גביר, לא יקבל את העניין, והמשמעות קשה גם לחטופים, וגם שמבחינה אסטרטגית ישראל תמשיך להיות שקועה בבוץ ללא הכרעה". 

"אנחנו כבר מבינים שהמבצעים הביאו לנו שבעה חטופים, ואני אומר את זה מתוך הצדעה גדולה למבצע האחרון ולגיבור ארנון זמורה, אין מעשה יותר אצילי ממה שעשה", התייחס אלוף (מיל') תיבון לפעולת חילוץ ארבעת החטופים בשבת. "במאמצים המבצעיים שלנו הבאנו שבעה חטופים ונהרגו יותר חטופים בניסיונות לחלץ אותם. הדרך להביא אותם היא עסקה. אנחנו יודעים שחלקם הגדול בחיים. הדרך להחזיר אותם היא עסקה. בגלי השמחה האדירים שהציפו אותנו אחרי תקופה מאוד קשה, תראו מה חשוב באמת לעם הזה - שהחטופים יחזרו הביתה". 

בסיום הזדעק מפקד אוגדת איו"ש והגיס הצפוני לשעבר: "הלילה מנסה הקואליציה להעביר את הקדימון של חוק הגיוס. הציניות הבלתי רגילה. קורא לכל חברי הכנסת שיש להם ילדים וחברים שמשרתים בצבא, ומבינים את הצרכים של צה"ל - תעצרו את הדבר הזה, זה בלתי נסבל. באמצע המלחמה מתעסקים במשהו שהוא אנטי צבא". 

עריכה: מיכל קדוש 

10/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נעם תיבון
נעם תיבון  |  צילום: גרשון אלינסון/פלאש90
Paris