איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"יש פתרון, אבל הממשלות מסרבות לנקוט בו"

פרופ' ירון זליכה על התנהלות הממשלה לצמצום הגירעון: "אי אפשר להילחם בגירעון דרך מיסים ואינפלציה. זה לא עובד"


ראש בית הספר לחשבונאות, כלכלה וניהול כספים בקריה האקדמית אונו פרופ' ירון זליכה תקף את צעדי הממשלה לצמצום הגירעון: "העלאת המיסים תגרום להאטה להיות חריפה יותר ולקיטון גדול יותר ברמת הפעילות הכלכלית".

לדבריו: "זה מסוכן לא בגלל המספר, אלא עקב המגמה השלילית והאופק. ההאטה הכלכלית החריפה הזאת נגרמת לא רק על ידי המלחמה אלא גם על ידי גורמים ארוכי טווח, ובראש ובראשונה יוקר המחיה. הם מנסים לשפר את המצב של הגרעון הממשלתי באמצעי שעוזר לטווח מאוד קצר, אבל לטווח הבינוני - אפילו לא הארוך - הוא כבר יפגע בהכנסות הממשלה".

"יש פתרון, רק שהממשלות מסרבות לנקוט בו. למשל לעיין במצע הכלכלי של בצלאל סמוטריץ' בקמפיין הבחירות האחרונות ולהתחיל לעבוד משם. כל מה שהוא הבטיח וסירב לעשות: ביטול מכסים, פירוק יבואנים בלעדיים והבעלויות הצולבות שלהם, אכיפה של חוקי התחרות וכיו"ב. דברים שאני ואחרים מדברים עליהם כבר חמש עשרה שנים", הדגיש. 

במהלך השיחה הציע זליכה לקצץ בהוצאות הממשלה הקבועות, בהן "כל הנושא של משרדי הממשלה המיותרים, הטיפול בפנסיה התקציבית, הפסקת העברת פרויקטים גדולים של תשתיות לחברתיות ממשלתיות לא יעילות, ולהעביר אותם בחזרה למכרזים בין־לאומיים פתוחים". עוד מנה את הצורך בביטול כל הכספים הקואליציוניים. 

לגבי אפשרות להעלאת מיסים, הסביר: "זה לופ – עליית המיסים תגרום להאטה חריפה יותר ולקיטון גדול יותר ברמת הפעילות הכלכלית. במילים אחרות, הם מנסים לשפר את המצב של הגירעון הממשלתי באמצעות אמצעי שעוזר לטווח מאוד קצר, אבל בטווח בינוני הוא כבר יפגע בהכנסות הממשלה. אנחנו הולכים להמשך ההידרדרות הפעילות הכלכלית, מה שיגדיל את הגירעון, הם יגיבו שוב בתרופה הלא נכונה, ונגיע למעגל קסמים שלילי. זה גרוע מפלסטר. זה יחריף את המצב".

"אחד המיסים המרכזיים שהממשלה מטילה הוא יוקר המחיה, האינפלציה. הם שוב מתדלקים את מחירי הדיור, הם כבר התחילו בעליות המיסים דרך האינפלציה. לכאורה ההכנסה הממשלתית עולה, אבל ההאטה מחריפה וההכנסות יחזרו לרדת", טען. 

"על אפו וחמתו של שר האוצר"

בהמשך השיחה התייחס פרופ' זליכה לעימות בין שר האוצר לבין אנשי החשב הכללי במשרדו: "אני מציע לחשב הכללי שיזכור מה אני אישית לימדתי אותו. אנשי החשב הכללי צריכים למלא את כל הנחיות שר האוצר בכפוף לחוק. ומכיוון שחוק יסודות התקציב וחוק נכסי המדינה קובעים שהחשב הכללי לא יכול לתקצב גופים כלכליים שנמצאים בגירעון, והם ושמים פס, הוא חייב להפסיק לתקצב את מעיין החינוך התורני על אפו וחמתו של שר האוצר".

הפסקת התקצוב, לדידו של זליכה, פשוטה מאוד: "החשב הכללי צריך לנתק את המערכות הללו ממערכת מהמחשב של משרד האוצר. הוא לא צריך לשאול את אישורו של שר האוצר הוא צריך לפעול על פי החוק".

עריכה: אחיעד לוק

10/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ירון זליכה
ירון זליכה  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris