בן כספית ואריה אלדד

"זו לא הייתה אחדות מלכתחילה אלא ממשלת חירום"

ח"כ מתן כהנא (המחנה הממלכתי): "אנחנו יוצאים בלב כבד מתוך הבנה שנתניהו מעדיף לתחזק את קואליציית ה-64 שלו מאשר את הדברים הנכונים למדינה"


חבר הכנסת מתן כהנא (המחנה הממלכתי) הסביר את פרישת מפלגתו מהממשלה: "נכנסנו לממשלה הזו בלי היסוס כי הבנו שזה המקום שלנו, ואנחנו יוצאים בלב כבד. זו לא הייתה אחדות מלכתחילה אלא ממשלת חירום. אנחנו מאוד רוצים אחדות, אבל שיבואו כל המפלגות הציוניות". 

לדברי כהנא, "אם היינו פועלים ממניעים פוליטיים, היו יכולות להיות לנו נקודות עזיבה הרבה יותר מוצלחות. השיקול הפוליטי לא עולה, ויותר מזה - אנחנו אומרים במפורש שלא אכפת לנו. נכנסו לממשלה הזאת בגלל הד.נ.א שלנו, ואנחנו יוצאים בלב כבד מתוך הבנה שנתניהו מעדיף לתחזק את קואליציית ה-64 שלו. אנחנו רואים שהוא מקבל החלטות עם הקבינט המצומצם ובחדרים סגורים פה אחד, אבל כשהוא יוצא החוצה ומבין את ההשלכות הפוליטיות של הצעדים האלה הוא נסוג לאחור. אם זה המצב, אין לנו מה לחפש שם".

"אני לא יודע אם הצלנו את ביבי אבל הצלנו את המדינה"

עם זאת, כהנא סבור כי ההצטרפות של מפלגתו לממשלה באוקטובר הייתה חיונית: "אני לא יודע אם הצלנו את ביבי, אבל הצלנו את המדינה. הצלנו 130 חטופים שחזרו הביתה בזכות עסקאות שקרו אך ורק רק בזכות שרי המחנה הממלכתי, הצלנו את המדינה מטעות אסטרטגית נוראית בתחילת המלחמה, הצלנו את המדינה מההתנהגות של בן גביר במהלך הרמדאן, ועכשיו אנחנו מרגישים שאנחנו פחות מצליחים להשפיע על החלטות נתניהו, והגיע הזמן שנעשה את הדברים בצורה אחרת".

בהמשך אמר כי "נכון להגדיר את זירת הצפון כזירת העימות המרכזית של ישראל. אין חולק על כך שהחיזבאללה הוא הגורם המשמעותי, במיוחד אחרי שאנחנו כותשים כבר שמונה חודשים את החמאס".

לקראת סיום השיחה התייחס ח"כ כהנא לחוק הגיוס שעתיד לעלות להצבעה הלילה, חוק שיזם ח"כ גנץ בזמן הממשלה הקודמת: "כבר אז חוק הגיוס הוגדר כחוק מעבר, ומאז קרה ה-7 באוקטובר. שר האוצר מתגאה שהוא שומר על החיילים ודואג להם. הוא יוצא נגד כל הרבנים של המגזר הדתי לאומי ומשחרר את כל החרדים משירות. על זה אני מתפלא".

עריכה: אחיעד לוק

10/06/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מתן כהנא
מתן כהנא  |  צילום: יוסי זמיר/פלאש90
Paris